O 32 MEDIA CULTUUR Kleinkunst van uitersten met oude successen ANGELA KIJKT TV Quote van de dag Dat was mijn dag! Ik moest hem al delen met Welles en Freud NIEUW SEIZOEN TV-SERIE Het acteurskoppel Benja Bruijning en Anna Drijver noemt zichzelf gekscherend de Frank en Claire Underwood van Nieuwe Buren, vanaf vandaag weer op Videoland te zien. „Want wat er ook gebeurt, we blijven elkaar steunen." Voor altijd bij elkaar, dat is een mooie gedachte En toch was het een mooie avond. Niet voor Ajax, niet voor het Nederlands voet bal, maar wel televisie-technisch. Klinkt misschien raar, maar verdriet, deceptie en diepe ontgoocheling leveren nu eenmaal mooiere beel den op dan een uitzinnig dansende en met sjaals zwaaiende meute of een stel dronken lorren dat in een fontein springt. Want als je dat één keer gezien hebt, weet je het wel. Ook over een paar jaar kan ik de beelden van woensdagavond ongetwijfeld nóg moeiteloos op roepen: die wanhopige blikken op de tribune, de kinderen met hun sneue snoetjes, de voetballers die uiteindelijk met roodomrande ogen voor de camera verschenen. Het wanhopige geprevel van schietgebedjes door fans, die bij 2-2 de bui al za gen hangen maar hoopten het onvermijdelijke te kunnen bezweren door met de vingers in de oren 'alsjeblieft lieve Heer' of woorden van gelijke strekking te blijven murmelen. Het was triest, zuur, wreed, onverdiend - klopt allemaal. Maar o zo tv-geniek. Net als die ene Ajax-fan in zijn stamcafé De Avonden die op Ziggo een paar keer werd geïn terviewd. De combinatie van nat, achteroverge kamd haar, plat Amsterdamse accent en opknap- jasje deed me denken aan de boerenzonen uit mijn geboortedorp die na het kwistig hanteren van de Fresh Up-fles een avondje gingen stappen. Zo schattig. Voor de wedstrijd was hij nog zeer te rughoudend. Eerst nog maar zien of het zijn clup- pie zou lukken. Maar in de rust was hij in de gloria en reser veerde hij met dubbele tong vast een plekje aan de bar voor de finale. Ik had graag gezien hoe hij er na afloop bij zat. Of bij hing, beter gezegd. Ik heb heel het slaapverwekkende voetbalcollege van Louis van Gaal uitgezeten, maar er werd helaas vanuit de studio niet meer naar het café geschakeld. huiskamer. Dochter (12) en zoon (10), diehard- Feyenoordfan en Rotterdamse Ajax-adept, trok ken opmerkelijk gebroederlijk op in uitzinnige blijdschap én diepe rouw. Nederland in een no tendop. Ook zo bijzonder: de YouTube-generatie taalde anderhalf uur niet naar de iPad. Een uni cum. Waarbij ik moet aantekenen dat ik gezwicht ben voor de smeekbedes om voor het wedstrijd commentaar van Ziggo naar Veronica te zappen omdat ze de zingende Sierd de Vos niet trokken. En het gekke was, ik had het onzinnige maar daardoor vermakelijke geleuter van De Vos als niet-voetballiefhebber niet eens nodig om tot de 97ste minuut geboeid te kijken. Dus ik blijf erbij: ondanks alles was het een mooie tv-avond. Al pas ik heus wel een beetje op tegen wie ik dat zeg. vrijdag 10 mei 2019 NPO moet uitleg geven Ontslag na grap Archie uren, en dan vooral nieuwe buren, heb ben veel mensen daar niet hun fanta sie over? ,,Als je je buren ruzie ziet maken, rare pakjes ziet bestellen, of ze zijn ineens twee maanden weg. Dan denk je toch: wat zou daar aan de hand zijn? Ideaal voor een tv-serie, zeker als je het uit vergroot", zegt Anna Drijver (35). De actrice houdt met haar vriend Benja Bruijning (35) een traditie in ere. Ook in de vierde reeks van Nieuwe Buren, vanaf vandaag op Videoland, is weer een écht koppel te zien na Thijs Römer en Katja Schuurman (seizoen 1), Fedja van Huêt en Karina Smulders (2) en Abbey Hoes en Tobias Kersloot (3), terwijl Bracha van Doesburgh en Daan Schuurmans in alle reeksen te zien zijn. ,,Het leuke was dat we mochten meedenken over de perso nages", stelt Drijver. ,,Dat gebeurt niet gauw. Ik word vaak gevraagd voor rollen waar mensen weinig