Tandarts, vul de gaatjes in kiezen en niet de rimpels II 9 Schietpartij op school in Denver donderdag 9 mei 2019 tie. Op sociale media worden de meest vreemde uitspraken gedaan. Dat je denkt 'Wat een gek', maar er zijn altijd mensen die het oppikken. De socialemediabedrijven distan tiëren zich daarvan. Die laksheid is enorm.'' Maar wat te doen dan? In elk geval meer controle en meer rekenschap, als je het Schaake vraagt. Technolo giebedrijven kunnen niet immuun blijven voor regulering als hun plat forms worden gebruikt om ziektes, leugens of haat te verspreiden. Ze doet ook een beroep op de burger, op de kiezer. ,,Of het nu deepfakes zijn, of Facebookberich- ten of dingen op Twitter: geloof niet klakkeloos wat je op internet ziet. Je kan gefopt worden, en ac cepteer dat niet. Zoek uit hoe het echt zit. Iedereen heeft het recht om zonder manipulatie te stem men in verkiezingen. Het gaat om jou. Voel die trots! Het is potdorie een van de belangrijkste democra tische rechten.'' Presentator Bert Kuizenga had on getwijfeld geen idee, toen hij vorig jaar in een informatief - lees: ge sponsord - RTL4-programma zijn voorhoofd voor de camera liet in spuiten met botox. Maar de vrouw die de behandeling uitvoerde, een kliniekeigenares uit het Gooi, had dat als tandarts niet mogen doen. Dat blijkt uit een recente uitspraak van het regionaal tuchtcollege in Amsterdam in een zaak die door een andere cliënte van haar was aangespannen. De kliniekhoudster kreeg vorige winter zes weken ruim baan bij RTL. Ze legde er onder meer uit dat ze een huwelijk gered had met botox. Niet door een spuitje in een lip, nee: de botox was bestemd voor het 'vaginale gedeelte' van de echtgenote, om er spasmen tegen te gaan. Dat gaat ver, als j e opgeleid bent als tandarts. De zaak was aan gespannen door een cliënte die ge- zichtsschade had opgelopen na een behandeling voor hangende oogleden. Van het tuchtcollege moet de tandarts stoppen met het injecteren van botox en fillers bui ten het mondgebied. Ook mag ze zich niet meer uitgeven als cosme tisch arts of oraal chirurg. Hoe ze zich wel mag noemen? Tandarts. Misbruik van titel De kwestie rond haar kliniek zorgt ook bij de Nederlandse Vereniging voor Dento Faciale Esthetiek (NVDFE) voor opgetrokken wenkbrauwen. ,,Deze mevrouw is lid van onze vereniging", zegt voorzitter Eric van Leeuwen. ,,We zullen hier richting haar zeker nog op gaan reageren. Ze heeft mis bruik gemaakt van een titel die ze niet mag voeren, dat is kwalijk. Daarom is het terecht dat het tuchtcollege haar berispt." De kliniekhoudster gaat in ho- ger beroep. De titel van cosmetisch arts gebruikte ze omdat ze jaren geleden verkeerd is geadviseerd, stelt ze. Verder zegt ze dat 'juist tandartsen' bekwaam zijn in het injecteren van botox en fillers. In het héle hoofdhalsgebied. ,,Ge- wone artsen zijn bang voor con currentie. Er wordt met twee ma ten gemeten.'' En die botox in de schaamstreek? Dat was een 'heel uitzonderlijk geval', voor iemand binnen haar vriendenkring. Artsen zijn bang voor concurrentie. Er wordt met twee maten gemeten Hoever mag een tandarts gaan met botox en fillers? Daarover kraakt een keur aan beroepsgroepen, scheidsrechters in de zorg en amb tenaren van het ministerie van Volksgezondheid de hersenen. Dat is nodig, want steeds meer tand artsen - inmiddels zo'n drie- tot vijfhonderd - gaan op de cosmeti sche tour. Overal in het land bie den tandartsen op hun website be handelingen voor bijvoorbeeld voorhoofdsrimpels of ingevallen slapen aan. De door de NVDFE er kende opleiding van de Implaca- demy zit ramvol. Tandartsen gebruiken technie ken als botox en fillers ook bij bij voorbeeld tandenknarsen, klem mende kaken of een gummy smile, waarbij tandvlees zichtbaar is als iemand lacht. NVDFE-voorzitter Van Leeuwen: ,,Tandartsen zijn er dus heel bedreven in. Veel meer dan basisartsen bij wie het hoofd maar een klein onderdeeltje is in hun opleiding.'' De twee beroeps groepen van tandartsen, de KNMT en de ANT, gaan in het standpunt van de NVDFE mee, zij het voor zichtiger. Verboden terrein Aan de andere kant staan de art sen. Zij vinden bijvoorbeeld het voorhoofd en de hals verboden terrein voor de tandarts. Catharina Meijer, arts-directeur van de Der- maClinic-keten en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Cosmetische Geneeskunde: ,,Het is gewoon een ander vak.'' Meijer is blij dat cosmetisch arts vanaf i juli wordt erkend als een aparte medische discipline. ,,Alleen van de cosmetisch artsen die geregis treerd zijn is zeker dat zij bevoegd én bekwaam zijn voor botox- en fillerbehandelingen. Daarmee wordt het makkelijker voor pa tiënten om een goede cosmetisch arts te vinden.'' Peter Velthuis houdt in het Eras mus Medisch Centrum spreek uren voor mensen die complica ties ondervinden van hun cosme tische behandeling. Komt hij daar veel slachtoffers van tandartsen te gen? ,,Nee. Het punt is: een cliënt moet een verantwoorde keus kun nen maken. Dat kan niet als je niet goed afbakent wie handelingen mogen uitvoeren. In mijn ogen zijn dat niet tandartsen.'' Over twee weken vinden de verkiezin gen voor het Euro pese parlement plaats. FOTO ANP Kijk op de site voor de video van wereldleiders die Imagine lijken te zingen. Door botox in de schaamstreek te spuiten, redde een eigenares van een cosmetische kliniek in het Gooi een huwelijk. Maar als tandarts had ze dat nooit mogen doen. Chris van Mersbergen Rotterdam -Berispte tandarts DODE EN GEWONDEN Bij een schietpartij in een school in Douglas County in de Ameri kaanse staat Colorado is een leerling gedood. Zeker zeven andere mensen raakten ge wonden, onder wie meerdere leerlingen. Twee verdachten, die op de school zaten, zijn opgepakt. Hulp verleners brachten ontredderde klasge nootjes terug naar hun ouders. foto ap Steeds meer tandartsen spuiten rimpels weg. foto barbery clinic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9