NIEUWS 13 Enkele jongeren runnen vanaf een Amsterdams industrieterrein een nieuwe partij die vóór een federaal Europa is. „Diversiteit mag blijven bestaan.'' Maakt Volt kans? Wij willen een staat die goed kan omgaan met klimaat, migratie en veiligheid vrijdag 10 mei 2019 De een had een comfortabele baan bij Ahold, de ander een goedbetaalde functie bij ABN Amro. En toch namen Reinier van Lanschot en Laurens Dassen zomaar ontslag, nadat ze op een bijeenkomst in de kroeg hadden geluisterd naar het verhaal van de oprichters van Volt, een nieuwe Europese partij die in meerdere landen mee wil doen aan de verkiezingen. De twee werden zo enthousiast dat ze zich stortten op de bouw van een Nederlands filiaal. Sindsdien leven ze van hun spaargeld. ,,De bodem raakt snel in zicht'', lacht Van Lanschot, die weliswaar afstamt van dé Van Lanschots (de vermogensbankiers), maar 'niet eens een symbolisch aandeel heeft'. Ze brengen hun dagen nu door op de bovenste verdieping van een troosteloos bedrijfspand in Overam- stel. Dit is het hoofdkwartier van de Nederlandse vestiging van Volt, de enige pan-Europese partij die op 23 mei op het stembiljet staat. Op de lange tafel, tussen borden met boterhammen besmeerd met politiek helemaal.'' Natuurlijk, hij had zich als lid van pakweg D66 of GroenLinks kunnen melden, ook pro-Europese partijen. Maar Euro pese politiek bedrijven via de lande lijke partijen werkt ook niet, vindt Van Lanschot. ,,Wij zijn de enige partij die écht Europees is en het Europese belang boven het nationaal belang plaatst.'' Bovendien, zegt hij, vertegenwoordigt Volt een nieuwe generatie, eentje die op een heel andere manier naar politiek kijkt. Verhuiscircus Die generatie heeft 'een grote schop onder de kont' gekregen na het brexitrefendum van juni 2016. Daar stemde de meerderheid van de Brit ten voor een vertrek uit de Europese Unie, terwijl de jongeren - die mas saal thuisbleven - volgens onderzoek juist in de EU wilden blijven. ,,Veel mensen zijn inmiddels het geloof in de politiek verloren. Er zijn maar weinig mensen die denken dat de politiek de antwoorden heeft voor de problemen van deze wereld. Maar het is juist aan de politiek om deze antwoorden te geven.'' Voor Van Lanschot is dat antwoord een federaal Europa. Zo'n 'superstaat' is een gruwel voor veel Nederlandse politieke partijen. Zo keerden negen partijen, waaronder regeringspar tijen CDA en VVD, zich juist recent tegen zo'n 'ever closer union'. Maar het is nodig, vindt Van Lanschot. ,,Wij willen geen superstaat, maar een staat die supergoed kan omgaan met EUROZETELS het klimaatvraagstuk, met het migra tieprobleem, met onze veiligheid. En dan zeggen mensen: 'Maar dan wordt het als in 1984!' (naar het totalitaire regime in het beroemde boek van George Orwell, red.). Nee, wat een onzin! Diversiteit mag blijven bestaan.'' Wel vindt hij dat eurosceptici vaak heel terechte kritiek hebben op Europa. Van subsidiefraude wordt hij 'woest' en het geldverslindende verhuiscircus naar Straatsburg moet ook afgelopen zijn. Het moet juist transparanter: de agenda's openbaar, de kosten openbaar en alle over leggen openbaar. Die worden nu soms nog achter gesloten deuren gehouden. ,,Daar word ik óók cynisch van.'' hummus, staat een verwelkte bos rode rozen. Maar niemand kijkt ernaar. De vrijwilligers die hier dag in, dag uit campagne voeren turen naar het scherm van hun eigen lap top. Op sommige laptops prijkt een sticker met I hartje Europe. Ze komen voornamelijk uit Amsterdam, net als het gros van de kandidatenlijst. ,,Amsterdam loopt altijd voor op de rest van Nederland'', zegt lijsttrekker Van Lanschot (29). Zijn vrienden verklaarden hem voor gek dat hij zijn luxeleventje vaarwel zei om zich onbezoldigd in een Europees avontuur te storten. ,,Maar die vinden de politiek sowieso oninteressant en de Europese GO 'Volt is de enige politieke partij die écht Europees is' Hanneke Keultjes Amsterdam Volt pleit voor meer transparantie Tweede van links: partijvoorzitter en lijsttrekker van Volt Reinier van Lanschot. ,,Wij zijn de enige partij die écht Europees is.'' foto anp Zelf hopen ze in Nederland op twee zetels. De Euro parlementariërs willen dan samen in een fractie met Volt-politici uit de acht EU- landen waarin de partij mee doet. Of dat gaat lukken, hangt af van de vraag of de partij erin slaagt mensen te mobiliseren naar de stem bus te gaan. Peil.nl van Maurice de Hond gaf Volt zondag kans op 4 procent van de stemmen, nét ge noeg voor één zetel. Bij een eerdere peiling van Een- Vandaag en Ipsos, eind april, hoefde de nieuwe partij niet op zetels te rekenen. En begin deze maand schaarde I&O in een kiezersonder zoek Volt nog onder de categorie 'anders', samen met Denk en Jezus Leeft. -Reinier van Lanschot, Volt in Europa. foto marc driessen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13