Trijntje Oosterhuis laat liederen van haar vader Huub als nieuw klinken 4 31ste editie Festival van Zeeuws-Vlaanderen begint op 27 september donderdag 9 mei 2019 De 31ste editie van het festival is van 27 september tot en met 18 ok tober, maar kent al een opmaat op zaterdag 31 augustus. Die dag is in Terneuzen de landelijke herden king van de Slag om de Schelde, 75 jaar geleden. Het festival houdt in dat kader een concert van de Marinierskapel der Koninklijke Marine in het Scheldetheater. Het festival zelf wordt op 27 september ingeluid door Sinfonieorchester Aachen on der leiding van Christopher Ward, met de Russische pianiste Zlata Chochieva als soliste. Het openingsconcert is in de basiliek in Hulst, dat dit jaar gastgemeente is. Op 4 oktober wordt Die Kölner Akademie - twee jaar geleden ook op het festival - verwacht in Aar denburg. Een dag later treedt het Budapest Symphony Orchestra op in Hulst, onder leiding van de Ar meense dirigent Sergey Smbatyan. Het orkest geeft een dag later ook een uitvoering in het Concertge bouw in Amsterdam. Het Eef van Breen Kwintet, dat klassiek en jazz combineert, treedt zondag 6 oktober op tijdens het festival. De locatie is nog niet defi nitief. De pas 18-jarige violiste Noa Wildschut is woensdag 9 oktober soliste bij het Concertgebouw Ka merorkest, in de basiliek in Hulst. Industrieel Museum Drie dagen later (zaterdag 12 okto ber) geeft Sinfonia Rotterdam XL, met maar liefst 90 musici, een con cert in het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent. Op het programma staat onder meer The Planets van Gustav Holst. Tijdens het concert wordt ge bruik gemaakt van beeldprojecties. Zondag 13 oktober speelt het kwar tet Orbi kamerrock in Porgy en Bess in Terneuzen. Het Ciconia Consort doet don derdag 17 oktober het festival aan, Sinfonia Rotterdam XL, met 90 musici, geeft concert in het Industrieel Museum met het programma Groeten uit Scheveningen. Soliste is de Russi sche violiste Maria Milstein, die re cent is getrouwd met de Zeeuwse violist Mathieu van Bellen. Het slotconcert is vrijdag 18 ok tober in het Scheldetheater in Ter- neuzen, met Bochumer Sympho- niker. Het orkest staat onder lei ding van Conrad van Alphen, die al jaren als artist in residence is ver bonden aan het festival. Soliste is Asja Fateyeva op saxofoon. Tweede Wereldoorlog Het Ataneres Ensemble verzorgt twee concerten tijdens het festival, waarbij filmbeelden van onder meer de Tweede Wereldoorlog en prominente personen uit de afgelo pen 75 jaar worden vertoond. De concerten zijn op bijzondere loca ties in zowel Oost- als West- Zeeuws-Vlaanderen. Deze worden later bekendgemaakt. Het was het mooiste verjaardagsca deau dat hij kon wensen. Theoloog, schrijver en dichter Huub Ooster huis werd vorig jaar november 85 jaar. Dochter Trijntje bracht een ode aan hem met een concert in een vol Carré in Amsterdam. Daarin zong zij uitsluitend liede ren van haar vader. ,,Ik vond het ge weldig, natuurlijk", zegt Huub Oosterhuis. ,,Trijntje was ook op haar best. Het was heel ontroe rend." Honderden voornamelijk litur gische liedteksten heeft Ooster huis op zijn naam staan. Ze vonden hun weg naar de liedboeken voor kerken, maar ze kregen ook weer klank ver daarbuiten dankzij hun toegankelijkheid en universele ka rakter. Het verzamelde liedoeuvre van Oosterhuis verscheen vorig jaar in boekvorm, onder de titel Stilte zingen. Ankerpunten De liederen van haar vader hebben een bepalende rol gespeeld voor Trijntje Oosterhuis. Toen zij ze als kind in de kerk hoorde, werd haar passie om te zingen geboren. ,,De liedjes zijn in mijn hart gaan wo nen als ankerpunten in mijn le ven", heeft ze daarover gezegd. Twee jaar geleden besloot ze zich volledig te gaan toeleggen op Ne derlandstalig repertoire, maar tien jaar geleden zong ze al Ken je mij van haar vader. ,,Ik heb de tekst geschre ven toen zij nog in de wieg lag", zegt Huub Oosterhuis. ,,Stijn van der Loo heeft die tekst ooit uit een boekje opgediept en daar een melo- die op gemaakt. Vanaf het eerste moment dat Trijntje die hoorde, wilde ze dit lied gaan zingen." Het concert in Carré - en het al bum Mensen veel geluk dat daarbij verscheen - maakte wat Oosterhuis betreft dan ook de cirkel rond. ,,Het was een initiatief van haar. Mijn aandeel is dat ik haar een paar keer bepaalde liederen had laten horen. Daaruit heeft zij haar eigen keuze gemaakt." Het is bijzonder de muziek en teksten te horen in de intieme, per soonlijke versie van zijn dochter. Die krijgen daardoor een andere la ding. ,,Ik hoor soms ook nieuwe dingen, doordat zij de melodie op Ik ben blij dat een nieuwe generatie kennismaakt met mijn werk. Dat is toch heel bijzonder haar eigen manier interpreteert. Iets wat heel groot en meerstem mig gezongen kan worden, brengt zij juist heel klein. Dat is een groot verschil. Dat maakt het lied eigen lijk nieuw." Zijn werk heeft een zekere tijd loosheid. Door de uitvoering van Trijntje vindt het weer een ander publiek. ,,Ik ben blij dat een nieuwe generatie er kennis mee maakt. Dat is toch heel bijzonder." Oosterhuis schrijft nog steeds. En herschrijft. ,,Toen ik Stilte zingen samenstelde, heb ik in sommige teksten verande ringen aangebracht. Het zijn geen dogma's." Reprise Het concert in Carré was nadruk kelijk als eenmalig bedoeld. Toch krijgt Middelburg de eer van een reprise. ,,Mijn assistent heeft er al lerlei contacten en is op het idee gekomen om Trijntje en mij te vra gen naar Middelburg te komen. Ik ken ook de directeur van De Drvkkery, Jan de Vlieger. Ik heb iets met Middelburg. Ik voel me er thuis. Het is een vredige en erg mooie stad. Dus ik ben er graag." Een groot deel van de Carré nummers zijn ook zondag te ho ren. Zijn dierbaarste? ,,Dat zijn Die mij droeg (op adelaarsvleugels) en Veel te laat (heb ik jou lief gekre gen). Maar ook het liedje dat ik heb geschreven rond het kinderpardon: Laat ze blijven. Dat is helaas nog steeds heel actueel." Grote orkesten naar Zeeland Het Festival van Zeeuws-Vlaan deren haalt dit jaar opnieuw grote orkesten uit binnen- en buitenland naar Zeeland. De or ganisatie verwacht zo'n 465 musici voor de twaalf concer ten. Rolf Bosboom Terneuzen Dochter Trijntje en vader Huub Oosterhuis. foto album mensen veel geluk Een uniek concert op een bij zondere locatie: Trijntje Oos terhuis zingt zondag in de Oostkerk in Middelburg liede ren van haar vader Huub Oos terhuis. Hij is daarbij zelf aan wezig. Rolf Bosboom Middelburg - Huub Oosterhuis Trijntje Huub Oosterhuis, zondag 12 mei in de Oostkerk in Middel burg. Aanvang: 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32