'Vrouwen zijn veel efficiënter' E *3 14 ZEELAND Honderd jaar vrouwenkiesrecht, maar vrouw aan top is nog niet vanzelfsprekend j Doorzetten, relativeren, moedig zijn. De invoering van het vrouwenkiesrecht, vandaag precies honderd jaar geleden, vroeg die eigenschappen van de voorvechtsters daarvan. Nog steeds moeten vrouwen aan de top een stap extra zetten. We vragen drie vrouwelijke voorlopers in Zeeland naar hun ervaringen met het bekleden van een 'mannenfunctie'. donderdag 9 mei 2019 Honderd jaar na de invoering van het vrouwenkiesrecht valt er in Zeeland nog veel te verbeteren aan de positie van vrou wen, vindt Scarlett Kwekkeboom. „Helaas wel. Zeeland is nog wel een beetje een mannenbolwerk." Zelf is Kwekkeboom allang geac cepteerd als 'one of the boys', niet al leen in Zeeland, maar ook daarbui ten. In 2001 ontving ze uit handen van de toenmalige premier Wim Kok de prijs voor zakenvrouw van het jaar, vanwege haar prestaties bij het technische bedrijf Istimewa Elektro, dat ze op 25-jarige leeftijd overnam nadat haar vader was over leden. Inmiddels runt ze Janse Janse, een onderneming die bedrijven en overheden adviseert over strategie, leiderschap en communicatie. Het aantal bestuursfuncties dat ze ver vult of heeft vervuld is te lang om op te noemen. ,,Toen ik bij Istimewa Elektro begon, werd er wel anders te gen mij aangekeken, denk ik", herin nert Kwekkeboom zich. ,,Ik was me er niet van bewust dat dat kwam omdat ik vrouw ben. Ik dacht eerder dat het met mijn leeftijd te maken had. Achteraf denk ik met allebei. Als jonge vrouw in een groot technisch bedrijf in Zeeland, dat toch al rede lijk conservatief is, stond ik tussen 99 procent mannen. Ik heb me daar nooit wat van aangetrokken." Volgens Kwekkeboom zijn er wel verschillen tussen mannen en vrou wen. „Mannen stellen andere vragen. Hoeveel personeel heb je? Of hoeveel omzet? Vrouwen vragen eerder: waar ben je mee bezig of waar heb je be hoefte aan? Vrouwen zijn ook veel efficiënter. In een vergaderzaal vol mannen gaan mensen elkaar zitten herhalen. Vrouwen zijn directer, meer resultaatgericht. Dat past ook bij mij. Ik ben recht voor zijn raap. Als je resultaat behaalt, wordt dat ge accepteerd. Ik denk absoluut dat be drijven kunnen profiteren van de vrouwelijke invalshoek. Je moet een goede combinatie hebben van karak ters en competenties. Als er verschil len zijn tussen mannen en vrouwen betekent dit dat je mannen én vrou wen moet hebben." Zo ver is het nog niet. Het netwerk voor Zeeuwse vrouwen in hogere functies dat Scarlett Kwekkeboom mede heeft opgericht telt dertig le den. ,,Dat vind ik eigenlijk schrikba rend weinig. En dan zijn het bijna al lemaal vrouwen in overheidsfunc ties of besturen van culturele of zorgorganisaties, nauwelijks van be drijven. Vijftien jaar geleden zat ik een commissie om het glazen pla fond voor vrouwen te doorbreken. Zulke commissies bestaan nog steeds. Het gaat tergend langzaam. Deels ligt dat aan vrouwen zelf, die én zorgzaam willen zijn én carrière willen maken. Als je carrière wil ma ken, moet je ook all the way willen gaan en zichtbaar. Maar het ligt ook aan mannen, zeker in Zeeland. Ik denk dat veel mannen hier voor be stuursfuncties nog steeds binnen hun eigen netwerk naar mannen zoeken." 'Zeeland is nog wel een Ernst Jan Rozendaal Scarlett Kwekkeboom, zakenvrouw: Lilian Janse: ,,Er zijn wel mannen van andere afdelingen die me laten weten dat ik in hun gemeente de kans niet zou hebben gekregen." foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42