Ethiopië, het nieuwe Bangladesh 'IK VIND HET FANTASTISCH OM NIEUWE CULTUREN TE LEREN KENNEN' -.IV- i ECONOMIE 23 Textielarbeiders in Oost-Afrikaanse land goedkoopste van heel de wereld WORD ONZE Sr^ftScvUeüxr EN WIN EEN JAAR LANG REIZEN! Uit een recent rapport van de uni versiteit van New York blijkt dat Ethiopische textielarbeiders 23 euro per maand verdienen. Ook in het Oost-Afrikaanse land is dat een aal moes die je niet over de armoede grens heen tilt. Veel arbeiders hou den na aftrek van de huur van hun huis amper geld over om eten en andere dingen te kopen. Volgens hetzelfde rapport moeten sommige arbeiders dagelijks zes uur lopen om op het werk te komen en vallen mensen flauw van de honger. Op het eerste oog zien de fabrie ken in Ethiopië er zeer modern uit. Dat kan ook niet anders, want ze zijn hooguit drie jaar oud. Binnenin zien de ateliers er ook clean en ge ordend uit. Een wereld van verschil met de industriële bouwvallen en volgepakte sweatshops van Bangla desh en andere Aziatische lagelo nenlanden. Toch verdienen collega's in Bangla desh vier keer meer - en die in China ruim tien keer - dan hun Afrikaanse lotgenoten. Volgens de Wereldbank ligt de armoedegrens wereldwijd op 2 euro per dag. De meeste Ethiopische textielfa brieken staan samengepakt op één groot industriepark, Hawassa, in het zuiden van het land. Het park is aangelegd door de overheid. Sinds leden begonnen te stijgen, zochten grote concerns een uitweg. H&M, Gap, Guess en de PVH-groep waar onder Calvin Klein en Tommy Hil figer vallen, waren de eerste om toe te happen. Zij gingen in zee met de hoofdzakelijk Chinese bedrijven die zich in Hawassa hebben geves tigd. Nadelen In de textielfabrieken blijkt het ver loop zeer groot. Veel werknemers geven er naar verloop van tijd de brui aan, ook omdat de meeste ate liers geleid worden door Chinese managers, die volgens arbeiders in het rapport de gewoonte hebben om hun personeel hard aan te pak ken en veel te schreeuwen. In de de opening van de industriezone in 2017 zijn er al 25.000 jobs gecreëerd. Het einddoel is tweehonderddui zend extra banen in de textielsector voor heel Ethiopië. Dat succes is helemaal te danken aan de enige troef die de Ethiopi sche regering kan uitspelen: ,,Wij hebben de goedkoopste arbeiders ter wereld." Toen de lonen in de Aziatische landen een paar jaar ge- Ethiopische cultuur ligt dat gevoe lig. Dat grote verloop zorgt er sa men met het gebrek aan opleiding en ervaring van de werknemers voor dat de productiviteit in Ethio pië vooralsnog lager ligt dan bij de Aziatische concurrenten. Boven dien zijn ook de transportkosten in het land hoog, net als de aankoop prijs van sommige chemicaliën die in het productieproces nodig zijn. Die nadelen schrikken veel be drijven nog altijd af. Aan de slaag kansen van het Ethiopische experi ment wordt door sommige econo men dan ook getwijfeld. Lukt het wel, dan zou dat Ethiopië op lange termijn ten goede moeten komen. Maar op korte termijn, en dat geeft ook de regering van het land toe, zal aan de levensstandaard van de be volking weinig veranderen. Van de westerse bedrijven wilde alleen H&M op het rapport van de universiteit van New York reageren. Het Zweedse concern zegt te gelo ven dat zijn aanwezigheid 'een po sitieve impact heeft op de econo mie van Ethiopië'. De Ethiopische overheid noemt het rapport op haar beurt ongenu anceerd. Een regeringslid zegt bij voorbeeld dat bedrijven 'ook gratis maaltijden en woon-werkvervoer aanbieden'. Advertentie 9 'CONTACT LEGGEN MET DE LOKALE BEVOLKING VIND IK HET