Kabinet doet proef bij volgende verkiezingen met kleiner stembiljet Redactie wijkblad stapt op na 'censuur' rond azc 10 NIEUWS Militairen ontkennen aanranding, bedreiging en mishandeling De verjaringstermijn is voor veel beschuldigingen, zoals aanranding en bedreiging, zes jaar. Er was al wel eerder via e-mail aangegeven dat de militairen vervolgd zouden wor den, maar het OM stuurde de offi ciële dagvaarding pas 20 maart. Dat betekent dat alle aantijgingen die voor 20 maart 2013 zouden zijn ge pleegd niet vervolgd kunnen wor den, zo oordeelde de rechter giste ren bij de start van het proces. De verjaring heeft mogelijk grote consequenties voor de zwaarste be schuldiging van aanranding die er gens tussen 18 maart en 22 maart 2013 zou zijn gepleegd. De mortier- groep was toen op een oefening in het Duitse Münster. Drie militairen zouden zich schuldig hebben ge maakt aan iets wat ze 'drie man til len' noemden. Hierbij houden twee militairen een ander vast, waarna een derde de billen in het gezicht van het slachtoffer drukt. Twee mi litairen zeggen dat dit hen is over komen en deden daarvan aangifte. De beschuldigde militairen ont kennen dat ze zich hieraan schuldig hebben gemaakt en doen het ver haal af als onzin. Vooral ook omdat er steeds wisselend wordt verklaard over wie dit nu precies zou hebben gedaan. Er worden meerdere na men genoemd. ,,Als je het zo'n in grijpende gebeurtenis vindt, moet je wel consistent zijn en dat zijn ze niet'', bracht een verdachte in. Toffe peer De man die billen in het gezicht van de twee slachtoffers zou heb ben gedrukt snapt niet dat hij hier van wordt beschuldigd. Vooral om dat de slachtoffers ook verklaren dat ze hem een toffe peer vinden. ,,Ik denk dat deze jongens er financieel beter van willen worden'', ver moedt hij. De vijf militairen die terecht stonden, ontkennen ook de andere beschuldigingen, zoals het mishan delen en bedreigen met een pistool van een van de andere slachtoffers. Ook de vernederingen en peste rijen ontkennen ze. De compagniescommandant die op zitting kwam getuigen op ver zoek van de advocaten, nam het voor de jongens op. Ook hij her kende zich niet in de beschuldigin gen die nu naar buiten zijn geko men. De commandant deed in 2013 zelf aangifte toen een van de slachtoffers zich bij hem meldde dat hij onheus werd bejegend. Hij vertelde dat er onder de douche te gen hem was geürineerd en dat hij te lange wachtdiensten moest draaien. Ook meldde hij dat 'twee andere slachtoffers een vinger in hun kont zouden hebben gekre gen'. Er is toen een intern onderzoek gekomen. De mishandeling en be dreigingen noemden de slachtof fers toen nog niet. Dat kwam pas bij de aangifte in 2017 en later in de media. ,,Ik kon mij niet herkennen in het beeld wat zij in de media schetsten'', zegt de compagnies commandant. De zaak gaat vandaag verder. Het enorme vel papier dat je in je handen gedrukt krijgt bij verkiezingen wordt binnen kort misschien kleiner. Bij de volgende Tweede Kamerver kiezingen wordt geëxperi menteerd met twee nieuwe stembiljetten. Kiezers in som mige gemeenten stemmen met een biljet waarop twee vakjes moeten worden aange kruist: één vakje voor de partij en één vakje voor het nummer van de kandidaat. In het stem hokje hangen lijsten waarop te zien is welke kandidaat bij welk nummer hoort. En andere gemeenten ko men er voor kiezers net zoveel stembiljetten als het aantal partijen dat meedoet aan de verkiezingen. De kiezer pakt dan in het stemhokje het stembiljet van de partij van zijn of haar keuze en maakt daarop een keuze voor een kandidaat. ,,Dit is een belangrijke stap op weg naar een meer be trouwbaar en transparant ver kiezingsproces'', zegt minister Kajsa Ollongren van Binnen landse Zaken. Een belangrijke stap naar een meer betrouwbaar verkiezingsproces Een ander voordeel van een kleiner stembiljet is dat het een stuk gemakkelijker wordt om stemmen elektronisch te tellen. In november vorig