K Ironie en aaibaarheid kunnen goed samengaan De wielersport als het voorportaal van de hel 7 Verzot op buurman die op mannen valt joorte, moord, het is in de bomen één groot Game of Thrones donderdag 9 mei 2019 Visschedijk: „Monique heeft zich helemaal op haar carrière gestort, maar geniet niet van de plezierige dingen in het leven. Haar werk als hartchirurg be paalt alles. Ik moest wel acteren alsof ik heel ingewikkelde ope raties uitvoerde. Als een pianiste die Rachmaninoff vertolkt. Ik ben veel wijzer geworden in dat opzicht. Vooral over hoe steriel en schoon iedereen moet zijn. Dat moet ook wel, zeker als je als chirurg tot aan je ellebogen in iemands hart staat te peuren.'' De vrouwen die Visschedijk speelt zijn meestal geen verlei ders. ,,Ik zal niet snel het geile buurmeisje spelen. Of een fatale aar rol in de nieuwe film Singel 39 is toch persoonlijker ge worden dan zij aanvankelijk dacht, conclu deert Lies Visschedijk halver wege het gesprek. Weliswaar is de 45-jarige actrice iets ouder dan haar personage Monique van 39, zit zij niet midden in een carrière als hartchirurg en is haar kinderwens allang in ver vulling gegaan. Maar verder? Bepaalde details komen wel met het leven van Visschedijk overeen. Neem de vriendschap van Monique met haar onder buurman Max, een aantrekke lijke en levenslustige kunste naar (Waldemar Torenstra) die op mannen valt. Ook Visschedijk heeft in het echt veel vrienden uit 'de vro lijke brigade', zoals de homoge meenschap in de film wordt be titeld. ,,Ik denk dat ik in mijn le ven meer vrienden heb die homo zijn dan heteromannen", stelt zij na enig nadenken vast. ,,Maar dat is inherent aan mijn vak, waar homo's sterk zijn ver tegenwoordigd." Haar verklaring voor deze hechte vriendschappen? ,,Ik ver moed dat het komt omdat er niets te halen valt op seksueel gebied. Er is alleen maar sprake van vriendschap. Bovendien kan ik me hen heel goede gesprek ken voeren waar een heteroman misschien minder snel aan zou beginnen. Ik kan over liefdes verdriet praten. Waarom heeft hij nog niet teruggeappt? En ze zijn ook goudeerlijk. Ze zullen eerder zeggen of een jurk je wel of niet goed staat. Maar ik ga niet met ze winkelen. Mijn vrienden zijn vrij macho.'' Vogels Tot een van haar beste homo vrienden rekent zij de regisseur van Singel 39, Frank Krom. ,,Frank was de beste vriend van mijn man Marc (acteur Marc van Uchelen die in 2013 een einde aan zijn leven maakte, red.). Ik heb hem er een beetje bij ge trouwd. Hij was nog net niet bij de bevalling van mijn kinderen. Er werd zelfs in het ziekenhuis even gedacht dat hij de vader van mijn zoon was. Ik heb laten vastleggen dat, als er iets met mij gebeurt, hij de voogdij over mijn kinderen krijgt.'' Ook een ander detail heeft met het leven van de hoofdrol speelster te maken. Monique trekt samen met haar vader (ge speeld door Gerard Cox) de na tuur in om naar vogels te kijken. ,,Dat element heeft Eddy Ter- stall, die het scenario schreef, toegevoegd. Hij kent mij goed en weet dat ik met mijn vader vaak naar vogels koekeloer. Dat fascineert mij enorm. Zelfs in Amsterdam. Wij hebben er geen weet van van wat zich in die bo men afspeelt. Liefde, geboorte, dood, moord, het is daar één groot Game of Thrones." Wat voor Visschedijk wel prettig is aan haar nieuwe per sonage in Singel 39, is dat zij niet lijkt op Soof, de rol die zij in twee speelfilms en twee televi sieseries heeft gespeeld. Een vrouw. Dat zijn zeemeermin nen die - zoals een collega het altijd omschrijft - je naar bene den trekken. Ik ben niet het type daarvoor.'' Straffen De actrice wil ook niet, zoals sommige van haar vakgenoten, haar uiterlijk bijspijkeren. ,,Ik hoef niet wekenlang met een personal trainer in de weer. Ik drink liever een fles wijn. Al die vrouwen die injecties in hun ge zicht laten spuiten. Alsof ze zichzelf straffen omdat ze oud zijn geworden. Gelukkig ken ik veel vrouwen in mijn omgeving van boven de 50 die deze fase in hun