LEUKST' vrijdag 10 mei 2019 GO In Ethiopië verdienen textielar beiders een minimumloon van minder dan 1 euro per dag. Kledingmerken verruilen Azië, waar de lonen de laatste jaren stegen, dan ook steeds vaker voor het Afrikaanse land. Sander Van Den Broecke Brussel Ethiopië blijkt voor kledingmerken als H&M, Gap, Guess, Calvin Klein en Tommy Hilfiger een alternatief voor Azië. foto getty images Ethiopische textielarbeiders verdienen per maand 23 euro, minder dan 1 euro per dag. We reldwijd ligt de armoedegrens op 2 euro per dag. Reizen levert niet alleen mooie vakan tiekiekjes op, maar leertje ook een hoop over het leven, vindt klantenser vice-medewerker Heieen Water (53). Als kind stond ik met mijn ouders vier zomers achter elkaar op een camping aan het Gardameer in Italië. Dat is inmiddels een populaire vakantiebestemming voor Nederlanders, maar in de jaren zeventig nog niet. Ik had lang blond haar tot over mijn billen en was een curiositeit. Italiaanse moeders aaiden mijn haar en knepen in mijn wangen. Mijn vader sprak geen woord Italiaans, maar kon toch met iedereen communiceren. Deze instelling heb ik van hem meegekregen, want contact leggen met de lokale bevolking vind ik het leukst aan reizen. Nieuwe culturen leren kennen, dat vind ik fantastisch. Ik heb zes jaar in Cairo en twee jaar in Izmir gewoond en gewerkt. Ik sprak geen woord Arabisch of Turks toen ik erheen ging. Ik had altijd een notitieboekje bij me, waarin ik fonetisch de woorden opschreef die ik om me heen hoorde. Zo leerde ik langzaam de cultuur en taal kennen. In Egypte heb ik een diepe liefde voor reizen gekregen die ik nooit meer ben kwijtgeraakt. Vanuit Cairo ben ik zelf het land gaan ontdekken: de Koningsgraven, Luxor, Aswan. Eenmaal terug in Nederland was ik alle onzekerheden die je kunt hebben over het reizen kwijt. Ik heb een keer op het verlaten platteland van Polen met mijn kinderen vastgezeten in een busje in de sneeuw. Tja, dan spreek je een tandeloze boer aan die geen Duits of Engels spreekt en 'vraag'je hem of hij je wil helpen. Ook dat is goed gekomen. Mijn laatste drie reisbestemmingen zijn Namibië, New York en Las Vegas. Maar ik kan een weekendje Lissabon ook zeer waarderen, hoor. Ik heb eerlijk gezegd geen voorkeur. Al zal ik Namibië niet snel vergeten. Rijd je ineens langs een imposante olifant, die met zijn slurf in een ruk een complete tak van een boom trekt en met zijn oren klappert: wat een schoonheid. Ik was in tranen, zo onder de indruk was ik. Waarom ik de nieuwe Reisontdekker van Kras wil worden? Ik voel altijd de behoefte om mijn reiservaringen te delen en mijn omgeving enthousiast te maken. Vroeger belde ik 's avonds mijn hoogtepunten van die dag door. Maar nu post ik foto's op mijn Instagram-account. Zodra ik wat meemaak, schrijf ik het op. Om het laatste reisverslag van mijn dagen als vijftigplusser tussen de mooie meisjes in strakke bikini's op hip Ibiza werd hard gelachen door het thuisfront. Door middel van video's kan ik een nog groter publiek laten zien hoe verrijkend het is om te reizen." Ben jij ook een reisfanaat die altijd staat te popelen om nieuwe natuur, culturen en smaken te ontdekken? En heb je koffers vol reiservaring? Kras is op zoek naar een Senior Reisontdekker die het komende jaar twaalf totaal verschillende reizen wil maken om de mooiste plekken te ontdekken. Neemt bij jou de reislust na elke reis alleen maar toe en lijkt het je leuk om jê ervaringen te delen via inspirerende video's en foto's? MELD JE DAN NU AAN VIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23