jaar zijn de nieuwe biljetten al ge test in drie gemeenten, bij lo kale herindelingsverkiezin gen. Uit die testen bleek dat er minder ongeldige stemmen werden uitgebracht. Arnoud Heins Apeldoorn De opmerkelijke stap volgt na een verzoek van de wijkraad Osseveld- Woudhuis, de financier van het gratis wijkblad, om geen artikelen meer te wijden aan het nog te bou wen asielzoekerscentrum, dat eind dit jaar plaats moet bieden aan maximaal zeshonderd asielzoekers. Dat is de redactie compleet in het verkeerde keelgat geschoten, vertelt redacteur Gert-Jan Tamboer na mens de redactie. ,,De Wijkkijker komt al 27 jaar uit zonder sturing op de inhoud vanuit de wijkraad. Wij vinden dat dit zo moet blijven." De redactie vermoedt dat de ge meente Apeldoorn achter het ver zoek zit. ,,Dat baseer ik onder meer op het feit dat de projectleider van het azc geen antwoord geeft op onze vragen'', aldus Tamboer. Overleg met de wijkraad leverde niks meer op. Tamboer: ,,De wijk raad wil zich blijven bemoeien met de inhoud van het blad.'' De wijkraad ontkent dat de ge- meente druk uitoefende om artike len over het azc te stoppen. ,,Wij la ten onze oren niet naar de ge meente hangen", zegt voorzitter Jaap van Brummen. Ook de ge meente Apeldoorn ontkent dat. ,,Die heeft vrijheid van meningsui ting juist hoog in het vaandel staan'', benadrukt woordvoerder Nanne Dorren. ,,Dit is een zaak tus sen de wijkraad en de redactie. Wij hebben op geen enkele wijze in vloed uitgeoefend op het blad. De raad financiert het wijkblad en is verantwoordelijk voor de inhoud." ,,De Wijkkijker is een fantastisch blad geworden'', aldus Van Brum- men van de wijkraad. ,,Maar het is in de loop der jaren helemaal los komen te staan van de wijkraad. Terwijl het ons blad is." De wijkraad meent dat de inhoud verbinding moet hebben met de raad, wat bij de artikelen over het azc niet het geval zou zijn. ,,Die zijn bijna wetenschappelijk. Daar wil len we niet op aangesproken wor den. We hebben de redactie ge vraagd daar even mee te stoppen en bij nieuwe ontwikkelingen over het azc dat samen af te stemmen. De re dactie kon zich niet in dat voorstel vinden en heeft haar zetels be schikbaar gesteld." Wat Van Brummen betreft zit de deur niet voorgoed dicht. Al ver wacht hij niet dat beide partijen er nog uitkomen. ,,Daarom beraden we ons momenteel op de wijze waarop we in de toekomst richting de wijk gaan communiceren." De redactie van het Apeldoornse wijkblad baalt van de gang van za ken. ,,We doen dit niet voor ons cv, we doen dit vrijwillig'', vertelt Tamboer. ,,We maken dit blad drie keer per jaar om de bewoners goed te informeren. Veel bewoners krij gen geen antwoord op hun vragen over het azc bij de gemeente. Dus dan waren wij er om die vragen wel te stellen. Dat er dan geen antwoor den komen vind ik wel vreemd.'' vrijdag 10 mei 2019 Misbruik op kazerne is mogelijk verjaard De aangiftes van misbruik van drie militairen op de kazerne in Schaarsbergen zijn mogelijk deels verjaard. Het OM stuurde de beschuldigde militairen pas afgelopen maart de dagvaar ding. De incidenten zouden zich hebben afgespeeld in 2013. Raymond Boere Arnhem De verdachten bij de zitting in de Militaire Kamer in Arnhem. TEKENING ALOYS OOSTERWIJK Bij de volgende Tweede Ka merverkiezingen gaat het kabinet experimenteren met twee nieuwe stembiljetten, omdat het huidige biljet te groot en onhandig is. De kans is groot dat kiezers met een kleiner biljet minder vaak fouten maken. Peter Winterman Den Haag -Kajsa Ollongren, minister Het Apeldoornse wijkblad De W/jkk/jker verdwijnt. Alle tien re dacteuren zijn opgestapt. Ze zeggen dat het hen werd verbo den te schrijven over de komst van een asielzoekerscentrum in de stad. Samenwonende asielzoekers en psychiatrische patiënten op het GGNet terrein De omslag van een van de ge wraakte artikelen. foto wijkkijker MiUfrUfe k A tvitA- a m.é-i te") fjf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10