11 rflleenhet wÊÊÊÊvoor Moeder! 7 TIJDCAPSULE MYSTERIEUZE KOKER Ingemetselde koker van tachtig jaar oud komt naar boven bij sloop van basisschool in Schoondijke: wat zat erin? Westkade is te lang dicht, vindt D66 donderdag 9 mei 2019 i en koker werd tachtig jaar geleden ingemet seld bij de bouw van de basisschool in Schoon- I dijke. Wat er in zou zit ten? Niemand die het precies wist, tot gistermiddag. Waar de mysterieuze koker zich moet bevinden, is meteen duide lijk. Op het terrein waar de school aan de Prinses Irenestraat stond, is er slechts één muur die overeind is gebleven. Maandag is bouwbedrijf Leenhouts begonnen met de sloop van de school en in januari 2020 staat er een nieuw multifunctio neel centrum, dat om de be staande monumentale gymzaal heen wordt gebouwd. Het bouwbedrijf hoorde vorige week waar de ingemetselde koker zich zou bevinden, vertelt Frans van den Hemel van Leenhouts. ,,Die zou waarschijnlijk achter de meterkast zitten. Daar is over na gedacht, want dat is een gedeelte dat altijd apart wordt weggehaald bij sloop." Nieuwsgierig Dat inmetselen gebeurde in 1939, toen het gebouw als school in ge bruik werd genomen. In 1985 kwam de koker weer tevoorschijn, tijdens een verbouwing. ,,Iemand maakte mij er toen op attent dat er in de spouwmuur een koker zat", vertelt oud-schooldirecteur Wim Bruinooge. ,,Die is er toen met enig ceremonieel uitgehaald." Ook toen werd de koker opengemaakt en later opnieuw ingemetseld. Net als destijds is er op deze woens dagmiddag flink wat belangstel ling voor de inhoud van de koker, nieuwsgierige kinderen staan ook te popelen. 'Wat zit er in? Is er nog iets extra's bij gestopt?', klinkt het. Er wordt gefilosofeerd over kin dertekeningen of briefjes van leer lingen. Ook de sloop van de school spreekt tot de verbeelding van de kinderen. ,,Zo'n groot gebouw, en nu is het helemaal weg!", roept ie mand uit. De spanning stijgt als een kraan het laatste stukje muur weg hapt en inderdaad een koker bloot legt. Wethouder Jack Werkman krijgt de eer om die eruit te halen, sa- Daar is over nagedacht, want dat is een gedeelte dat altijd apart wordt weggehaald bij sloop men met Bruinooge. Die verklapt alvast iets: ,,Het is in ieder geval een oorkonde met namen van het college van burgemeester en wet houders van toen en de raadsle den", zegt hij. De aanwezigen drommen samen rond de kraan, de koker wordt voorzichtig met een handzaag open gezaagd. Wet houder Werkman haalt er inder daad een opgerolde oorkonde uit, die nog in perfecte staat is. Er wordt in krullende letters melding gemaakt van de eerste steen van de school, die gelegd werd door burgemeester Van Rosevelt van de gemeente Schoondijke. Ook zit er een klein, handge schreven briefje uit de jaren 80 bij: 'Op woensdag negentien septem ber hebben J. Engels en E. Boog aard deze loden pijp aan elkaar ge soldeerd daar deze met de verbou wing van de school is doorge zaagd.' De wethouder wil die tra ditie voortzetten bij de bouw van het nieuwe multifunctioneel cen trum, waar niet alleen de basis school haar intrek neemt, maar ook het dorpshuis en de kinderop vang. De prefab-wanden voor de nieuwbouw liggen al klaar. Werk man: ,,We gaan kijken of we een nieuwe oorkonde kunnen maken en die eraan toe kunnen voegen bij de bouw van de nieuwe school." En misschien dit keer nog een extra verrassing, voor over een jaar of tachtig... SAS VAN GENT De afslui ting van de drukke Westkade tussen Sas van Gent en Zel- zate duurt veel te lang, vindt Terneuzens D66-raadslid Pe ter de Kraker. Al sinds 28 fe bruari is de Westkade bij kunstmestfabriek Rosier dicht en dat kan nog maan den duren. De kade is slecht en dreigt in te zakken. De Kraker heeft B en W schrifte lijk gevraagd waarom Rosier, Rijkswaterstaat en Terneuzen nog altijd geen oplossing heb ben. Ook wil hij weten waar Sasse ondernemers omzet- schade kunnen verhalen. Moederdag lunchmenu (i Lady 43 cocktail Oesters om te delen Mosselen, lady steak of kip Piri Piri Mama's chocolate suprise Zondag 12 mei reserveren gewenst GO Vondst bij sloop school Schoondijke Sophie Stockman Schoondijke - Frans van den Hemel, Leenhouts 1 Kijk op de site bij /video School in Schoondijke geeft geheim prijs (12:00 tot 16:00) Wethouder Jack Werkman (l) haalt de koker uit 1934 uit de restanten van de school aan de Prinses Irenestraat in Schoondijke. Er zat een oorkonde in. Oud-schooldirecteur Wim Bruinooge (r) zag de oorkonde al in 1985. foto peter nicolai perbplanten geraniums buipplanten hangingbasbets flowerbags hangplanten Donbereweg 67 - Schuddebeurs T 01114125 61 - E info@)detol.nu www.detol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35