pra ten over hun gevoel. Dat heb ik nu gevraagd en ik speel nu een manipu latieve spraakwaterval. Ze is slim, charmant, maakt mensen het naar hun zin, maar vertelt verhalen waar van je denkt: is het waar of niet?" ,,Bij mij is het omgekeerd", vult Bruijning aan. ,,Ik zeg amper iets. Wat ik heb ingebracht? Een randje. Nieuwe Buren is ook suspense, schurkt tegen sensualiteit en crimi naliteit." ,,Met een beetje fantasie zijn wij de Frank en Claire Underwood van Nieuwe Buren", refereert Drijver aan de hoofdrolspelers in de eerste sei zoenen van de Amerikaanse serie House of Cards. ,,Maar dan zon der politiek. Wat ik daarmee wil zeg gen: wat er ook gebeurt, ze blijven el kaar steunen. Heel tof." Of ze dat herkent in haar en Benja? ,,Jazeker, maar dan natuurlijk zonder al dat gekonkel en intriges. Voor altijd bij elkaar, dat is een mooie gedachte. Dat je allebei moe bent, werk, een pasgeboren kind, maar dat je weet: we gaan niet uit elkaar. Nu zijn we moe en chagrijnig, maar straks drin ken we weer een wijntje. Ja, dat door dik en dun hebben wij absoluut in het echte leven." Vijfde project samen Nieuwe Buren is het vijfde project dat ze samen doen na Niet zo bedoeld, Rain Man, Zwarte Tulp en De macht van meneer Miller. En er komt er nog eentje aan: Heirs of the Night, een Britse vampierenserie die in septem ber op NPO1 wordt uitgezonden. ,,We zijn gewend om bij elkaar in de buurt te zijn en met elkaar te wer ken", stelt Bruijning. ,,Anna is een bruisende persoonlijkheid. Ik ben daar aan gewend, maar eens in de zo veel tijd zie je dan een geluidsman of lichtjongen verbaasd opkijken: wat is CABARET Ze bestaan dertig jaar en dat wordt gevierd. Derhalve trakte ren de Belgische broers Mich en Raf Walschaerts, verenigd in Kommil Foo, elkaar op een con- fettiregen. Ze laten de feestelijke opening van hun voorstelling Oogst vol gen door het lied Wij twee, bege leid door piano en viool, dat druipt van de weemoed. Want Kommil Foo maakt kleinkunst van uitersten, waarin de gebroe ders ons in hun sferische bele- vingswereld zuigen. Zoals de titel al suggereert is Oogst een programma met oude successen, maar dat is bij Kom- mil Foo bepaald geen straf. Met hun cartooneske, absurde cabaret hebben de Walschaerts school gemaakt in Vlaanderen en Nederland. Hun muziek en liedjes zijn nog immer van grote klasse. Een bonus is het knoestige en clowneske uiterlijk van Mich en Raf en hun lenige mimiek. Het zangerige Vlaams ('Hij slaat de baby op zijn billekes tot hij stopt met wenen') is een andere extra die hun optredens een exotisch tintje geeft in het noordelijker gelegen Nederland. Als altijd neemt Kommil Foo het op voor de underdog, de suk kelaar die laveert tussen moed wil en misverstand, op zoek naar het Utopia van de liefde. Het le ven is lijden; alleen humor, rela tivering en compassie verzach ten het bestaan. Dat leidt tot zo'n liefdevol lied als Kom hier dat ik u draag. Maar ook tot een geestige sketch waarin met slechts een paar pumps en mannenlaarzen een kroegflirt wordt verbeeld. Ook na dertig jaar blijven de broers een beste belevenis. —Arno Gelder Moo En toch was het een mooie avond. Ook in de —Acteur George Clooney in Entertainment Tonight over de geboorte van het Britse prinsje Archie, precies op zijn verjaardag. PC TELEVISIE De NPO moet uitleg geven over zakelijke activiteiten van televisiedirec teur Frans Klein. De CIPO wil op heldering. NRC meldde dat de Klein in 2011 een brievenbus constructie optuigde voor twee Thaise restaurants. TELEVISIE BBC-presenta- tor Danny Baker (61) is ontslagen vanwege een grap over baby Archie van prins Harry en zijn vrouw Meghan. Hij twitterde een afbeelding van een chim pansee met de tekst 'koninklijke baby verlaat het ziekenhuis'. 3 ■u Underwoods Dennis Jansen 44 —Anna Drijver Kommil Foo - Oogst Gezien: Oude Luxor Theater, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32