II 'Het leek wel alsof er een pakketdienst zat' 5 EXAMENS 2019 Honger tijdens examens wil je niet krijgen. Om dit te voorkomen nemen veel leerlingen dan ook eten mee. Maar wat eten ze tijdens zo'n examen? 'Biologie was best wel lang' Koen Florusse Goes Een knorrende maag: een nachtmerrie tijdens een examen. Het leidt niet alleen jezelf, maar ook anderen af. Maar kra kende koekjes en kruimels op je blad, is ook niet handig. Jochem Boer (18) van het Ostrea Lyceum in Goes heeft al ervaring met exa mens. Twee jaar geleden deed hij namelijk mavo. Hij wist dus wat hij mee moest nemen. ,,Zacht eten meenemen is het verstandigst", zegt hij. ,,Ik had twee kleine eier koekjes mee. Ik had ook stroopwa fels bij me, maar de verpakking zou andere leerlingen afleiden." Tijd om zijn versnaperingen op te eten, had Jochem niet. ,,Ik was te gefocust op mijn examen om eraan te denken." Krakende koekjes Roan van Hekke (16) uit Kapelle was blij dat ze iets te eten bij zich had. „Anders zit ik daar met een rammelende maag", zegt ze. Lunch had ze overgeslagen, dus die moest ze meenemen naar haar wiskunde examen. Ze bracht twee bolletjes mee. ,,Die zijn zacht en leiden andere mensen niet af. Ik moet iets eten, ik wil niet afgeleid worden door honger." Tijdens de examenperiode is Roan thuis de GOEDTEDOEN baas over wat de pot schaft. Maar dat betekent niet dat er alleen maar hamburgers met friet op tafel komen. „Gisteren koos ik salade en vanavond tagliatelle." Qua gezond eten zit het dus wel goed. ,,Maar morgen eet ik een keer ongezond hoor'', voegt ze er lachend aan toe. Even later komt ook Tijs Joosse (16) uit Nisse de examenzaal uit. Hij is tevreden over zijn examen, laat hij Roan weten. Qua eten had hij een betere keus moeten maken. ,,Ik had koekjes mee, maar die heb ik niet opgegeten. Ik was bang dat ze te veel zouden kraken'', zegt hij. Gelukkig had hij geen last van een lege maag. „Volgende keer zal ik er beter over nadenken. Ik vind het wel belangrijk om eten mee te Ik had koekjes mee maar ik was te bang dat ze te veel zouden kraken hebben, want je wil geen honger krijgen." Vera van Vliet (17) uit Wilhelmi- nadorp had tijdens het examen zachte koekjes mee. ,,Ik wilde niet te veel herrie maken", zegt ze. ,,Zo'n examen duurt best lang dus het is best handig dat je wat mee hebt." Ze kon niet afgeleid worden door leerlingen die hier geen reke ning mee hadden gehouden. Ze zat namelijk helemaal voorin. Om wat fitter te zijn tijdens de exa mens hoeft ze niet gezonder te eten, dat doet Vera namelijk altijd al. ,,Gezond eten is belangrijk, ook buitenom de examens." Waar de één eten mee moet hebben, vindt de ander dat totaal niet nodig. De 17-jarige Joey Her- rebout is niet bang om honger te krijgen. Hij zorgt ervoor dat hij voor het examen een volle maag heeft. ,,Ik ga niet gezonder eten of eerder slapen. Ik heb er vertrou wen in dat alles goed komt, dus houd me daar niet mee bezig." ,,Het leek wel alsof er een pakket dienst zat." ,,Ik zag er regelmatig rare snuiters rondlopen." En: ,,In het weekend en 's avonds was het er drukker dan doordeweeks tussen 9.00 en 17.00 uur." Politieagenten, milieu-inspec teurs en mensen van de belasting dienst en de gemeente Reimers- Het waren telkens dezelfde lieden die tassen kwamen in- en uitladen waal hadden het er woensdag maar druk mee. Bijna de hele dag waren ze met meer dan tien man bezig om de loods en en het terrein van het garagebedrijf uit te kammen. Dat juist deze ondernemer is onder