WIM HOFMAN Moederdag ZEELAND 11 Binnenkort is het weer moe derdag en dat wordt in Ne derland op de tweede zon dag van mei gevierd. Het is een van de feesten die uit de Verenigde Staten van Amerika zijn overge waaid en dus is het niet verwon derlijk dat moederdag ook een commercieel bijsmaakje heeft ge kregen. Het is de dag waarop moeders opeens aandacht krijgen: ontbijt op bed, het liefst met beschuit met hagelslag en fruitsap en een bosje bloemen. Vooral bloemen moeten het ontgelden. Moederdag bete kent een piek in de bloemenver koop, maar er worden ook veel kaarten gekocht en versierd. Op de meeste kaarten staan bloemen en de rozerode kleur overheerst. Bloe men worden op die dag op het graf van moeder gelegd en bakkers ver sieren hartvormige taarten met bloemetjes. Het feest is wel wat problemati scher geworden nu het moeder schap niet altijd meer als het ideaal van opperste zaligheid wordt aan geprezen. En vader kookt tegen- woordig even goed en even regel matig of zelfs altijd. Dat is dus geen bijzondere activiteit van moeders meer. Daarom kun je met bloemen de moeilijke keuze van een cadeau of de ietwat seksistische kant van het feest wat verdoezelen. Toch worden rond moederdag niet al leen veel keukengerei en schorten en design afwaskwasten verkocht, maar ook mokken, dienbladen en aardappelstampers. Op scholen wordt hier en daar geknutseld met het oog op moe derdag. Aan houten roerstaafjes worden papieren bloemetjes ge plakt en vanzelfsprekend worden er ook kaarten gemaakt met teke ningetjes van moeders en vrolijke kinderen en met hartjes en teksten als: 'Je bent de liefste moeder van de wereld!' Sommige kinderen moeten hard werken, vooral dege nen die twee of drie moeders heb ben. De commercie heeft daar wel een oplossing voor gevonden. Zo zijn er kaarten in de handel met daarop de tekst: 'Technisch gezien ben je niet mijn moeder, maar je krijgt toch een kaart!' veel groen en strand. Misschien heb je hier niet het laatste toneelstuk of de jongste politieke discussie, maar het niveau van winkels en zorg is hoog. Natuurlijk, ik mis de drukte, de kleur, de geur van Sjanghai. Maar als je daar ernstig ziek wordt, berg je dan maar. Ziekte staat voor veel families gelijk aan armoede. Als je niet bij de over heid of in het apparaat van de Com munistische Partij werkt, moet je bij ziekte en pensioen terugvallen op ei gen familiebanden en spaargeld. Te genwoordig is de vraag 'wat doen we met opa en oma' een hot item in China. Er wordt nog wel schande van gesproken als je hen niet in huis neemt. Maar vele jongeren werken hard en hebben geen tijd." ,,Ik denk dat we ons ongerust moeten maken over het tempo waarin China zich ontwikkelt. Niet dat we een Chi nese kolonie worden. China wil snel stijgen op de internationale technolo gische ladder. Vliegtuigen, kerncen trales, kunstmatige intelligentie, in die sectoren willen ze op wereldni veau produceren. Europa heeft geen eenduidig antwoord op die daden drang, we verliezen onze voorsprong. De zonnepanelen op mijn huis zijn gebouwd in Suzhou, een stadje dat ik goed ken. Made in China, daar zullen we nog veel meer mee te maken krij gen." Journalist Oscar Garschagen heeft na tien jaar Sjanghai een nieuwe standplaats: Grijpskerke, op Walcheren. Noem hem gerust een we reldburger. Hij woonde zes jaar in Brussel, zes jaar in Amerika, vijf jaar in Pales tina en Israël. Steeds met zijn partner Willemijn Outhuijse. China werd het sluitstuk: tien jaar lang in Sjang hai. Vorig jaar ging hij op zijn 66ste met pensioen. En streek neer in Grijpskerke, in wat ooit het postkan toor was van Tante Jo. Aan de gevel wappert een Zeeuwse vlag, gekregen van de tuinman die de grond rond het huis op orde bracht. De zijgevel van het huis is zwart gepotdekseld, net als het schuurtje in de tuin. Garschagen (1952) is een grote naam in de journalistiek. Behalve verslaggever was hij ook hoofdredac teur van Vrij Nederland en het Alge meen Dagblad. In 2017 stopte hij met zijn correspondentschap bij NRC Handelsblad, nadat een Chinese assis tent hem ervan beschuldigde citaten, namen en plaatsen te hebben ver zonnen. Nu schrijft hij boeken. Het eerste is net klaar: De Chinese droom. Wedergeboorte van een ongenaakbare supermacht. Het tweede, ook over China, is in de maak. Ik zie Walcheren als één stad met veel groen en strand ,,Ik kom er al heel mijn leven. Mijn oma van moeders kant hertrouwde met een Zeeuw en ging in Middel burg wonen. Vanuit Amsterdam, waar ik geboren ben, gingen we op Walcheren op vakantie. Toen ik tien jaar was verhuisden we naar Veere, Veerseweg 83. Mijn vader begon een eigen accountantskantoor, de Zeeuwse economie bloeide op in die jaren. Na de Rijks HBS in Middelburg ging ik in dienst, ik begon met een eigen soldatenkrantje. Daarna ben ik de journalistiek ingerold. Dat we hier nu wonenWe kochten het huis op 1 januari 2017. Op zoek naar een plek om te landen. En ook een goede basis voor onze zoon en twee kleinkinde ren. Van journalistiek word je niet stinkend rijk. Amsterdam was onbe taalbaar. Bovendien: we zochten ruimte en natuur. Ik moet zeggen dat Vlissingen me ook wel trekt. Op de boulevards heb je een bepaalde chic en er zijn goede restaurants." ,,Ik zie Walcheren als één stad met vrijdag 10 mei 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Garschagen, wereldburger in Grijpskerke Moeten we bang zijn voor China? Oscar Garschagen geeft lezingen over zijn boek De Chinese droom: boekhandel Drvkkery Middelburg, donderdag 23 mei 19.00 uur; boekhandel 't Spui Vlissingen, zaterdag 25 mei 16.00 uur. Jan van Damme Grijpskerke Waarom ben je neergestreken in Zeeland? - Oscar Garschagen Van Sjanghai, een stad met 26 mil joen inwoners, naar Grijpskerke. Dat is een hele overgang. Oscar Garschagen is geland in Grijpskerke. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47