II Hardrijders Driewegen let op Damen wil memo's geheim houden IOUWEN-DUIVELAND 11 VOORSTELLINGEN ZEEUWS EENAKTERFESTIVAL Eenakterfestival inspireert zowel ervaren als beginnende spelers tot het maken van opmerkelijke voorstellingen. donderdag 9 mei 2019 Het Zeeuws Eenakterfes tival wordt op 17 en 18 mei gehouden in De Stenge in Heinkenszand en krijgt op 26 mei een verkorte reprise in Zierikzee. In het verleden, tot de sluiting van Theater Mondragon, was het jaarlijkse Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater een begrip in Zierik- zee. Toneelverenigingen van bin nen en buiten de provincie brach ten er een weekend lang hun voor stellingen. De tijden zijn veran derd. Na de teloorgang van dit ste delijk theater is het festival uitge weken naar elders in de provincie. De regionale deelname echter is gebleven. Het evenement biedt ontmoetingen met tal van andere toneelgroepen én een toetsing door een vakjury. Die wordt dit keer gevormd door de acteurs Elisa van Riessen en Herman Bolten, onder voorzitterschap van Ron Lubbersen van de ZB. Prestatiemaatschappij De 19-jarige Britney Bouwman uit Zierikzee kijkt ernaar uit. Zij heeft zelf een eenakter geschreven on der de titel Presteren kan je leren en gaat die onder eigen regie met een ad hoc groepje opvoeren. ,,Ik heb het afgelopen jaar mijn vwo-di- ploma gehaald en heb nu een tus senjaar genomen om mezelf zo veel mogelijk te ontwikkelen op creatief gebied", vertelt Britney. Zij gaat volgend jaar de academi sche Pabo in Rotterdam volgen, maar neemt eerst de tijd voor to neel. Zo heeft ze ook al stage gelo pen bij de Jeugdtheaterschool in Goes. Haar eenakter gaat over drie middelbare scholieren die hun toetsweek hebben verknald. Ze krijgen een herkansing met het maken van een toneelvoorstelling, maar alleen de twee besten gaan door. ,,Het is een verhaaltje in het klein over de prestatiemaatschap pij in het groot waar wij als jonge ren al nadrukkelijk mee te maken krijgen. In de vorm van studie schuld bijvoorbeeld", licht Britney toe. Het stuk wordt gespeeld door Wat ik het publiek wil meegeven: 'altijd doorgaan met wat je doet' Amber Lich, Eline Pols en Evy Bouwman. Ook Theatergroep Zierik is druk bezig met de repetities voor deel name aan het eenakterfestival. Dit keer gebeurt dat onder leiding van gastregisseur Liesbeth Verzijden. Zij is al jaren actief binnen het amateurtoneel in de regio Den Haag. Zij heeft een tweede woning in Burgh-Haamstede, bezocht Theater De Verdieping en wilde graag ook eens bij Theatergroep Zierik regisseren. Zij koos voor de hilarische eenakter Marsmeiden van Peter Aten. De beschrijving van de korte inhoud laat veel te ra den over: 'Drie vrouwen op weg naar Oberhambach. Ze gaan er voor!' Serieus thema Volgens Verzijden wordt het lek ker over de top gespeeld, maar schuilt er onder alle humor ook nog een serieus thema. ,,Wat ik het publiek naast veel plezier wil meegeven is het advies: 'altijd doorgaan met wat je graag doet. Laat je niet belemmeren door wat anderen ervan vinden'. Die dap pere Marsmeiden in dit stuk doen dat ook", aldus Verzijden. Zij hecht grote waarde aan tekstbe handeling en besteedt daar ruime aandacht aan bij het begin van een repetitieproces. ,,Maar zodra we de speelvloer opgaan, ligt er veel open en is er ruimte voor inbreng van de speelsters zelf." Theatergroep Zierik houdt zon dag 26 mei vanaf 14.00 uur een matinee in De Verdieping met een selectie uit het Eenakterfestival. De eenakters van Britney en Zie- rik worden ook opgevoerd. BIERVLIET Dit jaar zal het niet meer lukken, maar mogelijk in 2020 neemt waterschap Scheldestromen maatregelen om een einde te ma ken aan het hardrijden door het buurtschap Driewegen, bij Bier vliet. Bewoners ergeren zich al jaren aan de hardrijders. In 2013 reed een jonge bestuurder een woonhuis binnen en het gaat veel vaker mis. Na een overleg dat waterschapsbe stuurder Rian de Feijter dinsdag avond in het buurthuis in Biervliet had met inwoners van Driewegen, heeft het schap besloten op drie plaatsen maatregelen te nemen. Ten noorden en zuiden van de kom van Driewegen wordt een ex tra slinger in de Hoofdplaatseweg aangelegd. Het kruispunt Hoofd- plaatseweg/Driewegenweg krijgt een afwijkende kleur stenen en iets hoger gelegen middengeleiding. Van een dertigkilometerzone, zo als enkele bewoners voorstelden, wilde De Feijter niet weten. De De stap van tachtig naar dertig kilometer per uur zou volgens De Feijter gevaarlijk groot zijn stap van tachtig naar dertig zou volgens haar gevaarlijk groot zijn en bovendien hecht het schap aan mobiliteit. Het comité 'Biervliet een maatje groter' presenteerde in het buurt huis een alternatief plan. Ver hoogde wegversmallingen ten noorden en zuiden van de kom en een gelijkwaardige kruising zou den meer effect hebben, zo veron derstelt het. De Feijter ging er niet in mee, omdat enkele direct om wonenden liever geen op tegenlig gers wachtend verkeer voor de deur hebben. 'Biervliet een maatje groter' is te leurgesteld in de keuze van De Feij- ter. In een brief aan het waterschap stelt het comité dat het gefrustreerd is hoe met burgerparticipatie is om gegaan. 'Het plan, gedragen door een dertigtal burgers, werd terzijde geschoven vanwege de bezwaren van enkelen', aldus het comité. GORINCHEM Het Gorcumse scheepsbouwbedrijf Damen Ship yards, met een vestiging in Vlis- singen, gaat in hoger beroep tegen een uitspraak van de rechtbank in Rotterdam. Die besloot eind maart dat interne memo's van het ministerie van Buitenlandse Za ken, opgevraagd door het NRC, openbaar gemaakt mochten wor den. NRC publiceerde vorig jaar ver schillende verhalen over Damen, gedeeltelijk gebaseerd op de in terne memo's van het ministerie. De krant kreeg de memo's in han den na een beroep op de Wet openbaarheid bestuur (Wob). De rechtbank in Rotterdam oor- deelde dat andere interne stukken over Damen ook openbaar moch ten worden. Volgens directeur René Berkvens van Damen Ship yards staat er gevoelige informatie in de stukken. ,,En het is duidelijk geworden dat de berichtgeving van NRC ons flinke schade toegebracht heeft. Met name in Roemenië, waar de berichten gebruikt zijn door een concurrent", stelt Berkvens. De krant schrijft dat Damen in diverse landen zaken heeft gedaan met 'dubieuze tussenpersonen, die gelinkt kunnen worden aan corruptiebetalingen'. Berkvens schrijft dat de interpretaties van NRC niet kloppen. Jonge en rijpe spelers op het toneel Ali Pankow Zierikzee Scène uit de eenakter Marsmeiden met Renée van der Hulle-Ossendrijver, Hildegard van Popering en Cora Hoogstrate. foto dirk jan gjeltema - Regisseur Liesbeth Verzijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39