'Albinohert' gespot in Oranjezon 5 NARNI MIDDELEEUWSE PARADE IN ITALIË Model en actrice Sunna Neuféglise uit Middelburg speelt twee dagen een glansrol tijdens een van de belangrijkste middeleeuwse feesten in Italië. Terwijl ze midden in op names zit, begint plots haar mobieltje te pie pen. Een appje uit Ita lië. Of ze ook dit jaar prima donna wil zijn in de Corsa all'Anello, één van de belangrijk ste middeleeuwse feesten in Italië. En, oh ja, of ze dat pijlsnel wil la ten weten, want 'vanavond wor den de brochures al gedrukt'. Lang hoeft model en actrice Sunna Neuféglise uit Middelburg niet na te denken. ,,Si!", typt ze enthou siast. Dat is inmiddels vier weken ge leden. Morgenochtend stapt ze sa men met haar vriend Ivo op het vliegtuig naar Narni. De middel eeuwse stad in de regio Umbrië dat het decor was voor de fantasy- film The Chronicles of Narnia. Want daar mag ze voor de tweede keer een glansrol spelen in de jaarlijkse Corsa all'Anello. De stad leeft het hele jaar toe naar het drie weken durende evenement waarbij de klok wordt teruggedraaid naar de middeleeuwen. Er is veel muziek en dans en alle mensen kleden zich zoals dat toen gebruikelijk was. Een hoogtepunt is een twee daagse parade waarin honderden mensen meelopen. Tot vorig jaar was de first lady altijd een Itali aanse bekendheid. Maar voor de vijftigste editie in 2018 werd een uitzondering gemaakt en mocht Sunna Neuféglise voor een dag de prima donna zijn. ,,Het was een heel bijzondere ervaring die ik echt niet kan vergeten." De Middelburgse zag het als een ervaring die je maar eens in je le- Zo bijzonder. Zoiets kennen wij naar mijn weten niet ven meemaakt. ,,Dat ze me nog een keer zouden vragen, hoopte ik, maar ik had het niet verwacht." Toch is het gebeurd. En als klap op de vuurpijl mag Sunna op deze 51ste editie zelfs beide dagen de 'madrina del Grande Corteo Sto- rico' zijn. ,,Zo bijzonder. Zoiets kennen wij naar mijn weten niet. Hoe tof zou het zijn als Middel- burg een jaar lang toeleeft naar een feest waarbij de stad zich compleet onderdompelt in de Middeleeu wen?" Kostuums De eerste parade is komende za terdag. ,,Rond een uur of vier 's middags mag ik de make-up in. Het ligt er bezaaid met schoenen, kostuums en kronen. Vrouwen komen binnen als hippe Italiaanse en gaan naar buiten als een prinses uit de middeleeuwen." In de loop van de avond begint de parade. ,,We lopen een parcours van 5 kilometer en doen er 2,5 uur over. Het is echt voortschrijden. Je moet je voorstellen dat mijn jurk gemaakt is van zware stoffen en dus heel wat weegt. Ik loop op schoenen met hoge hakken, over kinderkopjes, soms op steile stuk ken, omhoog en weer naar bene den. En dan de zware kroon. Ze hebben er vorig jaar een kussentje onder moeten doen, want binnen een paar minuten drukte de kroon een lijn in mijn voorhoofd." Ze schiet in de lach. ,,Vorig jaar zakte na een kwartier mijn panty wat af, zat een schoen los en wer den de rozen die ik op een be paalde manier moet vasthouden zwaar. Je moet strak voor je uitkij ken en mag geen oogcontact ma ken. En dan denk je: het is best wel pittig. Maar op een gegeven mo ment kom je in een flow. De mu ziek helpt daarbij." Voor de zekerheid neemt ze deze keer een andere panty en vei ligheidsspelden mee. Zeker omdat ze nu ook op zondag de parade loopt. ,,Dan mag ik nog een keer 5 kilometer lopen. De route is dan anders en eindigt in het ver nieuwde stadion waar een ring- steekspel wordt gehouden tussen verschillende wijken van de stad. Daarna barst in de stad een groot feest los." De weersverwachtingen zijn goed. ,,Ze verwachten dat het overdag 22 graden zal zijn en droog. Ik neem in elk geval zonne brandcrème mee." Dat is niet zo vreemd, want het dier is een zeldzaamheid in Neder land. Het damhert scharrelt rond in natuurgebied Oranjezon tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Waarschijnlijk is het het enige witte damhert van Zeeland. Scheijbeler is geïnteresseerd in alles wat met de natuur te maken heeft en houdt daar ook een web log (draverblog.wordpress.com) over bij. Hij was net op tijd met zijn camera om het witte damhert vast te leggen, laat de Middelburger we ten. Boswachter Karel Leeftink kent het bijzondere hert. ,,Het is een ex treem licht exemplaar. Er zijn er ook met vrijwel pikzwarte 'kleur- fases'." Albinisme is bij het damhert een grote zeldzaamheid, meldt Vereni ging Het Edelhert. ,,De kleur is on der sommige mensen erg geliefd in hertenparken of collecties. Onder Britse jagers staat het witte dam hert ook wel bekend als 'Judas deer' omdat het door zijn opvallende witte kleur de aanwezigheid van andere herten 'verraadt'." Maar gaat het hier ook echt om een albino? ,,Waarschijnlijk niet", vertelt Jan Paulides van Het Edel- De kleur is onder sommige mensen erg geliefd in herten parken of collecties hert na het bestuderen van de foto. Daarvoor moet het beest ook rode ogen hebben en dat lijkt bij dit exemplaar niet het geval. ,,Maar bijzonder is het wel. Ik denk dat er één keer in de drie jaar één gezien wordt. Het is wel hartstikke leuk als je er een ziet. Ze zijn goed te vol gen. Voor het hert zelf is dat trou wens een nadeel." Vorig jaar werd ook een aantal witte damherten gespot op de Ve- luwe. In 1984 zag een amateurfoto graaf tot twee keer toe een spierwit damhert in het Deelerwoud. De man werd destijds voor gek ver klaard door de plaatselijke bos wachter. Verschillende deskundi gen spraken van een zeldzaam heid. Anton van Hoof van Burgers Dierenpark hield het op 'geen uni cum, maar wel een bijzonderheid'. Dat geldt ook voor het Zeeuwse 'al binohert'. donderdag 9 mei 2019 GO Glansrol voor Sunna Neuféglise Jeffrey Kutterink Middelburg Sunna Neuféglise uit Middelburg tijdens de Corsa all'Anello in 2018. FOTO GIANMARCO MONGARDI - Sunna Neuféglise, Corsa all'Anello Joop Scheijbeler is vaak in de natuur te vinden met zijn ca mera, maar een wit damhert? Nee, dat had hij nog niet eerder gespot. Maurice Steketee Vrouwenpolder - Vereniging Het Edelhert UW SPECIALIST IN KUNSTSTOF KOZIJNEN ZONWERING EN OVERKAPPINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33