Jonkie Kooijman als turner én trainer naar NK ZEELAND 19 donderdag 9 mei 2019 Royan Kooijman kan met recht een jongen van de club genoemd worden. Al vanaf zijn zesde hangt hij in de ringen, vliegt hij over de vloer en zwiert hij aan de rekstok. Nu, twaalf jaar later, is het en thousiasme dat hij als kind had nog verre van verdwenen. ,,Ik ben iedere week zeker wel een uur of zes met turnen bezig. Na het vertrek van Bennie Ver- mandel is dat alleen maar toege nomen'', vertelt de tiener. ,,Het zou het mooist zijn als er een nieuwe hoofdtrainer gevonden zou worden, maar probeer dat maar eens in de regio Sas van Gent, waar de spoeling erg dun is. Dat is dan ook voorlopig niet ge lukt.'' Kooijman sprong in het gat. ,,Sinds begin dit jaar heb ik de trai ningen overgenomen, met hulp van een paar andere, wat oudere jongens'', geeft hij aan. ,,Al heb ik het bij 'ouder' al wel over een leef tijd van 15 jaar. We zijn erg jong, maar voorlopig gaat het prima. We helpen elkaar en geven onder ling veel feedback." Om zich verder te bekwamen in het trainersvak is Kooijman twee maanden geleden begonnen aan een trainerscursus. Deze wordt door de turnbond KNGU georga niseerd en trekt meer jongeren aan. ,,Het lijkt me zeker mooi om mezelf hier verder in te ontwikke len'', kijkt de jongeling vast een beetje vooruit. ,,Ik krijg heel veel energie van het coachen en moti veren van jonge kinderen. We hebben momenteel bijna dertig jongensleden, die ik train. De jongste zal rond de zes jaar oud zijn en de oudste ben ik zelf.'' Hoger niveau Er staat voor trainer Kooijman een mooi evenement voor de deur met zijn pupillen. ,,Komend weekend gaan we met zijn vijven naar de Nederlandse kampioen schappen in de vierde divisie. Voor het beeld: Epke Zonderland en consorten turnen in de eredi visie. Wij zitten daar dus wat ni veaus onder, maar er zit zeker een aantal jongens bij die zouden kunnen groeien naar een hoger niveau." Ik ben iedere week zeker wel een uur of zes met turnen bezig Naast Kooijman zelf gaan ook Jaro Geers, Aurelio Cleemput, Sa muel Munneke en Noa Hemelaar mee naar het NK in Waalwijk. Zij komen allen uit in de jeugdcate- gorieën, terwijl Kooijman bij de senioren meedoet. ,,Mijn beste klassering op het NK tot nu toe is de tiende plaats. Mijn doel is dan ook om dit jaar onder deze tiende plaats te dui ken'', blikt hij vooruit op komend weekeinde. ,,Of ik nog ambities heb om één of meer divisies te klimmen? Als ik eerlijk ben, is de vierde divisie wel mijn niveau. Als ik meer had willen bereiken, had ik al veel moeten trainen toen ik jong was. Maar goed, dat maakt niet uit. Ik haal hoe dan ook heel veel energie uit deze sport. Zowel op als naast de mat." neens versteld." Vorig jaar liet Roglic al zien dat hij over uitzonder lijke kwaliteiten beschikt voor het rondewerk, met eindzeges in het Baskenland, Romandië en Slovenië en een vierde plaats in de eind rangschikking van de Tour de France. Maar dit jaar staat er helemaal geen maat op de Sloveen. ,,Het grote doel moet echter nog komen'', zegt Tolhoek. ,,Roglic heeft al vroeg dit jaar zijn zinnen gezet op de Giro en als hij daarvoor gaat, is hij niet zo maar van de wijs te bren gen." Topfavoriet Geen overbodige luxe, want de Sloveen heeft zichzelf met de indrukwekkende prestaties tot topfavoriet ge bombardeerd. Alle ogen zijn op Team Jumbo-Visma ge richt, maar volgens Tolhoek is dat geen belemmering. ,,We hebben alle vertrouwen in Primoz en we zijn niet be zig met wat de buitenwereld van ons vindt. Of hij te vroeg in vorm is? Dat zou ik niet durven zeggen, maar je kunt beter alles winnen in aan loop naar de Giro, dan geen deuk in een pakje boter rij den." Roglic is dus de onbe twiste kopman voor Jumbo- Visma in de Giro. ,,Ik rijd volledig in zijn