Goochelbedrijf Dutch Magic schrikt zich rot: niets te maken met drugssite 3 dgn Zutphen 'Ik kon geen vader geven, maar wel broers en zussen' 10 NIEUWS FAMILIEBANDEN CONTACT Via dna-testen vinden steeds meer donorkinderen de 'anonieme' spermadonor die hen verwekt heeft. Hoe verloopt het contact als ze elkaar eenmaal gevonden hebben? Twee donorvaders en hun donorkinderen vertellen over hun bijzondere band. 53.- 59; zaterdag 11 mei 2019 In eenzaamheid sterven, dat was zijn grootste angst. Nu weet Louis (68) dat hij niet vergeten zal wor den en allerminst eenzaam is. Hij is de donorvader van zestig kinderen, die zichzelf de Halfjes noemen. Waar schijnlijk heeft Louis wel tweehon derd nakomelingen. ,,Ik wil ze alle maal ontmoeten. Ik heb ze geen vader kunnen geven, maar wel broers en zussen.'' Louis zit tegenover twee van zijn donorkinderen: Maaike (29) en Jordy (28). Ze grappen als hij worstelt met een bitterbal en remmen hem af als hij uitweidt over zijn Surinaamse familiegeschiedenis. Als Jordy zegt dat hij best veel om hem geeft, pakt Louis zijn hand vast. ,,Dat is lief van je, jongen. Tegen de regels Louis heeft autistische kenmerken. Hij heeft weinig vrienden. Een relatie opbouwen was moeilijk. Daarom besloot hij in 1974 spermadonor te worden. ,,Zo wilde ik een erfgenaam produceren. Iemand die na mijn over lijden nog aan mij dacht. Ik doneerde zo veel mogelijk. Hoe meer donaties, des te meer donorkinderen, des te groter de kans dat ik er ooit een zou tegenkomen.'' Hij doneerde bij Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling in Leiden, het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt en MC Bijdorp van sperma dokter Jan Karbaat. Louis: ,,Ik wist dat dat tegen de regels was, maar niemand zei dat ik moest stoppen. Karbaat is fout geweest door zijn eigen sperma te gebruiken. Ik was alleen stout.'' Jordy begrijpt zijn drang wel. Maaike heeft er meer moeite mee. ,,Ik sta er niet achter. Maar ik ken ook donoren die geen contact willen met hun donorkinderen. Louis reageert wél. Dat vind ik knap.'' Maaike hoorde op haar 6de dat zij en haar tweelingbroer Matthijs donor kinderen zijn. ,,In groep 5 ging mijn spreekbeurt niet over konijnen, maar over donorinseminatie. Ik was nieuwsgierig naar mijn donorvader." In 2011 kwam ze via het televisie programma Wie is mijn vader in con tact met Louis. Hij hoorde de namen van Maaike en haar tweelingbroer en herinnerde zich hun geboortekaartje, dat hij ooit in Bijdorp zag liggen. ,,lk ben niet nieuwsgierig, maar wel graag goed geïnformeerd, dus ik keek stie kem op het kaartje. Hun namen zijn altijd blijven hangen. Ik keek op het goede moment op de tafel bij Karbaat en op het goede moment naar de tv.'' Hun eerste ontmoeting was voor Maaike teleurstellend. ,,Ik had mijn onbekende donorvader op een voetstuk geplaatst. In mijn fantasie was hij iemand met wie ik kon praten. Ik had niet verwacht dat hij autisti sche kenmerken zou hebben. Ik zocht herkenning en erkenning, maar er was geen wisselwerking. Nu stelt hij zich meer open.'' Louis, schuldbewust: ,,Ik moest dat nog leren. Toen de donorkinderen in mijn leven kwamen, móest ik wel veranderen als ik contact wilde onder houden. Ik heb geleerd te luisteren. Het is een verrijking dat ik nu familie heb om wie ik echt geef. Ik zou kapot zijn