worpen aan een grootscheepse controle, vindt niemand vreemd. ,,Je kon er op wachten", zeggen ver schillende ondernemers op De Poort. ,,Er is informatie bij ons binnen gekomen dat op dit bedrijf gestolen goederen geheeld zouden worden", zegt politiewoordvoerder Mireille Aalders over de aanleiding voor de zogeheten 'integrale controle'. Het vermoeden bleek te kloppen. Naast allerlei ontvreemde voertuigen, vond de politie ook buitenboord motoren die als gestolen stonden geregistreerd en allerlei gloed nieuwe onderdelen die uit auto's lijken te zijn gestolen. Volgens Aal- ders is nog niemand aangehouden of gehoord. ,,We onderzoeken nu eerst waar al die spullen vandaan komen. Als we dat helder hebben, kunnen we mensen confronteren met onze bevindingen." Het garagebedrijf is een opval lende verschijning op het bedrij venterrein. Het rommelige terrein staat vol met tweedehands voertui gen en allerlei (sloop)onderdelen. Mensen die geregeld op De Poort komen, vermoeden dat in de staca ravan naast de loods geregeld men sen overnachten. Verder zeggen ze het opvallend te vinden dat het bedrijf vaak bezoek kreeg van dezelfde figuren. ,,Het zijn telkens dezelfde lieden die tas sen kwamen in- en uitladen." De eigenaar van de garage, die overi gens niet bereikbaar was voor com mentaar, wordt omschreven als een 'aardige kerel'. Van overlast is nooit sprake geweest. Ook bij de gemeente Reimers- waal zijn geen klachten van over last bekend. ,,Wel is het zo dat we geen goed beeld hadden van de ac tuele situatie", zegt woordvoerder Liduine Wijffels. Ze bevestigt dat er sprake was van illegale bewoning. ,,In de caravan op het terrein woonden twee men sen." Ook is de ondernemer aange sproken op 'gebrekkige brandvei ligheidsmaatregelen'. Ondanks dat mag het pand nog wel worden ge bruikt. vrijdag 10 mei 2019 Vooral niet te veel herrie maken Joey Herrebout. Vera van Vliet. Jochem Boer. Roan Hekke en Tijs Joosse. fotos marcelle davidse -Tijs Joosse (16) Jasmijn Walraven (16) uit Oost-Souburg is tevreden: het VMBO-examen Biologie was goed te doen. Met 55 vragen vond de leerlinge van Neha- lennia Kruisweg het vooral nogal aan de lange kant, flink langer dan de oefenexa mens die ze eerder maakte. Dat was even slikken. „Maar het begin was heel goed te doen, al zaten er in het midden ook wel wat pittige vragen in. Maar vooral het einde vond ik lastig, met vragen over de voortplanting bij planten. Dat heb ik altijd een lastig onder werp gevonden." Ze hoopt op minimaal een 6. ,,Ik sta nu een 6,8, dus ik heb wel wat speling, maar biologie is een van mijn slechtere vak ken, dus ik heb hier goed voor geleerd. Ik heb er heel wat meer tijd in gestoken dan in het examen Nederlands, mor gen. Ik denk wel dat dat erin moet zitten. Voor alle oefen examens had ik minimaal een 6,5." Als de voldoende binnen is, is het hoofdstuk biologie wat Jasmijn betreft gesloten: ,,Ik wil onderwijsassistente worden, voor mijn vervolgstu die heb ik het niet nodig." Ondernemers op bedrijventer rein De Poort in Rilland zijn al lesbehalve verbaasd over de vondst van een grote hoeveel heid gestolen auto's, buiten boordmotoren, fietsen, onder delen en vervalste kentekenpla ten bij een garagebedrijf in hun buurt. Joeri Wisse Rilland -Ondernemer De Poort De Zuidhoek heeft een vacature voor een voorman/-vrouw in onze wasserij. Voor meer informatie zie www.dezuidhoek.eu. Het betreft een functie voor 36 uur in de week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41