UIT THUIS 3 Middeleeuws festijn Temple of Techhouse Franse week Trijntje in de Oostkerk MissTige folksongs donderdag 9 mei 2019 markt tot aan de maan.'' Op basis van de ideeën vanuit de zaal gaan twee zangers van Minora - in dit geval sopraan Marike Verbeek en tenor Wiebe-Pier Cnossen - met- THEMADAG een aan de slag. Ze zingen be kende aria's, maar met direct ter plekke bedachte Nederlandse teksten. ,,Dat kunnen deze mensen voortreffelijk en het levert steeds weer verrassin gen op'', zegt Christern. Zij heeft als presentatrice de er varing dat zij het publiek wel een beetje moet prik kelen om met allerlei ideeën voor het ver haal te komen. Ze verwacht dat in Zierikzee nog wat extra te moeten doen. „Zeeuwen staan natuurlijk niet bekend om hun grote spontaniteit. Maar goed, wij treden pas na de pauze op en een goed glas wijn wil ook nog weleens helpen.'' Regisseur, zangers, pianist Gilbert den Broeder én de toeschouwers in de Nieuwe Kerk maken dus samen de stand-up opera. Christern: ,,De orga nisatie wil graag dat het verhaal over 800 jaar stadsrechten in Zierikzee gaat. Nou prima, laat het publiek dan maar lekker wat verzinnen. Wij ho ren het wel. Ik laat de mensen kiezen tussen een aantal personages. De zaal wordt uitgedaagd een locatie en een conflict te bedenken en mag ook kie zen tussen een happy end of een dra matisch opera-einde.'' De vergelijking met de aanpak in theatersport dringt zich op en Chris tern zelf geeft aan dat een stand-up opera wel enigszins doet denken aan het televisieprogramma De vloer op. Echter met dit verschil dat de zangers met hun zelfverzonnen teksten wel binnen het strakke keurslijf van de bekende aria's moeten blijven. De re gisseur kiest voor deze aanpak om die 'prachtige operamuziek die tot je buik en je hart spreekt', onderge schikt te maken aan de tekst. ,,Die operaverhalen zijn vaak geen hoog staande literatuur, maar sommige personages zijn wel zeer goed ge slaagd.'' Programma Naast Opera Minora zijn er tijdens de opera-avond meerdere optredens. Het programma voor de pauze biedt uitvoeringen van tenor Reza Ran- jazmay, pianiste Iryna Zhynkina en het regionale koor Cantare onder lei ding van Willie den Hollander. ,,Wij bieden als koor maar een klein on derdeel van het geheel, maar met de drie liederen die we zingen, sluiten we aardig aan bij het historische thema van de avond'', vindt Den Hollander. Cantare staat bijna aan de vooravond van het eigen jaarconcert op zaterdag 18 mei in de Jacobuskerk in Renesse, met als overkoepelend thema 'Zee/Land'. Den Hollander: ,,Uit het repertoire voor dat concert zingen we zaterdag tijdens het Opera Muziekgala in Zierikzee het Schouws Volkslied, het duet voor vrouwen koor Die Meren van Brahms en een Zweeds volkslied Wie kan zeilen zon der wind. Het gaat dus allemaal over zee en land en daarmee is toch zeker ook verbinding met de historie te maken.'' Techno Chansons p Liedjes p Volksmuziek Marike Verbeek (sopraan) en Wiebe-Pier Cnossen (tenor) van Opera Minora zingen bekende aria's, maar met teksten en een verhaallijn die door het publiek worden bepaald. foto OPERA MINORA In de binnenstad van Zierikzee wordt za terdag 11 mei een groots en gevarieerd middeleeuws festijn gevierd ter ere van het feit dat Graaf Wil lem I de stad 800 jaar geleden stadsrechten verleende. Niet ieder een was daar toen blij mee. Vooral het ge wone volk vreesde voor verhoging van de belastingen. Met de breed opgezette manifestatie krijgt het stadscentrum zater dag een historisch aanzien met muzikan ten, figuranten, am bachtslieden, pop penkast, een kinder boerderij, een krui- dendokter en een touwslager, ambu lante acts, opvoering van de kerkmusical Geloof door de eeu wen heen en de vierde voorstelling in de reeks Het verhaal van Zierikzee 800 door De Rederijkers van Zierikzee en een aantal gastspelers. Opera Muziekgala, Stichting CASD met Opera Minora, Reza Ranjazmay (tenor), Iryna Zhynkina (piano) en koor Cantare, zaterdag 11 mei, Nieuwe Kerk, Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Meer info: casd.nl Voidd en Electro- niek lanceren za terdag een nieuw danceconcept in Kaffee 't Hof in Mid delburg. Temple of Techhouse is het resul taat van een samenwerking tussen ver schillende Zeeuwse dj's die een voorliefde hebben voor dansbare, mystieke en op zwepende elektronische muziek. Na drie geslaagde try-outs, onder meer tijdens het festival Funfest in 2018, is het nu tijd voor een officiële show. Een gloednieuwe dancebeleving waar, volgens de makers van de voorstelling, Zeeland dringend be hoefte aan heeft. Kaffee 't Hof in Middelburg, zaterdag 11 mei, 22.00 uur Stichting Ka- pelle Cultureel verzorgt de openingsavond van de Franse week 'Toujours Kapelle'. Vanaf 17.00 uur wordt een Frans buffet aange boden, verzorgd door dorpshuis De Vroone. Wim Steenbakker, vertolker van Franse chansons, zorgt voor de sfeer. Deelname buffet kost 20 euro. Om 20.00 uur begint de feelgood film Otez-moi d'un doute. Deze film won vorig jaar de pu blieksprijs op festival Film By The Sea. Toujours Kapelle, zaterdag 11 mei, dorpshuis De Vroone, 17.00 uur Trijntje Oosterhuis gaf in november een concert ter gelegenheid van de 85e verjaardag van haar vader Huub Oosterhuis in een uit verkocht Carré in Am sterdam. Dat besluit ze nu nog eens over te doen in de Oostkerk in Middelburg. De zangeres brengt de door haar vader ge schreven teksten ten gehoor. Huub Oos terhuis, theoloog, schrijver en dichter, is zelf ook aanwezig en wordt tussen de liedjes door geïnterviewd door Elke Rauch. Trijntje en Huub Oosterhuis, zondag 12 mei, Oostkerk Middelburg, 15.00 uur MissT, be staande uit het vijftal Elly Aerden, Eva Moens, Liesbet Van Reeth, LiesbethVer- 1 laet en Jan Van Rossum, brengt folk songs uit de vier windstreken. Vergeten liedjes worden uit de mist gehaald en a capella vertolkt. Volksmuziek, naturel ge bracht en zinnenprikkelend. De vijfstem mige klanken vloeien in de kleine ruimte met een fijne akoestiek samen in stre lende zang. Zaterdag 11 mei, Kerkje Waterland kerkje, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55