Het beste medicijn bij vermoeidheid t> Tijd voor muziek komend weekeinde 2 SMELLY KITCHEN Opera 800 jaar stadsrechten. Daarover gaat de uitvoering van Opera Minora zaterdag tijdens het Opera Muziekgala in Zierikzee. Althans, dat is de bedoeling. Of dat gaat lukken, hangt vooral af van het publiek. „Bij stand-up opera kan het immers alle kanten op gaan." Amstel Quartet in De Spot Uitgelicht Wanneer ik mijn online mailbox open, krijg ik altijd reclames te zien in een advertentiekolom aan de rechterkant van mijn beeldscherm. Van 'tweede bril gratis' tot 'bereken nu alvast je uitvaartverzekering', al les komt voorbij. Mijn oog valt op de tekst 'Moe en lusteloos, bestel nu, extra energie bij ver moeidheid'. Even later open ik de pagina van Porgy en Bess om de aankomende concerten te bekijken en stuit op een andere energiebron: Smelly Kitchen. Een elfkoppige funk- en soul- band die weet wat het is om een feestje te bou wen. De Zeeuwse band bestond lange tijd uit zes muzikanten en daar zijn vorig jaar vijf bla zers aan toegevoegd. Kees de Feiter, manager van de band, verwoordde het treffend met de zin 'hun muziek schreeuwde om blazers'. Om daaraan toe te voegen, 'Dit is de meest talent volle band van Zeeland'. Was Smelly Kitchen een voetbalteam ge weest, dan was zanger en frontman Boaz Brom de Lionel Messi van het team. Maar zelfs Messi kan niet presteren als niet iedere ploeggenoot top is op zijn eigen positie. Niet alleen Jeroen van 't Leven, bespeler van het hammondorgel, is een onmisbare schakel, ook de andere negen zijn een waardevolle toevoeging aan het geheel. Van de basgitarist tot de drummer, de per cussionist tot de gita rist, de twee saxofo nisten en de twee trompettisten en niet te vergeten, de trom bonist. De elf Zeeuwse muzikanten van Smelly Kitchen vormen samen een swingend topteam. Elf mannen die je laten huilen, juichen, zingen, gillen en dansen bandleden zelf identificeren zich nog het meest met de Amerikaanse muziekgroep The Meters. Muziek van voor mijn tijd noem ik dat, terwijl Smelly Kitchen juist tijdloze muziek maakt. Het jaar 2019 moet het jaar worden van hun grote Zeeuwse doorbraak. Het wordt hoog tijd dat Zeeland deze band omarmt. In september komt een nieuwe plaat uit en tot die tijd is 'het elftal' op diverse podia te bewonderen. Elf mannen die je laten huilen, juichen, zingen, gillen en dansen. Smelly Kitchen is het beste medicijn voor extra energie bij vermoeidheid. MUZIEK TOP3 en stand-up opera ontstaat ter plekke'', zegt regissuer Claudia Christern. Zij richtte in 1998 samen met di I rigent Benoit Debrock Opera Minora op. Dit gezelschap brengt onconventionele operavoorstellingen op locatie, bij voorbeeld in de Maastunnel, op het strand en op stations. Daarnaast geeft Minora ook optredens onder de noe mer 'opera uit de kofferbak' en 'stand-up opera'. ,,Ons doel is in alle gevallen contact zoeken met het pu bliek.'' Dat streven sluit naadloos aan bij de doelstelling van de stichting Cul turele Activiteiten Schouwen-Duive- land (CASD). Die wil opera voor een breed publiek toegankelijk maken en nodigde Opera Minora uit voor een optreden tijdens de opera-avond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Eerder op de dag wordt uitgebreid gevierd dat Zierikzee in - hoogstwaarschijn- De zaal wordt uitgedaagd een locatie en een conflict te bedenken lijk - 1219 Stadsrechten verkreeg van Graaf Willem I. Grappig ,,Het idee voor stand-up opera is ei genlijk vanuit een grapje ontstaan. Bij repetities werden vaak geintjes gemaakt. Toen heb ik gezegd: 'Als we allemaal zo grappig zijn dan moeten we met z'n allen maar eens proberen om er echt vorm aan te geven''', ver telt Claudia Christern. Haar voorstel werd binnen Minora omarmd en uit gewerkt tot een succesvol concept. ,,Ik stel het publiek een aantal be kende opera-personages voor met hun bijbehorende bekende aria's, bij voorbeeld Carmen en Giovanni. De meeste mensen kennen die wel en zo niet, dan geef ik een trefwoord zoals 'een hartenbreker' of 'een fatale vrouw'. Vervolgens laat ik het pu bliek bedenken waar die personages, losgerukt uit de opera waarin ze thuishoren, elkaar op een geheel an dere locatie zouden kunnen ontmoe ten. Dat kan variëren van een super- 5 REDENEN OM UIT TE GAAN... Saxofoon Wat: Smelly Kitchen Waar: Porgy en Bess Terneuzen Wanneer: Zaterdag, 20.30 uur De band is met geen ander te vergelijken, de De keuze van onze redactie: Tim Akkerman The Ivy League - Lions don't cry Hij had het muzi kaal moeilijker zonder Di-rect dan de band zon der hem. Met dit album, geïnspi reerd door Bruce Springsteen, meldt hij zich weer aan de frontlinie van de vaderlandse rock. PASSKNGKR Passenger - So metimes it's so mething, someti mes it's nothing at all Intrigerende titel. Hij lijkt zich in te dekken, mocht de plaat je tegen vallen. Herhaling ligt inderdaad op de loer. Maar be luister ze apart en je hoort toch tien prachtige liedjes. Vampire Week end - Father of the bride Nog zo'n prach tige popplaat, beter zelfs want spannender. Zes jaar radiostilte betaalt zich uit in creatieve compo sities vol verras sende wendin gen. donderdag 9 mei 2019 B GO 'Laat het publiek maar lekker wat verzinnen Ali Pankow 44 Claudia Christern, Opera Minora Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het ruime aanbod van muziek voor komend weekeinde een selectie gemaakt. Hiernaast vijf tips, op de volgende pagina's nog eens vier. Vier meester lijke saxofonis ten komen za terdag naar De Spot. Alweer 40 jaar geleden verscheen het legendarische album Der Mensch-Machine van Kraftwerk. Het was de inleiding voor een nieuw genre van elektronische muziek, waarvan de in vloeden nog steeds hoorbaar zijn. De saxofonis ten van het Amstel Quartet brengen een hom mage aan het album en laten enkele nieuwe composities horen. Medewerking van DJ Kypski en Hendrik Walther, die de visuals voor de voor stelling ontwierp, maakt het optreden compleet. Middelburg, De Spot, zaterdag 11 mei, 20.30 uur Smelly Kitchen. foto mojekieke live shots Hans Puik is verslaggever en een groot liefhebber van theater en muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54