Gemeente werkt aan heldere regels 'luxaflexhuizen' Veere Studenten van UCR brengen eigen stuk 8 WALCHEREN Middelburg zoekt naarstig naar oplossing M Middelburg komt steeds dieper in de problemen door de stijgende kosten voor ouderenzorg, jeugdzorg, arbeidsmarkt en uitkeringen. Dit jaar lopen die op tot 10,1 miljoen euro. donderdag 9 mei 2019 Middelburg is niet de enige ge meente in Nederland die met dit probleem kampt. Alle gemeenten worstelen hiermee. De tekorten zijn veroorzaakt door het Rijk. Dat droeg de verantwoordelijkheid voor jeugd- en ouderenzorg in 2015 over aan de gemeenten, maar be zuinigde meteen 450 miljoen euro op die zorg. De gemeenten kregen er dus minder geld voor dan het Rijk er zelf aan uitgaf. Dat wordt met het jaar pijnlijker. Middelburg moest in 2016 1,7 mil joen euro uit eigen zak bijbetalen. Vorig jaar was dat al 7,7 miljoen en dit jaar gaat dat over de tien miljoen heen. Middelburg krijgt nog wel geld van het Rijk voor Wmo, jeugdzorg en de Participatiewet (uitkeringen en terugkeer naar werk). De ge meente gaf daaraan in 2018 in totaal 66,2 miljoen euro uit, inclusief die 7,7 miljoen uit eigen zak. Nog wat cijfers: Wmo kostte Middelburg 13,7 miljoen, jeugdzorg 14,6 miljoen, Participatiewet en minimabeleid 29,8 miljoen. Met name de uitgaven voor jeugdzorg groeien sterk, omdat meer kinderen en gezinnen om hulp vragen. Maar ook ouderenzorg en arbeidsmarktbeleid kosten meer dan verwacht. Funest Het college van B en W komt daarom nu met een grote waar schuwing naar de gemeenteraad. 'Deze onbeheerste groei van de uitgaven is funest voor het voeren van een gedegen en evenwichtig financieel beleid.' Funest, omdat de gemeente een 'zorgplicht' heeft. Bezuinigen op deze uitgaven is dus lastig, zo niet onmogelijk. Geldge brek is geen geldig argument om mensen niet de zorg te geven die ze nodig hebben. En die 66,2 miljoen staat gelijk aan 40 procent van al het geld dat Middelburg uitgeeft. Daarom, stel len B en W, 'blokkeert deze ont wikkeling alle andere ontwikke lingen binnen de gemeente.' Het wordt een keuze tussen bezuini gen op andere uitgaven of belas tingen verhogen. Over enkele weken komt het college met de voorjaarsnota. Daarin worden de inkomsten en uitgaven voor dit en de komende jaren op een rij gezet. Om te zor gen dat er niet meer geld uitgege ven wordt dan er binnenkomt, moet het college met maatregelen komen. De problemen zijn zo groot dat de drie betrokken wethouders meer dan gebruikelijk samen gaan kijken hoe ze die kunnen oplossen. Dat zijn Johan Aalberts van finan ciën, Carla Doorn van Wmo en jeugdzorg en Chris Simons van participatie en uitkeringen. Omdat dit een landelijk pro bleem is, wordt ook in Zeeuws en landelijk verband gelobbyd bij het kabinet voor meer geld. De Vereni ging Nederlandse Gemeenten wil dat er 490 miljoen euro extra komt voor alleen al de jeugdzorg. Voorzitter Hans Minderhoud van de Dorpsraad Westkapelle vindt dat te laat. Hij vertelt dat alleen al de afgelopen weken in de Zuidstraat twee huizen zijn verkocht als tweede woning. Hij hoopt dan ook dat de wethouder sneller met maat regelen komt. ,,Want er komen er waarschijnlijk nog meer op de markt." De gemeente kent sinds lange tijd een beleid waarbij woningen in de bebouwde kom niet verkocht mogen worden als tweede woning. Er geldt echter een uitzondering voor huizen in het hart van elke kern. Zij hebben vaak een dubbele bestemming zodat ze gebruikt kunnen worden als woning maar ook als winkel of horeca. Ze kunnen daardoor zonder problemen ge kocht worden als tweede woning. 57 woningen Bij het aantreden van het huidige college beloofden de wethouders dat er onderzoek zou komen of die situatie nog langer gewenst is. Hans Minderhoud drong de afgelopen maanden al tweemaal tijdens een raadsvergadering aan op actie. Hij wees de raadsleden erop dat nu 57 woningen in het centrum staan die geen beschermde status hebben. ,,De afgelopen maanden zijn er ne gen verkocht voor prij zen die inwo ners niet kunnen opbrengen. Pas nog twee in de Zuidstraat voor 275.000 en 300.000 euro." Hij waar schuwt dat nog meer woningen op de markt komen omdat een aantal bewoners hoogbejaard is. ,,Daar- door dreigt het gevaar dat we steeds meer luxaflexwoningen erbij krij gen, zoals wij dat hier noemen. Woningen waarvan de jaloezieën een groot deel van het jaar dicht zijn." Wethouder Schot kondigt ook aan dat er heel duidelijke regels ko men die gelden voor tweede wo ningen. Tot verrassing en verbazing van het college blijkt dat de huidige regels niet duidelijk genoeg zijn. De wethouder: ,,Daardoor krijgen we veel vragen over wat wel en niet