leven heel goed vinden. Zij voelen zich vrij en jong.'' Pokémon Detective Pikachu Regisseur Rob Letterman (Shark Tale, Goosebumps) is op z'n plek bij deze filmproductie waarin live- action wordt gecombineerd met computeranimatie. Hij brengt de wereldberoemde gamewereld van geestelijk vader Satoshi Tajiri heel aardig tot leven voor een jeugdige doelgroep. Tim (21) leeft in een wereld waarin de meeste mensen een Po- kémon hebben gevangen en aan zich hebben verbonden. Maar Tim heeft weinig op met deze wezentjes. Als zijn vader Harry lijkt te zijn omgekomen, raakt hij in contact met de Pokémon van z'n pa: de eigenzinnige en warrige Pokémon Detective Pikachu. Sa men met Pikachu gaat Tim op zoek naar antwoorden, want het onwillige gelegenheidsduo ver moedt dat Harry nog leeft. Ryan Reynolds is een mooie troef als stem van Detective Pikachu. Er zijn weinig acteurs die ogen schijnlijk moeiteloos volwassen ironie en aaibaarheid in één stem kunnen leggen. Het jonge talent Justice Smith (Paper Towns, Juras sic World: Fallen Kingdom) is daar bij geknipt voor deze hoofdrol, met z'n eigentijdse looks en aan doenlijke, puppyachtige bewegin gen. Coureur Mercken putte deels uit zijn eigen ervaringen als wielrenner. Zijn film lijkt op een afrekening met dit milieu. Vooral de lagere regio nen in deze sport lijken op een voorportaal van de hel. De zoon belandt in een dubi euze Italiaanse wielerploeg. On der de renners is veel kinnesinne, waardoor de bewijsdrang van de hoofdpersoon tot bijna catastro fale hoogte stijgt. Coureur is een film zonder lucht voor de kijker. Wie na het zien ervan nog wiel renner wil worden, is óf een ma sochist, óf heeft dringend thera pie nodig. - A.Z. De Vlaamse regisseur Kenneth Mercken maakt in Coureur niet bepaald reclame voor de wieler sport. Het beeld dat hij schetst be staat uit haat, nijd, doping, zelfde structie en een verstoorde ver houding tussen een zoon en zijn vader. Beiden zijn wielrenner, maar de meer getalenteerde zoon zucht zwaar onder de druk die zijn vader op hem uitoefent. GO derde speelfilm ligt mogelijk in het verschiet. Ab Zagt M Lies Visschedijk met Waldemar Toren tra, haar tegenspeler in Singel 39. FOTO'S DUTCH FILMWORKS LIEFDESFILM Regie: Frank Krom. Hoofdrol len: Lies Vissche dijk, Waldemar Torenstra en Ge rard Cox. Is Singel 39 nu wel of niet een roman tische komedie? De filmdistributeur vermijdt liever deze omschrijving, gezien de over daad aan produc ties die gretig wil len meeliften op dit nog altijd populaire filmgenre. Rom- com-moeheid ligt op de loer. In elk geval bevat Singel 39 een ori gineler verhaal dan in vergelijkbare films gebruikelijk is. Deze keer gaat het meer om vriendschap dan om liefde, hoewel romantische ge voelens zeker ook meespelen. Lies Visschedijk speelt de 39-jarige hartchirurg Moni que die haar eigen hart min of meer op slot heeft ge daan. Ze heeft wel een relatie met een vreselijk zelfin genomen collega, maar daar zit be grijpelijkerwijs wei nig schot in. Haar leven krijgt een andere wen ding wanneer zij een deel van haar huis verhuurt aan Max, een stoere Singel 39 is een overwegend vro lijke film. kunstenaar (Wal demar Torenstra) die echter op man nen valt. Toch ont staat een band tussen de twee. Zeker als Max te kennen geeft een kinderwens te hebben. Singel 39 is een overwegend vro lijke, niet al te diep gravende kijkerva ring, maar bevat ook enkele zware verhaallijnen over het omgaan met verlies. Het samen spel tussen Vis schedijk en Toren stra is de voor naamste attractie. De terloopse, be gerige blik waar mee de eerste de torso van haar on derbuurman be kijkt, is onvergete lijk. A.Z. Lies Visschedijk AVONTUUR Regie: Rob Letterman. Stemmen: Ryan Reynolds, Justice Smith Detective Pikachu, een ani matiefiguur, trekt op met acteur Justice Smith. foto filmdepot - Maricke Nieuwdorp DRAMA Regie: Kenneth Mercken. Hoofd rollen: Niels Willaerts en Koen De Graeve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59