Het beste van 25 jaar Hrieps Scaldis voor de jeugd 5 Geheime schatkamer Heavywave Organisator Hugo Kramer SCHOOLPROJECTEN hou ervan om met hem muziek te maken. Ik kan met trots zeggen dat ik degene was die Maria Milstein naar Scaldis bracht en dus de trotse schul dige ben van hun trouwerij. Ik speelde met Maria in het Mirovia Quartet. Mathieu vroeg me of ik mijn ensemble meenam naar het festival. Uiteindelijk bleek dat hij een ander ensemble bedoeld had, maar dit mis verstand zorgde wel voor een grote verliefdheid", vertelt ze. ,,Het Scaldis Kamermuziekfestival is fantastisch. Het is heerlijk eraan mee te doen. De sfeer is informeel en heel warm, het gaat om vriendschap en muziek (en samen eten). Echt bijzonder, ook omdat iedereen zich een week lang helemaal focust op muziek.'' Zemtsov noemt de locaties voor concerten intiem en de muzikanten voelen zich er volgens haar thuis. ,,De omstandigheden zijn ideaal en bieden kansen voor absolute magie. De energie tijdens een optreden is af hankelijk van de artiesten, maar evenzo van het publiek. Scaldis trekt elke keer een aandachtig publiek. Je voelt als musicus de steun en de inte resse en daardoor ontstaat een klik en een gezamenlijke energie. Ik herin ner me veel Scaldisconcerten waarbij dit gebeurde. Echt bijzonder.'' Dana Zemtsov koestert die ont moetingen met musici en liefhebbers van klassieke muziek. Muziek opent voor haar een deur naar een andere dimensie. Al heeft het leven als mu sicus ook een keerzijde. ,,Je moet als musicus heel flexibel zijn. Ik heb echt moeten leren om niet te stressen om kleine dingen in het leven. Iedere week en met elk nieuw project zijn er stressmomen ten. Je moet je steeds weer bewijzen, elk concert opnieuw. Daarna moet je snel alles achter je laten (of het een succes of niet was) en opnieuw van nul beginnen voor het volgende con cert", vertelt ze. Dat de buren het niet altijd prettig vinden als ze repeteert en ze soms wordt bekeken als 'la waaimakende freelancer' ervaart ze soms ook als lastig. Net als het gebrek aan tijd voor andere zaken dan mu ziek. ,,Het is een druk leven en soms is het moeilijk om contacten te on derhouden, elkaar vaker te zien, maar het is goed zo. Je kunt niet alles heb ben in het leven", stelt de violiste. ,,Het ontmoeten van mensen en het ontdekken van de verschillende di mensies in de muziek maken alles echter de moeite waard.'' Klassiek Metal Surrender Het zal niemand verbazen dat ik Surrender als eerste noem. In alle edities van Hrieps zijn zij de hoofdact geweest. Sterker nog, Surrender is de reden dat Hrieps is ontstaan. Het begon als een soort grap tijdens een avond in de fri tuur op Grijpskerke. We waren met een groepje Grijpskerkenaren, die allemaal van de wat stevigere muziek houden. Wat begon als zo maar een ideetje, werd de eerste editie van Hrieps met een optre den van Surrender. Ik vind het nog steeds een fenomenale band. Lek ker stevige muziek met pakkende teksten. Als geen ander weten ze op hun eigen Zeeuwse manier, met tact en sarcasme, de waan van de dag perfect te bewoorden. Er zijn wat wisselingen geweest, maar nog steeds is Surrender een geweldige band. Joyrock Joyrock is ook echt zo'n band, die Hrieps al jarenlang trouw is geble ven. Om de twee, drie jaar zijn ze wel weer op ons podium te vinden. Voor wie het niet weet, het is een band uit Serooskerke die over het algemeen rockcovers speelt. Ze passen perfect bij Hrieps en ko men dicht bij de basis van ons fes tival, dat toch vooral de 'classic rock' is. Het is altijd mooi als deze mannen de weg naar Grijpskerke weten te vinden. Raiders of the lost rock Wat mij betreft is Kees Moerland de beste zanger van Zeeland. Man, wat heeft die vent een 'strot'. Zeker in de hardrock vind ik hem echt 'mister rock and roll'. Hij heeft al in veel bandjes gespeeld, maar in Rai ders of the lost rock vind ik hem fenomenaal. Net als de rest van de band trouwens. Het is een mooie mix met muzikanten uit verschil lende delen van Zeeland, zoals bij- voorbeeld Zeeuws-Vlaming Renzo