'Die schaarse, momenten noemikde gouden sterretjes' 'Vanafdag éénvoel ik me er thuis' bijzondere „Ooit, na de mavo, heb ik gesolliciteerd in de zorg. Destijds was tillen nog hand werk en met mijn 1.56 meter was ik daarvoor te klein. Zo ben ik op kantoor terecht gekomen. D e laatste acht jaar als receptioniste. Toen ik werd ontslagen, besloot ik: ik wil de zorg in. Ik heb vier maanden bij het UWV moe ten leuren voordat ze mijn CV doorstuurden. Ze vonden me te oud. Bij Vecht en IJssel kon ik aan de slag. Ik heb er nog geen seconde spijt van gehad. Ik werk op een kleine afde ling met ouderen met de mentie, mensen die weinig meer weten en kunnen. Ze leunen op je en zijn blij met alles wat je voor ze doet. Ik krijg veel liefde en kan veel liefde teruggeven. Het is zwaar werk. Je bent de hele dag in de weer, er is altijd reuring. Mijn lichaam heeft daar erg aan moeten wennen. Ook geestelijk is het zwaar. De zorg voor deze cliënten is intensief en ze vragen voortdurend aan dacht. Je hebt eigenlijk geen moment rust. Met de meesten krijg je een band. Niemand die hier komt, wordt nog beter. Elk overlijden is moeilijk. Soms moet ik een traantje laten. Dan is het fijn dat ik steun heb aan mijn collega's. Die weten precies hoe het is. In het begin nam ik mijn werk mee naar huis. Ik heb inmid dels geleerd dat achter me te laten. De kleine, vaak onver wachte gebeurtenissen zijn het mooist. Er was een me vrouw die volledig in zichzelf was gekeerd en met niemand meer contact had. Ik dacht: ik probeer het gewoon en mas seerde haar handen. Ze be gon me langzaam maar zeker te herkennen en opeens zei ze zelfs mijn naam: 'Marieke!' Gouden sterretjes. Zo noem ik dat soort momenten.'' ,,Ik heb altijd in de zorg willen werken. 'Dat is niets voor jou', zei den mijn ouders vroeger. Daarom begon ik in een winkel. Na achttien jaar was ik dat zo zat, dat ik alsnog ben overgestapt. Ik volg de driejarige beroeps begeleidende leerwegopleiding voor verzorgende. Dat betekent: 24 uur per week werken en een dag naar school. Volgend jaar februari hoop ik klaar te zijn. Mijn salaris is nu al meer dan ik in de winkel ver diende. Als ik straks een vol salaris krijg, ga ik er nog meer op vooruit. Ik ben niet voor het geld over gestapt. Het gaat mij om de vol doening, de omgang met mensen, de dankbaarheid. Dat zit hem in kleine dingen. Als ik 's ochtends de afdeling oploop en de cliënten me begroeten met 'goeiemorgen lieve Agnes, wat fijn dat je er bent', is dat voor mij onbetaalbaar. Er zijn natuurlijk ook moeilijke momenten. Als mensen overlijden bijvoorbeeld. Ik weet nog de eerste keer dat ik aan het bed stond van een cliënt die onder mijn ogen zijn laatste adem uitblies. Heftig. Het hoort bij de zorg, maar maakt het werk emotioneel soms zwaar. Ook lichamelijk is het pittig. De werk druk is hoog, omdat we te weinig personeel hebben. Als ik een zware dag achter de rug heb, val ik soms om negen uur op de bank in slaap. Niet zo gezellig voor mijn gezin natuurlijk. Maar vanaf de eerste dag voel ik me op mijn plek in de zorg. Ik ben ook fijn opgevangen door mijn collega's. Achteraf gezien had ik de overstap tien jaar eerder moeten maken.'' 22 Denkt u over een baan in de zorg? Voor mensen die het nog niet zeker weten, worden circa tweeduizend nieuwe oriëntatiebanen gecreëerd. Je loopt dan drie maanden een betaalde stage en beslist na afloop of je de opleiding wilt volgen. Meer informatie: ontdekdezorg.nl Wie: Marieke de Korte (60), Vianen Wat: leerling-verzorgende IG Sinds: augustus 2017 Werkt met: mensen met dementie in de regio Utrecht Marieke Vechten llssel Wie: Agnes Toonen (38), Wijchen Wat: leerling-verzorgende IG Sinds: september 2017 Werkt met: doofblinden in centrum Kalorama in Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110