14 Vluchtelingenboot op Biënnale: eerbetoon of politiek statement? wpn rrrmmi Pieter van den Hoogenband Het is 'een herinnering aan een menselijk drama', stelt de kunste naar. Nee, het is een politiek state ment, menen populistische Itali aanse politici: ,,Het zou niet hier, maar voor het Europees parlement moeten liggen.'' Het zijn de resten van de volge stouwde, aftandse vissersboot, be trokken bij de scheepsramp van 18 april 2015. Aan boord honderden voornamelijk Afrikaanse migran ten. De boot zet vanuit Libië koers naar Italië, maar knalt op de Mid dellandse Zee op een vrachtschip en zinkt. Zeker 700 mensen, man nen, vrouwen én kinderen sterven: ze kunnen niet zwemmen of zitten vast. Er zijn 28 overlevenden. Maanden later wordt het schip van de bodem van de zee gehaald en naar een marinebasis op Sicilië gebracht. Daar worden de honder den lijken in het ruim, voor zover mogelijk, geïdentificeerd. De 'kapi tein', de Tunesische mensensmok kelaar Mohammed Ali Malek, wordt eind 2016 in Italië tot 18 jaar cel veroordeeld. De afgelopen dagen is de romp van het schip op een ponton naar Venetië gevaren. Daar staat het nu op het wereldberoemde, tweejaar lijks kunstevenement de Biënnale. Het project Barca Nostra (Ons Schip) is een idee van de Zwitser Christoph Büchel. De kunstenaar zelfwil voor de opening van de ten toonstelling, dit weekend, niets zeggen. In een persbericht staat dat het schip 'een herinnering aan een menselijke tragedie is, maar ook een monument voor de moderne migratie'. ,,Deze herinnering wijst ons op onze verantwoordelijkheid voor het politieke beleid dat de oor zaak is van dergelijke wrakken.'' Sinds vorig jaar houdt Italië de ha vens zo veel mogelijk gesloten. Li bië zelf houdt, met Europese steun, migrantenboten tegen voordat ze vertrekken. Het heeft er toe geleid dat het aantal migranten dat via zee in Italië aankomt, fors is gedaald: van 180.000 in 2016 naar 23.300 vo rig jaar. Het aantal doden op de Middellandse daalde van 4500 naar 1300, maar de overtocht is relatief wel dodelijker geworden. Hulpor ganisaties maken zich nu ook zor gen over de migranten die nu vast zitten in Libië: ze verblijven vaak in overvolle detentiecentra of worden vastgehouden, mishandeld en afge perst door smokkelaars. Brussel Politici van Italiaanse regeringspar tijen noemen het kunstproject een politieke provocatie. ,,Laat hij het naar Zwitserland brengen, dan kunnen ze daar nadenken over wat ze met economische migranten willen'', stelt Roberto Ciambetti van het populistisch-rechtse Lega. En Federico D'Inca van de Vijf Ster ren-beweging: ,,Ze moeten het wrak in Brussel tentoonstellen.'' Hij vindt dat de EU er niet in slaagt beleid op te stellen dat migranten in Afrika houdt. De curator van de Biënnale, Ma ria Chiara di Trapani, liet de Britse krant The Guardian weten te hopen dat het schip aanzet tot nadenken: ,,We kijken naar het nieuws, zien dat er mensen verdronken zijn en veranderen van tv-kanaal. Ik hoop dat mensen respect voor dit schip voelen en er twee minuten in stilte naar kijken om te reflecteren.'' Na de Biënnale, die tot november duurt, gaat het schip waarschijnlijk terug naar Sicilië. Daar zijn plannen voor een herinneringstuin. Voordat ik ervan droomde ooit een olympische zwemmer te worden, ben ik als puber begonnen bij een zwemvereniging. Een kleine club die mij de mogelijkheid gaf om mijn eerste baantjes te trekken. Wat ik me nooit heb gerealiseerd is dat dit zonder Nederlandse Loterij misschien niet mogelijk was geweest. Jaarlijks gaat er meer dan 40 miljoen euro vanuit Nederlandse Loterij naar de Nederlandse sport. De gehandicaptensport, de breedtesport en zeker ook de topsport profiteren daarvan. Ik heb zelf nooit geweten hoe belangrijk die steun is, maar dankzij die 40 miljoen kunnen contributies lager worden gehouden, worden sportveldjes bijgehouden en kleedkamers schoongemaakt. Naast de sport draagt Nederlandse Loterij een groot deel van de jaarlijkse opbrengst af aan de Nederlandse samenleving via de Nederlandse Staat en 18 Nederlandse goede doelen op het gebied van gezondheid, beweging en welzijn. In totaal was de afdracht over het afgelopen jaar maar liefst 161,2 miljoen. Hoe zou Nederland er uit zien zonder deze bijdrage? Daarom vind ik het belangrijk om alle spelers van Nederlandse Loterij te bedanken, want zij maken dit mogelijk! Ambassadeur Nederlandse Loterij SJORS RÖTTCER directeur Nederlands Handbal Verbond: Dankzij Nederlandse Loterij kunnen onze Oranjeselecties optimaal presteren en krijgen alle leeftijds groepen de kans om kennis te maken met onze mooie sport door middel van diverse breedtesport activi teiten. nederlandseloterij.nl WAAR HEEL NEDERLAND WINT NEDERLANDSE LOTERIJ PAUL SANDERS, directeur-bestuurder van de Koninklijke Wandel Bond Nederland: Met de steun van Nederlandse Loterij onderhou den we onze community Wandel.nl, verzorgen we zes prachtige wan delpaden en bezorgen we jaarlijks 550.000 kinderen op 600 plaat sen in Nederland een feeste lijke Avond4daagse. vrijdag 10 mei 2019 Scheepswrak te zien als 'kunst' 4* Wat doe je met een scheeps wrak waarin honderden migran ten verdronken zijn? In Italië zet ten ze het op de meest promi nente kunsttentoonstelling van het land. ,,Ik hoop dat mensen hier twee minuten stil bij zijn.'' Cyril Rosman Venetië/Rotterdam Zeker 700 mensen kwa men om het leven. Er zijn 28 overleven den. Het wrak is tot 24 november te zien in Venetië. foto epa Bedankt! DAVID VERSCHOOR Directeur Marketing, Partnerships Communicatie van de Hartstichting: Met de hulp van Nederlandse Loterij willen we ervoor zorgen dat iedereen de juiste hulp krijgt bij een hartstilstand of beroerte en zoeken we naar betere behandelin gen voor de meest voorkomende hartziektes, zoals hartritme stoornissen. MEREL HEIMENS VISSER, directeur-bestuurder bij de Hersenstichting: Hersenaan- doeningen zijn helaas hard op weg de grootste ziekte van Nederland te worden. Met de bijdrage van Nederlandse Loterij doen we onder andere mee aan één van de grootste onderzoeken onder parkinsonpatiënten in Europa. Met dit onderzoek willen we bijdragen aan een behandeling die beter afgestemd is op het individu en daarmee de kwaliteit van leven verbeterd, SPEEL BEWUST 18+

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14