II debat in Utrecht verloopt voorspelbaar EU 12 NIEUWS Ene Hans Brusselmans, die wel heel erg lijkt op PvdA-Eurocom- missaris Frans Timmermans, werd deze week letterlijk in zijn onderbroek gezet in een spotje van de Socialistische Partij. De politicus slokt een oranje taart op, verbrandt uitslagen van refe renda en is met speelgoedtanks in de weer. Op sociale media zijn de reac ties gemengd: sommigen vinden het prima dat de SP machtspoli tici als Timmermans 'ontmas kert', anderen menen dat het spotje 'onsmaakvol' en op de persoon is. Een telefonische rondgang langs actieve partijle den legt veel interne kritiek bloot. SP-bestuurslid Andy Dijkstra van de afdeling Sittard-Geleen vindt dat 'we zo niet met elkaar moeten omgaan'. Hij citeert voormalig partijleider Jan Marij- nissen: ..Wie met modder gooit, verliest land.'' Het spotje vindt Dijkstra 'misselijkmakend en op de persoon gespeeld'. Ook Aart van Zevenbergen, fractievoorzitter van de SP in Rotterdam, is 'geschrokken' van het filmpje. ,,Dit is absoluut niet mijn stijl, ik vind dit populisme en die kant moeten we als partij niet op willen.'' ,,Ik ben teleurgesteld in deze campagne'', zegt raadslid Marie- Therese Janssen uit het SP-bol- werk Oss. ,,Ik dacht dat we dit gehad hadden, die anticam pagne. Vanavond moet ik weer met de PvdA aan tafel. Daar kan ik prima mee samenwerken. Ik ga er afstand van nemen.'' Zij krijgt bijval van Niels Jon- gerius, die vijf jaar lang woord voerder was van de Europese SP- fractie. ,,De partij heeft een lange traditie van mooie campagne spotjes. Maar het socialistische verhaal wordt nu niet goed neer gezet. Het mediadebat gaat nu niet over onze linkse ideeën, maar over de vorm.'' Ik dacht dat we dit gehad hadden, die anticampagne En fractievoorzitter Heini Peters van SP Oude IJsselstreek: ,,Ik spreek namens de hele fractie als ik zeg dat we de vorm van dit spotje niet goed vinden. Dit past niet bij ons.'' Er lijkt een kloof te gapen tus sen de partijtop en de 'gewone' SP-leden. Partijvoorzitter Ron Meyer, medebedenker van de verkiezingsspot, spreekt van satire, die 'de vinger op de zere plek moet leggen'. ,,Je weet nooit of zo'n spotje bij de stembus gang gaat helpen, maar heel veel Nederlanders zijn deze unie helemaal zat.'' Communicatiestrateeg Kaj van de Linde ziet wel dat de SP raak heeft geschoten; iedereen heeft het erover. ,,Maar in de Nederlandse politiek moet je altijd weer met elkaar verder. Dit werkt hier dus niet.'' Tijdens de laatste verkiezin gen, voor de Provinciale Staten, kwam de SP er bekaaid af. De partijraad droeg de top daarna op 'de handrem eraf te halen' en weer de branie te tonen die de socialisten in de tijd van Jan Marijnissen lieten zien. ,,We moeten ons invechten met een standpunt waar mensen iets mee kunnen'', zegt buiten landwoordvoerder Renske Leij- ten. ,,Wij zijn niet tegen de EU, we willen een ander Brussel.'' Vertrekkend Europarlementa riër Dennis de Jong noemt het omstreden filmpje 'wat persoon lijker'. ,,We gaan in de campagne niet de liefde bedrijven met de EU, zo is de SP nooit geweest.'' De SP-kiezer komt vooral naar de stembus als die ergens onte vreden over is. De partij wil dat sentiment dus aanwakkeren. Arnout Hoekstra, Europees lijst trekker: ,,We moesten zichtbaar der worden, dat is hiermee wel gelukt! Maar we zijn ook met een inhoudelijke boodschap geko men.'' Of dit het begin is van meer persoonlijke aanvallen? ,,Ik kan nog niets prijsgeven, maar wij willen de komende twee weken blijven opvallen.'' Eerst maar over de mensen die er niet zijn, de twee Nederlandse spit zenkandidaten, Frans Timmer mans en Bas Eickhout. Aspiraties voor de hoogste EU-post, van voor zitter van de Europese Commissie, maken het speelveld groter dan al leen ons land. En doordat de orga nisatie geen nummers 2 accepteert, moet de kiezer het gisteravond doen zonder de PvdA en Groen