Australisch echtpaar staat terecht voor uithongeren dochter Russische hond neemt ongeneeslijke ziekte mee 8 NIEUWS Zwangere vrouwen laten hun ongeboren baby na invoering van de NIP-test niet massaal testen op afwijkingen. Vrees daarvoor bleek ongegrond. Het aantal 'Downies' lijkt wel iets te dalen. NIPT GEHANDICAPTEN ORANJE TINTJE TAIWAN Als politieagenten haar vinden, slaat de schrik hen om het hart. Het meisje is bijna 2 jaar oud en heeft geen tanden. Haar gewrichten en botten zijn zo slecht ontwikkeld dat zij niet op kan staan. Haar ou ders, allebei veganist, gaven haar nauwelijks te eten. Haar dieet be stond hoofdzakelijk uit haver en rijstmelk. De details kwamen gisteren aan de orde tijdens een rechtszitting in Sydney waar de moeder (32) en va der (35) zich moesten verantwoor den. Het echtpaar is aangeklaagd wegens ernstige verwaarlozing van hun dochtertje. Buren zeiden tegen de politie dat zij alleen haar twee oudere broer tjes kenden. Het meisje hadden zij nooit gezien. Ze wisten niet dat het echtpaar een derde kind had. Pas na negentien maanden kwam zij vorig jaar uit de anonimiteit toen ze thuis, in een woonwijk van Sydney, een aanval kreeg en een arts werd ingeschakeld. Het meisje werd met- een opgenomen in een ziekenhuis. Ze woog nog geen 5 kilo. Het kindje leek op een baby van drie maanden, had geen tanden, kon niet rechtop zitten of zich zelfstandig om draaien. Haar handen misten de kracht om met speelgoed te spelen. Volgens de moeder kreeg het kind 's ochtends een kopje haver met rijstmelk en een halve banaan. 's Middags at zij een stukje toast met jam, 's avonds een beetje tofu en rijst. Dit dieet leidde tot een ern stig tekort aan calcium, fosfaat, vi tamine A en B12 en ijzer. Vitamine W Het meisje kreeg haver, rijstmelk, tofu, banaan en wat toast D ontbrak helemaal. Zij had daar door botbreuken. Het meisje heeft zich inmiddels hersteld. Ze kan staan en lopen. Zij spreekt twintig woorden en heeft een gezonde eetlust ontwikkeld, al dus jeugdzorg. Dat heeft al geleid tot overgewicht, zij is in zes maan den tijd 6 kilo aangekomen. ,,Het lijkt net alsof haar lichaam alle ca lorieën opslaat voor het geval zij die straks weer nodig heeft'', voegt jeugdzorg er aan toe. Het meisje en haar twee broers zijn onder voogdij geplaatst. De ouders zijn in afwach ting van het vonnis. DEN HAAG Alle dierenartsen worden gealarmeerd over de hondenziekte brucellose. Die is niet direct dodelijk, maar be perkt het welbevinden van hon den zo, dat laten inslapen meestal de enige optie is. De ziekte is niet te genezen. Dat zegt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De in het westen vrij onbe kende kwaal, veroorzaakt door de bacterie brucella, is meege komen met een hond die door een professionele fokker uit Rusland naar Nederland is ge haald. In de kennel bleken daarna ook andere honden be smet. Symptomen zijn rug- en gewrichtsklachten, het verlie zen van ongeboren hondjes en zwakke of doodgeboren pup py's. Overdracht van hond naar mens komt niet veel voor. Volgens tegenstanders van prenatale screening, waaronder christelijke par tijen en bezorgde ouders van kinderen met Down, neemt de maatschappelijke druk toe om een kind weg te laten halen als er iets mis mee is. Volgens hen gaf de overheid met de algemene invoering van de NIP-test, twee jaar geleden, het sig naal af dat zulke kinderen niet welkom zijn. ,,Zit ik op een terras een ijsje te eten met mijn zoon en dan krijg ik opmerkin gen naar mijn hoofd als: 'Waarom heb je hem laten komen, dat hoeft toch niet meer in deze tijd?','' vertelde Tefke Dannijs, moeder van een zoontje met Down en een van de initiatiefneemsters van de actiegroep van bezorgde ouders, begin 2016 in deze krant. Gisteren werd bekend dat zwangere vrouwen in elk geval ook de komende drie jaar hun ongeboren kind op chro mosoomafwijkingen kunnen laten screenen met de Niet-Invasieve Prena tale Test (NIPT). Het ministerie van Volksgezondheid verlengde de subsidie en tijdelijke vergunning voor de weten schappelijke studie (want dat is de NIPT officieel nog) tot 2023. De test, waarbij al leen bloed van de moeder wordt afgeno men, geeft meer zekerheid dan de al sinds 2002 beschikbare combinatietest. Daardoor is minder vaak een vervolgon derzoek nodig via een vlokkentest of vruchtwaterpunctie, die het risico op een miskraam vergroten. Vanwege die voordelen zouden méér zwangere vrouwen zich laten testen, was de verwachting voor de test werd inge voerd. In Denemarken en IJsland, waar prenatale screening al langer gemeen goed is, laat meer dan 90 procent van de zwangeren zich testen. In die landen worden de laatste jaren bijna geen kinde ren met het syndroom van Down meer geboren. In Nederland bleef een stormloop op de nieuwe test uit. 42 procent van de zwangeren kiest voor de prenatale scree ning. Dat is nauwelijks meer dan het aan tal dat voorheen koos voor de combina tietest (bloedtest en nekplooimeting) of voor een NIP-test uitweek naar België. Een meerderheid van de vrouwen vrijdag 10 mei 2019 GO Een door Nederland gebouwde Taiwanese onderzeeër speelde gisteren een hoofdrol in de openingsceremonie van een werf in Kaohsiung waar Taiwan in de toekomst zelf onder zeeërs gaat bouwen. foto epa Het is een gruwelverhaal: een Australisch echtpaar geeft hun dochtertje zo slecht te eten dat zij, 19 maanden oud, nog geen 5 kilo weegt en lijkt op een kind van drie maanden. Hans van Zon Rotterdam/Sydney 'Zwangeren voelen zich niet gedwongen tot prenatale screening' Annemieke van Dongen Utrecht De NIP-test kan chromo- soomafwijkin- gen opsporen bij embryo's. Grote foto: de foetus vier dagen na de conceptie. fotos GETTY IMAGES, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8