van Poecke. High Voltage High Voltage is een Belgische AC/DC-tributeband. Van dat soort bands heb je er genoeg in Neder land en België, maar High Voltage vind ik er echt wel uitspringen. Neem bijvoorbeeld de gitarist, die is ontzettend beweeglijk en brengt een enorme energie met zich mee. Zanger Wouter Kerkhofs vind ik een fenomeen. Hij straalt zoveel lol en plezier uit en kan dat perfect op het publiek overbrengen. Als hij nog maar twee stappen zet, gaat de tent al los. Mooiwark Na een jaar of dertien wisten we Mooiwark te strikken. Hun optre den op Hrieps was voor ons als or ganisatie echt een soort stap voor- Het begon als een soort grap tijdens een avond in de frituur uit. Dat we een band van zo'n for maat konden strikken, was een mooie bevestiging dat we als festi val een mooie ontwikkeling had den doorgemaakt. Destijds hadden ze met In de blote kont een mooie hit te pakken. We moesten er iets meer moeite voor doen dan ge middeld, maar daar hebben we ze ker geen spijt van gehad. Ze kun nen hetzelfde als de Snollebollekes nu ook doen. Binnen een paar se conden krijgen ze de hele tent op zijn kop. Ze passen dan ook per fect bij ons. Bij Hrieps houden we helemaal niet van statisch publiek. Er moet genoten worden en dat mag bij voorkeur op een fysieke manier met veel dansen en sprin gen. Overigens vind ik het in dat verband weleens fijn om te noe men dat we nog nooit een incident hebben gehad op Hrieps. We staan bekend als een stevig festival, maar wel een zonder enige wanklank. Hugo Kramer: ,,Het optreden van Mooiwark op Hrieps was voor ons als organisatie echt een soort stap vooruit." foto lex de meester donderdag 9 mei 2019 GO het leve Violist Mathieu van Bellen, organisator van het Scaldis Ka mermuziekfestival, wil ook dit jaar activitei ten organiseren voor de basisschoolleerlin gen om hen op een laagdrempelige manier kennis te laten maken met klassieke muziek. Hij bezoekt onder meer basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen om ongeveer 700 leer lingen iets te vertellen over de viool en de mu ziek die daarvoor ge schreven is. Daarnaast zal ook de Classic Express, de grote trailer die ge transformeerd is tot een concertzaal, weer worden ingezet. Maar dat gebeurt pas dit na jaar. Data en locaties worden later bekend gemaakt. Ter ondersteuning van jonge muzikanten za melt Scaldis muziekin strumenten in voor het instrumentendepot Leerorkest. Ingeleverde instrumenten worden gerepareerd en uitge leend aan scholen, zodat leerlingen kun nen leren spelen en eventueel samen spe len in een orkest. Scaldis Kamermuziekfestival, 10 19 mei, diverse locaties Zeeuws- Vlaanderen Paul van Nevel weet elke keer het publiek te verras sen. Het concert dat het Nederlands Kamerkoor brengt, kreeg de titel: De Schatkamer van Paul van Nevel. Niets wil hij verklap pen over de werken die onder zijn leiding tot leven worden ge bracht. Absolute ge heimhouding is ver plicht. Van Nevel vertelt het publiek pas tijdens het op- treden welke wer ken het zijn. Naar eigen zeggen wordt het muziek die de toehoorders met de oren zal doen klap peren. Zondag 12 mei in de Sint Jacobskerk Vlissingen, 15.30 uur Voor alle liefhebbers van duistere en snoeiharde muziek houdt Stichting Brogum festival Heavywave. Met drie bands op het programma: Onegodless, Downcast Collision en Paradigm. De eerste brengt een mix van metal, rock en blues, de tweede heeft het over ge weld, zombies en visioenen van Lucifer en de derde brengt klassieke metal-in- vloeden, gemengd met progressieve elementen, grunts en melodische zang. Heavywave, zater dag 11 mei, Stichting Brogum Zierikzee, aanvang 20.30 uur Festival Hrieps wordt dit jaar al weer voor de 25e keer gehou den. Speciaal voor dit jubileum zet de organisatie het beste van 25 jaar op het programma. Orga nisator Hugo Kramer licht vijf bands uit die een bijzondere band met Hrieps hebben. Bas Dingenouts Hugo Kramer Festival Hrieps, zaterdag 11 mei, Middelburgseweg, Grijpskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57