Waterbouwer Leen Becu overleden 16 ZEELAND VN-AMBASSADEUR ALEX DE VOS Alex de Vos uit Axel is VN- ambassadeur. Hele dagen is hij bezig aandacht te vragen voor de positie van mensen met een handicap. Vandaag spreekt hij in bij de Statencommissie economie. Leendert Becu 1918-2019 Het is mooi idee. Men sen met een verstan delijke of lichame lijke handicap weg halen uit sociale werkplaatsen en een baan geven bij overheden en bedrijven. In de praktijk kleven flink wat bezwa ren aan deze garantiebanen, waarschuwt Alex de Vos. ,,Als je ergens gaat werken, zul je ook ge accepteerd moeten worden. Het kan zijn dat iemand met een han dicap twintig keer beter zijn best doet dan een ander, maar toch de helft presteert. Hij hoort wel het zelfde loon te krijgen. Aan de an dere kant zegt zijn collega dan misschien: 'Hij doet de helft van wat ik doe en krijgt hetzelfde. Dat is niet eerlijk.' En misschien moet die collega hem ook nog ondersteunen, wat ten koste gaat van zijn eigen taken." Haken en ogen Aan de constructie zitten veel ha ken en ogen, wil hij maar zeggen. ,,Een bedrijf brengt producten op de markt om daar geld aan te ver dienen. Zit een werkgever erop te wachten extra tijd te steken in ie mand die minder produceert? Hij krijgt daar subsidie voor, maar die is vaak tijdelijk en de regeling wordt zo goedkoop mogelijk uit gevoerd. Want de regering heeft het leuk bedacht, maar het was natuurlijk ook een bezuiniging." Sinds twee jaar is De Vos VN- ambassadeur voor het verdrag in zake de rechten van personen met een handicap. Een van de mooiste geschenken uit zijn le ven, zegt hij. ,,Dat ik iets kan be tekenen voor mensen die zich niet kunnen verweren of het niet kunnen verwoorden. Denk aan de kinderen die nu naar het spe ciaal onderwijs gaan. Ik zie het als mijn taak ervoor te zorgen dat er niet nog een generatie de bie- tenbrug op gaat." Achterstand Hij is ervaringsdeskundige. Hij werd met klompvoeten geboren en te laat behandeld, waardoor hij een achterstand opliep in lo pen, leren en zijn ontwikkeling. Zelf werkt hij bij Dethon in Ter- neuzen. Hij is verantwoordelijk voor de logistiek op de afdeling waar printplaten worden ge maakt. Als mensen aan de slag gaan buiten een werkbedrijf als Dethon, blijft het belangrijk dat Ik zie het als mijn taak ervoor te zorgen dat er niet nog een generatie de bietenbrug op gaat ze dezelfde ondersteuning krij gen, benadrukt hij. Vandaag spreekt hij in bij de Staten. Hij gaat daar benadruk ken dat spelen, onderwijs, wo nen, werken, zorg, communica tie, reizen en de toegankelijkheid van openbare gelegenheden van essentieel belang zijn voor men sen met een handicap. ,,Je kunt niet één van die pijlers weglaten, want dat is het klaar." Als men sen uiteindelijk samen werken, moet het beginnen met samen spelen. ,,Op jonge leeftijd kan het gat al te groot worden. Dan kun je een achterstand oplopen die bijna niet meer is te overbrug gen." De vermaarde waterbouwkundige van Zeeland is niet meer. Leen Becu uit Oostburg overleed maandag. Hij bereikte de leeftijd van ioi jaar. Leendert Becu - roepnaam Leen - was van 1946 tot 1982 actief als waterbouw kundige bij Rijkswaterstaat. In die functie was hij betrokken bij talloze projecten, van de inpoldering van de Quarlespolder op Zuid-Beveland tot de bouw van de Oosterscheldekering. Becu schreef al zijn bevindingen en ervaringen op in een dagboek. Dat bleef hij trouwens zijn hele leven doen. Zijn minutieus beschreven waterbouwkun dige activiteiten mondden uit in een boek: Dagboek van een waterbouwer. Dat verscheen in 1986 en werd geredigeerd door de toenmalige PZC-journalisten Dolf Snel en Kees Cijsouw. Becu was ook politiek actief. Voor de VVD zat hij in de gemeenteraden van Zierikzee en Bruinisse. Becu is afkom stig uit Cadzand-Bad, maar hij woonde de laatste tijd in woonzorgcentrum De Burght in Oostburg. Vorig jaar gaf hij nog een uitgebreid interview aan de PZC. Familie en vrienden nemen zaterdag in Terneuzen afscheid van Leendert Becu. vrijdag 10 mei 2019 GO De stem van gehandicapten Ernst Jan Rozendaal Terneuzen - Alex de Vos, VN-ambassadeur voor gehandicapten Alex de Vos, VN-ambassadeur voor gehandicapten, is aan het werk bij Dethon in Terneuzen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52