kan." En als de regels onduidelijk zijn, dan leidt dat volgens beleidsambte naar Jan van Wezel tot beelden of verhalen die niet kloppen. ,,Dat geeft onzekerheid bij mensen die willen investeren in een woning." IN DE REGIO Spreekuur voor inwoners Open repetitie Srétenieje AAGTEKERKE Expositie bij Galerie BANK MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE MIDDELBURG De theaterver eniging van University College Roosevelt brengt een nieuwe voorstelling. De Engelstalige voorstelling gaat over een groepje studenten dat strandt in een ver laten goudzoekersstadje. De theatervereniging van Uni versity College Roosevelt wordt volledig bestierd door studenten. Dat geldt voor het bestuur, de re gisseur (Ilaria Pasqua), de 32 to neelspelers en het werk achter de schermen. De titel van het stuk is: If Today is the First Day of the Rest of my Life, I'm in Real Trouble. Het is geschre ven door James L. Seay. Het ver- haal gaat over een groep studen ten die in een verlaten goudzoe kersstadje strandt. Het stadje blijk alleen niet zo verlaten als ge dachtVan een filmcrew tot de maffia; talloze kleurrijke figuren maken hun opwachting in deze comedy. De voorstelling is op vrijdag 10 mei om 20.00 uur in de Schouw burg in Middelburg. Het toneel stuk duurt het ongeveer twee uur. Reserveren kan per mail naar theatra@ucr.nl. Het antwoord is een bevestigingsbericht. Het kaartje kan bij de schouwburg aan de deur worden afgerekend en kost zeven euro per persoon. GO Zorgtaak slokt te veel budget op Maurits Sep Middelburg Wethouder Carla Doorn. De gemeente Veere onderzoekt de komende maanden hoeveel woningen in de verschillende kernen verkocht kunnen worden als tweede woning. Vervolgens wil wethouder Arie Schot over leggen met dorpsraden, onder nemersverenigingen en anderen om te horen of de gemeente daar iets aan moet doen zodat hij eind dit jaar met een voorstel kan komen naar de gemeente raad. Emile Calon Domburg Westkapelle is geliefd. ARNEMUIDEN Gemeente Middel burg houdt vandaag een spreekuur spe ciaal voor de inwo ners van Arnemui- den. Het spreekuur is bedoeld om samen met de in woners de leefom geving te verbete ren. De wijkagent, de buitengewoon op sporingsambtenaar en de wijkmanager zullen aanwezig zijn om met de inwo ners in gesprek te gaan. Het spreekuur vindt plaats op de par keerplaats bij de Jumbo aan de Cla- sinastraat. WEST-SOUBURG In de aanloop naar het zilveren 25-jarig jubileum zoekt het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenieje ver sterking van de te norenpartij. Tenoren en andere stemmen zijn van daag welkom bij de open repetitie in de Adventkerk van West-Souburg. Het koor zingt Or thodox-liturgische muziek en Slavi sche volksliederen. Om 19.30 uur be gint de avond. Bij Galerie BANK is vanaf vandaag tot en met zaterdag 11 mei een nieuwe driedaagse exposi tie te zien. De expositie be staat uit werken van uitsluitend Zeeuwse kunste naars. De expositie is op de bovengenoemde dagen geopend van 12.00 uur tot 17.00 uur. De galerie is te vin den aan de Bosse- laarstraat in Aagte- kerke en is voor ie dereen gratis toe gankelijk. Galerie BANK, Burg. Bosse- laarstraat 3, 12.00-17.00 uur: Exposities met werk van Zeeuwse kun stenaars ARNEMUIDEN Parkeerplaats Jumbo, 11.00 12.30 uur: Gezamenlijk spreek uur wijkagent, buitengewoon opsporingsambtenaar en de wijkmanager van de gemeente BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerkplein, 09.30 12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Handwerkclub MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30 11.30 uur: Koersbal MIDDELBURG Marktplein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gra tis inloopspreekuur Budget- coach Zeeland; Kruitmolen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; OOSTKAPELLE Kantine Voetbalvereniging, Magnolialaan 33, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 km; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym; Adventkerk, 19.30 uur: Open repetitie Zeeuws Byzantijns Koor, die met name opzoek zijn naar tenoren VEERE Kerkstraat 6, 10.00-12.00 uur: Wekelijks evenement 'Koffie Korenmaat', om buurtbewo ners bij elkaar te brengen VLISSINGEN CineCity, overdag: Tentoon stelling 'Open je ogen voor mensenhandel'; Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliën tenraad; Wijkcentrum De Bur gerij, 11.00-12.00 uur: Sport en spelactiviteit voor 50+; Gymzaal De Houttuijn, Slan genburg 1, 16.00 uur: Kleuter- gym; ZB, spuikomweg 7, 19.30 uur: Start leesgroep Frans WESTKAPELLE Vuurtoren 't Hoge Licht, 18.00 20.00 uur: Expositie Adri Kar man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36