Waarom is er zo'n ophef over Trumps 'taxes'? 'Hij is voor mij een vader, maar niet mijn papa' EUWS 11 VRAAG BIJ HET NIEUWS Het zit 'm in hun handen, 'kolenschoppen met kleine, dikke vingers'. Maar ook in hun brede neus, zwarte humor en nuchterheid. Ze lijken best op elkaar, zeggen Lex (68) en Lotte (31), terwijl ze hun handen omhooghouden. Voormalig spermadonor Lex had op de Facebookpagina van Stichting Donorkind al een foto van Lotte voorbij zien komen. Lex: ,,Ik werd er door anderen op gewe zen dat ze veel op mijn dochter leek. Maar het is gevaarlijk op basis van foto's te speculeren. De teleur stelling is groot als het niet blijkt te kloppen.'' De Delftenaar doneerde in de jaren 80 bij Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling in Leiden. Hij was getrouwd, maar had nog geen kinderen. ,,Ik las een artikel over een schrijnend tekort aan spermadonoren. Ik vond het billijk vrouwen te helpen. Mijn vrouw steunde me daarin.'' De kliniek was gevestigd in een voormalig bankgebouw. De behandelkamer met gynaecolo- genstoel met beugels - in de oude 'kluis' - was tevens de kamer waar Lex zijn potjes moest vullen. ,,Mijn moeder vertelde dat de seksboekjes niet altijd opgeruimd waren als zij kwam voor insemi naties'', zegt Lotte lachend. Nieuwsgierig Lex doneerde eens in de drie weken. ,,Elke donderdagavond was donoravond. Ik deed mijn ding en ging weer weg. Het sperma werd gelijk in een vriezer gelegd. Ik kreeg een paar gulden reisvergoeding.'' Lex en zijn vrouw kregen zelf drie dochters. Na de geboorte van de jongste liet hij zich steriliseren. Hij heeft nooit geweten of insemi naties succesvol waren, maar bleef wel altijd nieuwsgierig naar even tuele donorkinderen. Hij meldde zich bij Stichting Donorkind en de dna-databank van Fiom, centrum voor afstammingsvragen ,,Bij de intake in Leiden werd erop aange stuurd dat ik anoniem zou blijven. Maar ik vind dat kinderen het recht hebben te weten van wie ze afstammen. Ik wilde vindbaar zijn voor donorkinderen. Het was voor mij geen verrassing als er ooit een op de stoep zou staan.'' Lotte weet ruim tien jaar dat ze een donorkind is. Haar zus kwam erachter dat hun wettige vader niet de biologische vader was. ,,Het was alsof er een vloerkleed onder mijn voeten vandaan werd getrokken. Ik snap best dat on vruchtbaarheid van de man toen een taboe was, maar mijn ouders hadden tegen me gelogen.'' ,,Ik fantaseerde over mijn do- norvader. Was hij een miljonair, een zwerver? Ik was vooral nieuwsgierig naar halfbroers en -zussen, want ik wist hoe klein de kans was dat ik de donor zou vinden.'' Gelijk een band Van de kliniek, die nu Medisch Centrum Kinderwens heet, kreeg ze het registratienummer van de donor: (900)301. Lex herkende in haar Facebook-oproep zj donor nummer. Een dna-zelftest via Family Tree DNA bevestigde dat hij de donorvader is. Kort daarna ontmoeten ze el kaar voor het eerst. Lex: ,,Ik zag een kopie van mijn jongste doch ter. Dat was heel gek.'' De eerste kennismaking gaf Lotte een 'onbeschrijfelijk gevoel'. ,,Hij was een onbekende man, maar ik voelde gelijk een band. Alsof we elkaar al kenden.'' Ook het gezin van Lex heeft Lotte omarmd. Ze zijn samen naar de dierentuin geweest en de drie wettige dochters van Lex hadden als verrassing voor zijn verjaardag Lotte en haar gezin laten over komen. Lex verwacht niet dat er meer donorkinderen bij komen. Zijn sperma is bij een beperkt aantal inseminaties gebruikt. ,,Ik heb een bonuskind en twee bonusklein kinderen. Ik ben niet haar papa, want dat is degene die je opvoedt en je luiers verschoont.'' De kinderen van Lotte - 10 en 4 jaar - noemen Lex opa. Lotte: ,,Hij is voor mij een soort vader, maar niet mijn papa. Ik had geen ver wachtingen van ons contact. Ik vond het al fijn als ik ooit mijn do- norvader zou kunnen ontmoeten en leren kennen. Voor mij is een puzzelstukje op z'n plek gevallen.'' De belastinggegevens van Donald Trump over de periode 1985-1994 liggen op straat. De Amerikaanse president was als zakenman niet zo succesvol als hij wil doen geloven. Trump rapporteerde tussen 1985 en 1994 enorme verlie zen voor zijn casino's, hotels en huurpanden. Daardoor be taalde hij jarenlang geen be lasting. Het gaat om een ver lies van maar liefst 1,17 miljard dollar in een decennium, vooral geleend geld. ,,Jaar na jaar lijkt Trump meer geld te hebben verloren dan de meeste andere Amerikaanse belastingbetalers", schreef The New York Times, die de gegevens op de kop tikte. Volgens zijn advocaat klopt het onderzoek van de Times niet, maar in een tweet lijkt Trump de cijfers te bevesti gen. Hij beschrijft dat verlie zen werden opgegeven 'voor belastingdoelen': de belas tingdienst te slim af zijn was een 'sport' onder projectont wikkelaars zoals hij. Trump is president geworden als meesteronderhandelaar. Maar dat alles wat Trump aanraakt in goud verandert is een mythe, mede gecreëerd door een ghostwriter die The Art Of The Deal schreef en rea- lityserie The Apprentice. In wat de meest gedetailleerd informatie over zijn belas tingaangiften tot nu toe is, zien we weer: hij verdiende soms veel geld, maar raakte evenveel of meer kwijt. Trump is vooral een ster in zelfmarketing. Daarbij: als de president denkt dat belasting betalen voor dommies is, wat hij al eerder liet merken, waarom zou je dan als burger met je zuurverdiende centen zijn overheid financieren? Hoe Trumps financiën er recenter uitzagen. De com missie die in het Huis van Afgevaardigden over belastin gen gaat, wil helderheid. Komt Trump weg met zaken waar gewone burgers voor op de vingers getikt worden? En waar komt zijn geld vandaan? Van buitenlandse investeer ders die hem kunnen beïn vloeden? De commissie heeft de belastingaangiften van Trump uit de afgelopen zes jaar opgevraagd. De Amerikaanse belasting dienst IRS moet volgens de wet gehoor geven aan zo'n verzoek uit het Congres, maar Trumps minister van Finan ciën Steve Mnuchin heeft laten weten dat hij dit niet legitiem vindt en dit dus naast zich neerlegt. Daar zal de oppositie geen genoegen mee nemen. Reken op veel juridisch getouwtrek om Trumps belastingpapieren. zaterdag 11 mei 2019 GO Lex van Wietingen (64) uit Delft en Lotte Rettensberger (31) uit Almelo Lotte Rettensberger met haar donorvader Lex van Wietingen. foto vincent jannink Karlijn van Houwelingen Wat weten we nu? Hoe reageert Trump? Waarom is dat belangrijk? Wat weten we niet? Wat nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11