dienst. Dat wist ik al vanaf het moment dat de wedstrijd op mijn programma werd gezet. Daar heb ik overigens totaal geen moeite mee. Integendeel zelfs. De recente prestaties van Primoz zijn voor ons al lemaal een enorme stimu lans." Bovendien zal Roglic zijn ploeg meer dan ooit nodig hebben. De kans is immers aanwezig dat de 29-jarige renner meteen in de ope ningstijdrit met de roze trui aan de haal gaat. ,,Dan gaan het drie zware weken wor den", beseft de 25-jarige Tol hoek. ,,Maar we zijn goed voorbereid. We hopen alle maal zo goed mogelijk te Ik sta er misschien minder goed voor dan afgelopen jaar in aanloop naar de Tour de France, maar ik kijk er enorm naar uit zijn, om Primoz zo lang mo gelijk bij te kunnen staan." Dat Robert Gesink op het laatste moment moest afha ken door een zware val in Luik-Bastenaken-Luik, is echter een flinke aderlating voor de volledige ploeg. ,,Een renner van het kaliber van Robert is onvervangbaar. Het is enorm vervelend, maar we kunnen het niet meer veranderen. Overigens denk ik dat we alsnog een sterk collectief aan de start hebben staan." De ploeg heeft in aanloop naar de Giro niets aan het toeval overgelaten. Anders dan voorgaande jaren zijn we na de Ronde van Catalo- nië met de voltallige Giro vertegenwoordiging op hoogtestage in Sierra Nevada geweest. Vorig jaar kwam ik daar voor het eerst. Toen be viel het minder, omdat ik ziek was. Nu hadden we slecht weer, maar we hebben wel gewoon alle trainingen kunnen afwerken. Dus ho pelijk kan ik daar de vruch ten van plukken in de Giro." Zijn voorjaar verliep na melijk allesbehalve naar wens. ,,Toen ik van mijn ooginfectie verlost was, reed ik meteen een goede Ruta del Sol. Vervolgens stonden nog Strade Bianche, Catalo- nië en Luik-Bastenaken- Luik op mijn programma, maar ik ging drie keer tegen de vlakte en dat kwam mijn prestaties zeker niet ten goede." Tolhoek zit dus nog met wat twijfels kort voor de Giro. ,,lk heb het idee dat ik er minder voor sta in verge lijking met vorig jaar bij de start van de Tour de France. Dat kan echter binnen een week veranderen, dus ik laat zeker mijn hoofd niet han gen. Wat in het vat zit, ver zuurt niet. Ik probeer er niet te lang bij stil te staan." Roze droom Alles is dus in gereedheid gebracht om Roglic te hel pen bij het najagen van zijn roze droom. ,,Hoe de koers verloopt, maakt me niet uit. Zolang Roglic na die drie weken maar met die roze trui om zijn schouders staat. Het is bovendien moeilijk om vooraf voorspellingen te doen. Je hebt geen vat op de koers. Voor hetzelfde geld zijn vijf van de tien favorie ten voor de eindwinst in de eerste week al uitgescha keld." De eerste week onge schonden doorkomen, lijkt dus het voornaamste doel bij aanvang van de Giro. ,,We bekijken het van dag tot dag, maar ik denk inderdaad dat de beslissing over eindwinst pas in die loodzware derde week zal vallen. Dat is nu al lemaal nog ver weg, laat het maar vlug beginnen. Het was mooi om vorig jaar de Tour te rijden, maar onder deel zijn van de ploeg rond Primoz is natuurlijk ook fan tastisch. Hopelijk kunnen we de hoge verwachtingen waarmaken." GO Het zijn momenteel drukke tij den voor Royan Kooijman uit Sas van Gent. De achttienja rige turner van Thor Sas van Gent combineert zijn eigen turnactiviteiten met het lesge ven aan de andere jongens van de club. Na het vertrek van voormalig hoofdtrainer Bennie Vermandel heeft Kooijman zijn plaats ingenomen. Bas Dingenouts Sas van Gent - Royan Kooijman Het zijn drukke weken voor Royan Kooijman. Hij turnt zelf en is sinds begin dit jaar trainer. foto camile schelstraete Antwan Tolhoek (links) met naast hem Primoz Ro- glic in de Tour de France van vorig jaar. foto cor vos - Antwan Tolhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47