'Ik ben kamerheer - zo heet dat nu eenmaal' 'Ik heb niet hoeven vechten voor mijn positie' ifiri ZEELAND 15 donderdag 9 mei 2019 Lilian Janse-van der Weele ziet zichzelf niet als strijdster voor vrou wenrechten. Ze is dan wel de eerste - en tot nu toe enige - vrouw die een politieke func tie voor de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP) heeft in het openbaar bestuur, maar hoefde daar zelf niet de barri cades voor op. ,,Het Clara Wichmann In stituut had de weg al geëffend door aan te vechten dat vrou wen geen lid mochten wor den van de partij. Gelijke rechten voor iedereen. De landelijke ledenraad van de SGP heeft in mei 2013 met een meerderheid van tachtig pro cent besloten dat vrouwen namens de partij een politieke functie uit kunnen oefenen. Bij mijn aantreden als raads lid in Vlissingen lag er dus niks in de weg." Dat vandaag honderd jaar vrouwenkiesrecht wordt ge vierd, vindt Janse (46) van zelfsprekend. Maar het is voor haar net als voor veel anderen vooral een leuk, historisch fei tje. ,,Veel mensen denken dat SGP-vrouwen vroeger ook niet mochten stemmen. En dat zal in de begintijd best zo geweest zijn, maar ik weet niet anders dan dat ook vrou wen naar de stembus gingen. Mijn moeder en mijn oma hebben altijd gestemd voor verkiezingen zover ik weet." Tegenwerking van de man nen in de familie kregen moe der en oma niet. Haar vader, Cees van der Weele, stelde haar kandidatuur als lijsttrek ker voor de SGP Vlissingen zelf voor. En ook na haar ver kiezing voelde ze zich nooit aangevallen door partijgeno ten of andere politici. Dat Paul Moens, SGP-fractievoorzitter in Middelburg, Willemien Treurniet van de Christen Unie een paar jaar terug nog liet weten dat ze een goed raadslid is, maar wat hem be treft niet in het gemeentebe stuur hoort, verrast Janse niet. ,,Er zijn wel meer mannen van andere afdelingen die me laten weten dat ik in hun ge meente de kans niet zou heb ben gekregen. Ik zie uit mijn ooghoeken Paul wel eens wat schuw naar me kijken. Maar de regionale samenwerking met Middelburg loopt prima." Samenwerking staat toch al hoog in het vaandel van Janse. Over een gezamenlijke motie met SP of VVD hoeft ze niet lang na te denken als het om bijvoorbeeld sociale voorzie ningen of cultureel erfgoed gaat. ,,Ik kan prima vriend schappen onderhouden met mensen met wier standpun ten ik het niet allemaal eens ben. Andersom gaat dat ge lukkig net zo goed." Of het nou van een vereni ging of een politieke partij is, een bestuur floreert bij een mix van mannen en vrouwen oordeelt Lilian Janse. „Man nen zijn goed in het opzetten, beheren en bewaken van pro cessen. Vrouwen kijken beter naar de gevolgen van beslui ten. Combineer dat en je komt tot de beste oplossin gen." Kamerdame? Nee hoor, wat Danny Hollestelle betreft blijft ze gewoon kamerheer van de koning. ,,Zo heet dat nu eenmaal." Een kamerheer ondersteunt en adviseert bij koninklijk bezoek aan de regio. Elke provincie heeft er één. Hollestelle nam de functie begin dit jaar over van Jack Assel- bergs. Ze was daarmee de tweede vrouwelijke kamerheer: de eerste werd vorig jaar in Overijssel be noemd. Ze krijgt de vraag sinds dien regelmatig, vertelt ze: zou ze niet 'kamerdame' moeten heten? ,,Nee, zeg ik dan. De functie heet nu eenmaal 'kamerheer'. Het heeft betrekking op wat ik doe, niet op wie ik zelf ben. Dus het is prima zo." Hollestelle bekijkt het liever an dersom. ,,Ik vind het bijzonder dat er werk van wordt gemaakt om vrouwen ook deze functie te ge ven. Dat is nog altijd niet vanzelf sprekend." Ze weet waarover ze praat: Hol- lestelle is immers ook directeur ('ik noem dat ook geen directrice') van de Koninklijke Hollestelle Groep. ,,Een vrouw aan de top van een technisch bedrijf, dat is na tuurlijk niet alledaags." Last heeft ze daar niet van, geeft ze aan. Eer der voordeel. ,,Ik ervaar geen weer stand. Het valt wél op. En dat is al tijd goed als je zaken wilt doen. Ik probeer het te gebruiken, soms kom je net wat gemakkelijker er gens binnen." Al merkt ze wel dat niet ieder een het logisch vindt. ,,Ik kom de stereotype situaties regelmatig te gen. Veel mensen verwachten toch een man. Dat wordt nog ver sterkt door mijn voornaam. Boven mails aan mij staat regelmatig 'ge achte heer Hollestelle'. Ik zie het al niet meer, lees er zo overheen. En als ik ergens binnen stap, kijken mensen soms over m'n schouder of er nóg iemand komt. Ik moet er altijd om lachen. Soms in mezelf, soms ook hardop. 'Verwachtte u nog iemand', vraag ik dan. Dan is meteen het ijs gebroken." Meer vrouwen op topposities: het zou geen doel op zich moeten zijn, vindt Danny Hollestelle. ,,De juiste persoon moet op de juiste plaats terecht komen, of dat nu een man of een vrouw is. Wel zou den organisaties vaak wat beter hun best kunnen doen om erach ter te komen of er ook geschikte vrouwen zijn. En andersom mo gen vrouwen wat zelfverzekerder zijn. Ze zijn vaak terughoudend om zich kandidaat te stellen voor een positie bij bijvoorbeeld een Raad van Bestuur of Raad van Commissarissen. Ik heb zelf een bewuste keuze gemaakt voor ons familiebedrijf: ik wil deze functie gewoon graag, en daar ga ik voor. Andere vrouwen zouden dat ook vaker mogen doen. Er is potentie genoeg." 'VI 'Ak GO mannenbolwerk' Martijn de Koning René Hoonhorst Lilian Janse, SGP-raadslid in Vlissingen: Danny Hollestelle, kamerheer van de koning: 3 Danny Hollestelle: „Vrouwen mogen wat zelfverzekerder zijn. Scarlett Kwekkeboom: „Vrouwen zijn directer, meer resultaatgericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43