OZCAN AKYOL Kabinet trekt bijna miljard euro uit voor probleemjongeren 12 mei moederdag 6 Calvin Klein One eau de toilette 200 ml donderdag 9 mei 2019 Column Er is een gevleugelde uit spraak van Martin Luther King: ,,Aan het einde zullen we de woorden van onze vijanden niet herinneren, maar het zwijgen van onze vrienden.'' Ik moest daar afgelopen dagen vaak aan denken, toen het nieuws kwam dat de burgemeestersver kiezingen van Istanboel, op aan dringen van de AK-partij van Re- cep Tayyip Erdogan, ongeldig zijn verklaard en opnieuw moeten plaatvinden. Waarom? Er zouden zich grote onregelmatigheden hebben voltrokken. Er wordt ge sproken van fraude. Maar als dui ders daar bewijs van willen zien, kan de regeringspartij niets tast baars overleggen - de uitslag zint ze niet, dus moet alles opnieuw. Er mag maar een club winnen. Het is een bizar nieuw politiek hoofdstuk in een land dat steeds meer afglijdt naar een autocratie. Dat de huidige regering 90 procent van de media bezit, of die anders wel weet te beïnvloeden, is kenne lijk geen vorm van zwendelarij. Dat de kiesraad, die het verzoek om een annulering honoreerde, voornamelijk bestaat uit rechters die AK-partijgezind zijn - om die reden werden ze aangesteld - mag blijkbaar ook al geen bezwaar wor den genoemd. Het enige wat telt, is de niet on derbouwde suggestie dat anderen tijdens de stemmingen sjoemel den. Als vermeend bewijsmateri aal werden koffers met documen ten gepresenteerd. Maar iedere ad vocaat weet: hoe groter de stapels paperassen om een punt te maken, des te duidelijker het wordt dat er geen goede zaak is. Wat doen westerse bondgeno ten? Helemaal niets. Ze laten zich gijzelen omwille van een vluchtelingendeal, die ervoor zorgt dat die lastige asielzoekers niet op ons continent komen. Ze knijpen een oogje dicht, terwijl een aanzienlijk deel van de Turken tekort wordt gedaan. Politiek pragmatisme was zel den zo cynisch. Maar ergens is het ook lachwekkend: in zijn eigen conservatieve partij ontvangt Er- dogan meer kritiek dan op andere plekken - over de landsgrenzen. Wij zitten schouderophalend toe te kijken, in de hoop dat het pro bleem zichzelf oplost. Ondertussen kreeg de Turkse economie opnieuw een klap. Bui tenlandse beleggers slaan met ar gusogen de turbulente ontwikke lingen in het land gade. In Turkije zijn mensen niet alleen bang voor repressie, maar ook voor een in terne oorlog. Hoewel de oppositie gefrus treerd achterblijft, zullen ze in aanloop naar nieuwe verkiezingen een beroep blijven doen op het ge zonde verstand van de gemiddelde Turk. Het is namelijk duidelijk dat ze niet op steun hoeven te rekenen van zogenaamde bondgenoten en vrienden. De bondgenoten laten zich gijzelen vanwege een vluchtelingendeal Dit jaar nog gaat er 350 miljoen euro extra naar de gemeenten. In de drie jaar daarna telkens 190 miljoen euro, zo is er afgesproken in het kabinet. Met dat bedrag van 920 miljoen euro in totaal kunnen de gemeenten de tekorten weg werken. Gisteren dreigden ge meenten deze taak terug te leg gen op het bordje van het rijk, omdat ze er te veel geld op toe moeten leggen waardoor ze moe ten bezuinigen op voorzieningen. Sinds 2015 zijn de gemeenten verantwoordelijk voor de jeugd zorg. Het toenmalige kabinet be zuinigde tegelijkertijd op het budget voor de hulpverlening. Sinds gemeenten de taak op hun bordje kregen, is het budget met 450 miljoen euro gekrompen. De problemen werden extra groot doordat tegelijkertijd steeds meer jongeren een beroep deden op de jeugdzorg. Van alle jonge ren tot 23 jaar kregen er vorig jaar 428.000 jeugdzorghulp, een stij - ging van 13 procent sinds 2015. ,,Op deze manier kunnen wij onze inwoners niet meer geven waar ze recht op hebben'', zei Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen, gisteren namens alle gemeenten in een open brief aan het kabinet. De roep om meer W Gemeenten kampen met tekort en achterstanden geld klinkt al langer. Achter de schermen is weken lang gesteg geld tussen verantwoordelijk mi nister Hugo de Jonge (Volksge zondheid) en Wopke Hoekstra (Financiën). Het bedrag dat nu is uitgetrok ken, moet volgens de ministers genoeg zijn om iedereen die nu jeugdzorg aanvraagt ook te kun nen helpen en de achterstanden weg te werken. Het kabinet buigt zich nog over de vraag hoe het kan er zo veel meer jongeren jeugdzorg nodig hebben. - J one one Calvin Klein FIOZ Volg ons ook online GO ^0 @OzcanAkyol Zwi aen Het kabinet trekt honderden miljoenen euro extra uit voor jeugdzorg. Daarmee komt het tegemoet aan de klacht van gemeenten dat zij te weinig geld hebben voor hulp aan jon geren met psychische of ge dragsproblemen. Dat staat in de Voorjaarsnota, bevestigen bronnen in Den Haag. Hans van Soest Den Haag 30U de toilette Calvin Klem 200 ml e o 11 CT) O CL) E CU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6