als een van de kinderen overlijdt vóór ik doodga.'' Testament De eerste ontmoeting met Louis was voor Jordy - die tot zijn 6de opgroeide met twee moeders - 'surrealistisch'. ,,Hij staarde me tien minuten aan. Het voelde voor mij als thuiskomen. Ik heb nooit een vaderfiguur gehad.'' De 'missie' van Louis is geslaagd. De gedroomde erfgenaam is Jordy, die hij als wettig kind heeft erkend. Drie andere donorkinderen - onder wie Maaike - staan in zijn testament. Droogjes: ,,Ik heb er in ieder geval vier die mijn kist kunnen dragen. Ik heb liever dat mijn spullen naar familie gaan dan naar de kringloop winkel.'' Jordy snapt nu waar de drukte in zijn hoofd vandaan komt, zijn sproe ten op zijn gezicht, de ondeugende dubbelzinnigheden. ,,We kunnen al lebei doorratelen en ons ergens in vastbijten.'' Maaike vindt de rol van Louis lastig te definiëren. ,,Hij is mijn vader, maar je hebt niet een band zoals je die met een vader zou hebben. Maar ik vind het leuk dat we mailen en uit eten gaan. En als ik binnenkort ga trouwen, is hij erbij. Dat vind ik speciaal.'' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg HAARLEM Het Haarlemse goo- chelbedrijf Dutch Magic is over stelpt met berichten, nadat een onlinecoffeeshop met dezelfde naam was opgerold. Eigenaar Ilse Klijn bezweert niets met drugs handel te maken te hebben. Er komen appjes, sms'jes en mails uit binnen- en buitenland. Sinds gisterochtend staat de tele foon van Klijn roodgloeiend. ,,De meeste reacties zijn geksche rend, maar toch vinden we het vervelend dat onze naam in een verkeerd daglicht is komen te staan. We voelen ons gedu peerd.'' Dat Dutch Magic ook de naam was van een verkoopsite voor softdrugs op het darkweb, kwam voor Klijn als een konijn uit de hoge hoed. Onder die naam werd jaarlijks voor miljoenen eu ro's aan softdrugs verkocht en over de hele wereld verstuurd via de reguliere post. Klijn: ,,Wij hebben dat nooit geweten''. Het goochelbedrijf, met onder anderen Hans Klok als ambassa deur, hoopt dat potentiële klan ten niet zijn afgeschrikt door het nieuws. Klijn is inmiddels al door meerdere media gebeld. ,,Aan iets negatiefs zit meestal ook iets goeds. Daar ga ik maar van uit.'' incl. diner 3 dagen Essen (DE) 3 dgn Giethoorndiner GO Donorkinderen sporen hun Hanneke van Houwelingen en Tonny van der Mee Louis* (68) uit Rotterdam, Jordy Willekens (28) uit Den Haag en Maaike Janssen (29) uit Gouda Maaike Jans sen en Jordy Willekens, half zus en half broer, met hun donorvader. FOTO MARCO DE SWART *De naam Louis is om privacyredenen gefingeerd. •V-VSVrViVi "-"-■VSVSVWV '■•ïVAWVi VWSV-.VAV V,V.SVAVV '"»V»%WrW Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Ilse Klijn van het goochel bedrijf Dutch Magic. FOTO DUTCH MAGIC \yyvyw \V"ï"«VV\Vi\\>'VïVV"^,j Ontdek Hanzestad Zutphen vanuit dit wellnesshotel. Tip: de Hofjeswandeling. 2 nachten in 4* Fletcher Resort-Hotel Zutphen (8,0) O 2 keer ontbijtbuffet 1 keer diner (hoofdgerecht) 1 keer een rondvaart door de historische binnenstad Gratis wifi, parkeren, binnenzwembad en sauna 3* GHOTEL Living Essen (8,7) 3* Hajé Hotel Heerenveen 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Gratis gebruik van wifi In het centrum gelegen 1x een welkomstdiner lx rondvaart Giethoorn 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10