Links. Raar? Wel een beetje, maar er komen nog meer debatten. Dan over de partijen die er niet zijn: Jezus Leeft, de Groenen, de Piratenpartij en Volt Nederland. Die maken volgens de organisatie geen kans en mogen dus thuisblij ven. Jammer? Ja, ook een beetje. Wie er wel zijn, zie je al op de parkeerplaats van het Spoorweg museum, de locatie van dit lijst trekkersdebat. Daar staan de busjes van de VVD ('Malik maakt me ters'), Denk ('Nederland is van ons allemaal') en de ChristenUnie ('Stem voor een christelijk geluid in Europa'). Klimaat Binnen zijn de thema's voor de tien lijsttrekkers overzichtelijk gehou den: klimaat, de Europese begro ting, migratie en democratie. De standpunten zijn niet verrassend, de clashes ook niet. Arnout Hoek stra (SP) en Malik Azmani van (VVD) botsen over het klimaat. De SP: ,,Het is zeer ernstig en we moe ten in Nederland beginnen. En we willen een rechtvaardig beleid. De grootvervuilers komen ermee weg." De VVD: ,,Ik heb niks met klimaatontkenners, maar het is geen wedstrijdje. We hebben er dertig jaar voor." Over de Europese begroting staan Marcel de Graaff (PVV), Het Europees parlement is nog niet volwassen en moet nog sterker worden Esther de Lange (CDA) en Toine Manders (50Plus) tegenover elkaar. Of er vanwege de brexit extra geld moet komen? Daar komt niet echt antwoord op. Het is makkelijk sco ren als het over geld gaat. De PVV: ,,We geven sowieso al miljarden uit voor de EU en die faalt volledig. Ne derland moet eruit.'' Het CDA: ,,Stoppen met Straatsburg, dat scheelt een hoop geld.'' 50Plus: ,,La- ten we toch niet zo negatief doen over Europa.'' De SP vindt het sala ris van de Europese commissaris sen te hoog. ,,Hoezo moet dat dertigduizend euro zijn?'' Migratie Democratie is ook een heikel punt. Schiet die op Europees niveau te kort? Sophie in 't Veld (D66): ,,Ik ben een optimist. Het Europees parlement is nog niet volwassen en moet nog veel sterker worden.'' Derk Jan Eppink (Forum voor De mocratie): ,,De EU wil uitgroeien tot een Europese staat, met een eigen leger en eigen belastingen. En het parlement is vooral een zang koor op dit moment. Wij willen echte oppositie gaan voeren.'' Als Ayhan Tonca (Denk) iets wil zeg- gen, krijgt hij van Eppink meteen om zijn oren dat wat meneer Erdogan in Turkije doet niks met democratie te maken heeft. Tonca: ,,Ik ben een Nederlander, meneer Eppink.'' Het klapstuk: heeft de EU migra tie van buiten nodig? ,,Nee'', zegt Peter van Dalen (CU/SGP). ,,Laten we investeren in Afrika, zodat die mensen dMr een toekomst krij gen.'' Ach, zegt Anja Hazekamp (Partij voor de Dieren): ,,Waarom kijken we toch alleen hoe we men sen kunnen inzetten voor ons eigen voordeel, in plaats van hoe we ze kunnen helpen?'' Nee, meent De Graaffvan de PVV: ,,Anders hebben we straks geen Europa meer.'' En Tonca van Denk vindt dat migratie niet het grote gevaar is. ,,Dat is het opkomend rechts-extremisme. Het gevaar zit in Europa zelf.'' Het volgende debat is komende maandag op televisie bij Nieuwsuur. vrijdag 10 mei 2019 Spotje van SP 'misselijkmakend' De SP veroorzaakte deze week met een satirische ver kiezingsspot eindelijk weer de maatschappelijke ophef waar de socialisten zo naar smach ten. Maar binnen de partij valt kritiek te horen. ,,Zo moeten we niet met elkaar omgaan.'' Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag -Marie-Therese Janssen, SP-raadslid in Oss Kijk op de site bij /video De gewraakte spot van de Socialistische Partij. In het verkiezinsspotje van de Socialistische Partij wordt Frans Tim mermans neergezet als de vleesgeworden Europese elite. foto videostills Wat krijg je als tien Europese lijsttrekkers tegenover elkaar zet om te debatteren? Een klein beetje ruzie en op z'n best ook tien verschillende standpunten. Mark van Assen Utrecht - Sophie in 't Veld, D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12