II Middelburg nog niet uit zorgen met extra geld jeugdzorg 7 EIGEN KRANT JELLE INTERVIEWT BURGEMEESTER Als je in een rol stoel zit, worden je talenten vaak niet gezien. Jelle van Wirdum (29) uit Goes legt zich daar niet bij neer. Met het maken van een eigen krant laat hij zien wat hij in z'n mars heeft. Hij mocht zelfs de burgemeester interviewen. De Goesenaar, die te kampen heeft met verschillende licha melijke beperkingen, werkt sinds ruim een jaar bij Sleutelen aan Vermogen (SAV) in Goes. Mensen met een beperking vinden bij dit auto- poetsbedrijf een vorm van dagbe steding of werken toe naar een re guliere baan. Jelle van Wirdum heeft al van alles gedaan: wieldop pen schoonmaken, matten zuigen en zelfs bierdoppen sorteren in het bijbehorende 'Recycle Café', waar van oude materialen weer mooie dingen worden gemaakt. ,,Maar het talent van Jelle ligt niet in stofzuigen of het sorteren van bierdoppen", zegt Lizette Koppelaar van SAV. ,,Hij is ontzet tend knap met zijn hoofd en heeft veel in zijn mars. Helaas zien men sen dat niet altijd. Maar er moet wel iets mee worden gedaan.'' Jelle vertelt dat hij toneel speelt. ,,Ik hoef mijn teksten meestal maar één keer te lezen en dan ken ik ze uit mijn hoofd.'' In een poging hem iets te laten doen dat bij zijn capaciteiten past, werd het idee geboren om Jelle een eigen krant te laten maken. Daarvoor inter viewde hij zijn collega's van SAV. ,,Dat was in het begin best span nend", zegt de 29-jarige Goese- naar. ,,Maar het ging steeds beter.'' Lizette was onder de indruk van de interviews die Jelle afnam. Hij heeft altijd een lijstje met vragen, maar hij bedenkt tijdens het inter view ook weer nieuwe, vaak heel originele. Hij haakt bovendien in op de antwoorden die mensen ge ven. Afgelopen woensdag trok Jelle naar het stadskantoor in Goes voor wat ongetwijfeld zijn meest be langwekkende interview tot nu toe was: dat met burgemeester Het is tijd dat we Jelle en andere mensen zoals hij als volwaardig gaan behandelen Margo Mulder. Ook daar toonde hij zich van zijn beste kant door vragen te stellen die een 'gewone' journalist wellicht niet zou beden ken. Hij wilde weten of de burge meester wel eens in een rolstoel heeft gezeten. En de ambtsketen, hoe vaak draagt ze die eigenlijk? En wie poetst hem op? Ook de be schikbaarheid van rolstoelplaatsen bij culturele activiteiten kwam ter sprake. Een onderwerp dat Jelle zelf na aan het hart ligt. App Omdat Jelle de antwoorden niet zelf kan opschrijven, maakt hij ge bruik van een app die het gespro ken woord omzet naar geschreven tekst. De Goesenaar wil zijn krant vaker gaan uitbrengen. Samen met Lizette kijkt hij bovendien wat hij nog meer kan doen met zijn talent. ,,Ons bedrijf heet Sleutelen aan Vermogen en dat is precies wat we met Jelle doen'', zegt Lizette. ,,Het is tijd dat we Jelle en andere men sen zoals hij als volwaardig gaan behandelen in plaats van ze werk te laten doen dat onder hun ni veau ligt of niet bij hen past. Als kleinschalig bedrijf kunnen wij onze medewerkers deze aandacht geven.'' De krant van Jelle heet 'Uit de rolstoel' en wordt zater dag verkocht tijdens de open dag van Hoeve Voemekaer in Ka- pelle. Hij is ook te koop bij SAV aan de Houtkade 16 in Goes. Jelle spaart met de opbrengst voor betere communicatiemiddelen, waardoor zijn zelfstandigheid nog groter wordt. Tien miljoen vreest Middelburg dit jaar uit eigen zak te moeten be talen voor ouderenzorg, jeugd zorg, arbeidsmarktbeleid en uit keringen. Het Rijk geeft de ge meenten daar namelijk veel te weinig geld voor. ,,Ik schat dat we voor al die taken landelijk wel een miljard euro meer nodig hebben", zegt Aalberts, wethouder van fi nanciën. Middelburg is ondanks de extra bijdrage die het kabinet woensdag toezegde - één keer 350 miljoen en daarna 190 miljoen per jaar erbij - Bezuinigen op de zorg is lastig, want de gemeente heeft de plicht zorg te leveren dus nog lang niet uit de proble men. En hoe die dan wel opgelost moeten worden, weet Aalberts ook nog niet. ,,In juni komen we met de voorjaarsnota, maar daarin kunnen we alleen nog de proble men schetsen. De oplossing wil len we in het najaar hebben." Bezuinigen op de zorg is lastig, want de gemeente heeft de plicht zorg te leveren als mensen die no dig hebben. Bovendien stijgen de kosten vooral omdat meer mensen hulp nodig hebben. ,,Zeker in de jeugdzorg. Kaasschaaf Toch zal er wel gekort moeten worden op de zorg, voorspelt Aal- berts. Op allerlei andere uitgaven is de laatste jaren al vele miljoenen gekort. ,,Ik ga niet nog een keer de kaasschaaf halen over allerlei sub sidies voor verenigingen", belooft hij. ,,En de belastingen verhogen ligt ook erg lastig. Want los van de kosten voor zorg is onze begroting goed op orde." Druppel Middelburg wilde al een half mil joen euro bezuinigen op de zorg, maar dat blijkt met het stijgende tekort van tien miljoen euro echt 'een druppel op een gloeiende plaat', zegt Aalberts. Dat de sa menwerking met Veere en Vlis- singen voor jeugd- en ouderen zorg is gestopt, betekent in zijn ogen niet dat daardoor de kosten extra zijn gestegen. En ook niet dat daardoor minder bespaard kan worden. ,,Sommige gemeenten hebben kleinere tekorten dan wij. Misschien zijn onze regelingen wel te ruimhartig. Dat gaan we eens goed bekijken." vrijdag 10 mei 2019 'Zat u wel eens in een rolstoel?' Rob Paardekam Goes Jelle van Wirdum en burge meester Margo Mulder hebben plezier tijdens het interview. FOTO ERNESTA VERBURG - Lizette Koppelaar, SAV De 350 miljoen euro die het ka binet extra geeft voor jeugd zorg, levert Middelburg mis schien een miljoen op, gokt wethouder Johan Aalberts. ,,Dat is dus nog lang niet ge noeg om de miljoenentekorten weg te werken." Maurits Sep Middelburg Wethouder Johan Aalberts,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58