'Zelfs bij mijn alter ego Bart zie ik eerder Kasper van Kooten voor me dan mezelf' de Renaissance en het vroege humanisme. De Groningse humanist Rudolf Agricola woonde er een paar jaar en komt langs in mijn boek. Net als Tom Dumoulin, want Ferrara speelt in 2017, het jaar van Dumou- lins Girozege. Daar kon ik moeilijk omheen, met twee wielerfanaten als André en Bart.'' ,,Een ingetogen, onopvallende stad waar de meeste mensen langsrijden op weg naar Bologna, Venetië of Florence. Het karakter is nog altijd middeleeuws, zonder dat het een openluchtmuseum is geworden. Fer- rara is echt, heeft ook rauwe kantjes. Ik vind het een verborgen parel en dat mag van mij zo blijven. Ik heb er grote delen van mijn vorige roman Masser Brock geschreven." Wagendorp lacht. ,,Het was in Bédoin, aan de voet van de Ventoux, altijd al een gek kenhuis, maar door het boek en de film is dat nog erger geworden. De burgemeester vroeg me vorig jaar alsjeblieft geen vervolg te schrijven, het loopt nu al finaal uit de klauwen. De brandweer en ambulance ra ken overbelast door alle ongelukken met fietsers die ook zo nodig de Ventoux op moeten. Nou ja, Ferrara is een armlastige stad, iets meer toerisme kunnen ze er wel gebruiken. Gaat dat zien, mensen!" ,,Ooit hebben mijn vriendin en ik het idee gehad een biografie over hem te schrijven. Een fascinerende figuur, die behalve van filosofie ook erg van boksen hield. Die com binatie sprak me aan. Zijn opvattingen over leven en dood passen erg bij de zoektocht van de vier vrienden en bij wat ik daar zelf van vind. In 1483 woonde hij in de stad Groningen, waar op dat moment de pest heerste. Hij schrijft dan aan een vriend: 'Als ik dood moet gaan, dan ga ik dood. Zo niet, dan niet, maar uiteindelijk zal het toch een keer gebeuren. Je moet in het leven een beetje geluk hebben, uiteindelijk bepaalt het lot.' Die wijsheid, dat het geen zin heeft je tegen het lot te verzetten, probeert Bart zich ook eigen te maken. David heeft dat al een beetje, André en Joost verzetten zich juist uit alle macht.'' Wat voor stad is het nu? Het zou eigenlijk het een goedbewaard geheim moeten blijven. Wat doet zo'n middeleeuwer als Agricola opeens in het boek? Motto van het boek is een strofe uit een gedicht van Willem Wilmink: Als wij ons toch zo konden overgeven, zonder de hoop om elders door te leven en voor ZATERDAG 11 MEI 2019 33 Verborgen parel 'Ferrara kan wel iets meer toerisme gebruiken.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121