i w MM PRIKKEN METEN SPUITEN ETEN m ZEELAND 21 CAMPAGNE DIABETESFONDS Sinds haar zesde heeft Bloem van den Broek diabetes type 1. Sindsdien moet de 13-jarige Bredase alles wat ze eet precies uitrekenen. „Daarom ben ik goed in wiskunde.'' donderdag 9 mei 2019 Breda e draagt een vol rugzakje met zich mee. Letterlijk. Prikpennen en glucose meter, scanner voor de 1 sensor in haar arm, af standsbediening voor haar insuline- pomp, Dextro, eten, drinken en tele foon. Dit alles moet ze meenemen als ze de deur uit stapt. ,,Te hoog, te laag. Ik zit nooit goed", vertelt Bloem van den Broek (13) uit Breda. Ze is de hoofdpersoon in de nieuwe cam pagne van het Diabetes Fonds. Daarin geeft ze uitleg over haar aan doening en het effect ervan op haar leven. ,,Niet iedereen weet het van mijn ziekte, maar ik ben er wel open en eerlijk over. Op mijn eerste school dag vertelde mijn mentor aan de klas dat ik suikerziekte heb. Dat ik daarom altijd mijn telefoon aan mag hebben, mag eten in de klas en bij gym soms langs de kant ga zitten." Deze open instelling kreeg ze mee van haar ouders. ,,Het is geen geheim. Juist fijn als haar omgeving weet wat er speelt", zegt vader Ruud. ,,Dat zorgt ervoor dat mensen niet zelf iets gaan invullen. Dat ze denken dat er iets geks aan de hand is. De meesten weten niet wat diabetes inhoudt. Door er open over te zijn, hopen we op begrip en hulp voor Bloem", vult moeder Manon aan. Het is ook lastig uit te leggen. Dia betes type 1 houdt kortweg in dat het lichaam stopt met het aanmaken van insuline. Dit is een hormoon dat de glucosestofwisseling regelt en daar mee het lichaam voorziet van ener gie. ,,Goede bloedwaarden, dan zit je tussen de 4 en 7, heb ik bijna nooit. Ik schommel de hele dag. Vorige week had ik 27. Dan krijg ik hoofdpijn en kan ik me niet meer concentreren. De dag erna was ik kapot. Het voelde alsof ik heel hard had gesport maar dan zonder spierpijn", vertelt Bloem. Toen ze 6 was, veranderde Bloems gedrag in korte tijd. Het gezin was net verhuisd en druk bezig met de verbouwing. ,,Als een roofdier keek ze naar onze glazen. Ze had dorst. Veel dorst. Ook viel ze veel af en voelde zich niet lekker. In haar reage ren werd ze steeds vlakker. De huis arts ontdekte dat haar suikerspiegel gevaarlijk hoog was. Ze kreeg de dia gnose diabetes en lag vijf dagen in het ziekenhuis", blikt Manon terug. Bloem mocht pas naar huis toen ie dereen precies wist wat te doen. Ma- non: ,,Ik moest leren insuline te spui ten door middel van injecties. Heel heftig, want ze wilde niet en het voelt onnatuurlijk om je kind pijn te moeten doen." Ruud: ,,Zelf wisten we vrij weinig van diabetes. Het was een bizarre tijd Fx fr, waarin we in korte tijd veel moesten leren. Met name rekenen. De hele dag koolhydraten tellen en omrekenen voor insuline. Gelukkig zijn daar te genwoordig goede apps voor." Bloem: ,,De hele dag door meet ik mijn bloedsuikerwaardes. Ik kan niet zomaar iets eten. Altijd moet ik eerst meten en insuline toedienen. Als ik hard fiets of een extra trap oploop, dan heeft dit al effect op mijn suiker- spiegel. Geen moment is hetzelfde." Manon: ,,De puberteit maakt het extra lastig. Hormonen zorgen voor schommelingen in de bloedsuiker. Heftige emoties spelen ook een rol bij de suikerwaarden. Het vervelende voor Bloem is dat ze, zeker op deze leeftijd, helemaal niet anders wil zijn dan anderen. Maar diabetes kun je niet even een dagje stop zetten. Je hebt het altijd." Dit was dan ook de oproep van het Diabetes Fonds op Facebook. Of er mensen met diabetes zijn die deze boodschap willen overbrengen aan de rest van Nederland. Ruud: ,,Ik had nooit verwacht dat Bloem het zou doen. Ze treedt niet zo snel op de voorgrond.'' Prikken, meten, spuiten, eten. Prikken, meten, spuiten, eten. Prikken, meten, spuiten, eten. Dit zinnetje klinkt on der het reclamefilmpje waarin Bloem de hoofdrol speelt. Het zijn beelden van een jong meisje dat de hele dag door bezig is met haar suikerziekte. Een deel van de opnames vond plaats Mijn bloedwaarden zijn nooit goed. Ik schommel de hele dag op haar school, het Onze Lieve Vrou welyceum, in Breda. Sinds afgelopen week komt het spotje op televisie. ,,Dit was leuk om te doen'', zegt Bloem. ,,Mijn vriendinnen komen er ook in voor.'' Of mensen haar her kennen in de reclame? ,,Niet iedereen weet dat ik het ben.'' Op de school van haar broertje Abel is ze in elk geval bekend. Ma- non: ,,Met kerst mochten de kinde ren een wens in de boom hangen. La ter hoorden we dat op Abels briefje stond dat hij een geneesmiddel voor zijn zus wenste." Dat geneesmiddel is nog ver weg. Wel zit er een betere oplossing om met diabetes om te gaan in de pijp lijn. Werktuigbouwkundige Robin Koops heeft een kunstalvleesklier ontwikkeld. Die zou het orgaan moeten vervangen dat normaal ge sproken insuline aanmaakt. Het ap paraat regelt de bloedsuikerspiegel, meet, rekent en dient insuline toe. Weliswaar zit het nog in de testfase, maar de eerste resultaten zijn hoop gevend. Ruud: ,,Toen we de diagnose kre gen, hoopten we dat er zo snel moge lijk een geneesmiddel zou komen. We lukt niet, beseffen we. Maar de behandeling wordt steeds beter. Zo'n kunstalvleesklier kan uitkomst bie den voor een normaler leven. Dat is het enige dat je wilt als ouder: een normaal leven voor je kind." Fonds GO De hele dag door prikken, meten, spuiten en eten Cobine van der Louw *..w- ^USKQ r i' r' 3 Nooit een moment rust. Voor de campagne zijn opnames gemaakt op het OLV. foto diabetesfonds Bloem neemt haar rugzak overal met zich mee. „Want het zit nooit goed.'' FOTO RON MAGELSE/PIX4PROFS -Bloem van den Broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49