Examens in Zeeland: Een vakantie is de beste voorbereiding Niet alles uitstellen tot de laatste dag Leeftijd personeel baart RUD zorgen ZEELAND 3 donderdag 9 mei 2019 CIJFERS De laatste week voor zijn eind examens bracht Gijs de Vries (18) door op Sicilië, samen met zijn ouders. Een vakantie is de beste voorbereiding op de eindexamens, denkt de vwo'er uit Koudekerke. ,,Ik had op Sicilië helemaal geen afleiding, terwijl ik hier bijvoor beeld in de verleiding kom om af te spreken met vrienden. Ik heb elke dag twee of drie uur examens geoefend, op het balkon in de zon, of gewoon in de kamer. Verder heb ik alle dingen gedaan die ik altijd op vakantie doe: ik heb gezwom men, steden bezocht en de Etna beklommen."Gijs zit in een luxe positie: de leerling van de SSG Ne- halennia in Middelburg gaat de examens in met een gemiddelde van een acht. ,,Het is fijn om een marge te hebben: als ik slechte cij fers haal, kan ik nog steeds slagen." Hoe hij zich motiveert om toch te leren voor de examens? ,,Als ik examens oefen, krijg ik rust in mijn hoofd, omdat ik weet wat ik kan verwachten." Maar Gijs neemt ook veel tijd voor ontspanning. ,,Gisteravond ben ik met vrienden gaan poolen, en ik zit veel te ga- men. Ik probeer vooral zo weinig mogelijk te doen. Dan heb ik ook zo min mogelijk stress." Duits wordt het lastigste vak voor Gijs. ,,Ik vind het een moei lijke taal. Ik begrijp soms de vragen en de meerkeuze-antwoorden niet." Daar komt bij dat Gijs dys lectisch is. ,,Ik moet teksten vaak twee of drie keer lezen, voor ik ze begrijp. Leestoetsen zijn daardoor heel erg vermoeiend. Soms lees ik een woord verkeerd, maar dan kan ik niet bedenken welk woord er wel moet staan. Daardoor moet ik soms een vraag overslaan. Ik krijg voor elk examen een half uur extra tijd, maar dat heb ik bij de oefen examens nog niet nodig gehad." ten waar ik zou moeten beginnen. Voor wiskunde heb ik bijvoor beeld drie boeken: wat ga je dan als eerste doen?" De haviste concentreert zich de laatste dagen voor de examens vooral op Management Organi satie. ,,Dat vak vind ik het moei lijkst, omdat het veel theorie is. Toen ik een oud examen maakte, had ik een 4,7. Dat viel een beetje tegen." Toch heeft Anne-Ruth er vertrouwen in dat ze slaagt. ,,Ik heb geen onvoldoendes. Het moet wel heel raar lopen, wil ik zakken." Na de zomervakantie begint Anne-Ruth aan de hbo-opleiding verpleegkunde in Breda. ,,Ik heb er zin in. Het is een praktische oplei ding, met veel stages en praktijk lessen: dat spreekt me aan." Deze zomer doet ze mee aan een vrijwil- ligersproject in Tanzania: ze helpt daar kinderen in een weeshuis. „Ik wil graag iets nut tigs doen voor de maatschappij." Leren uit een boek vindt Anne- Ruth Kraamer (16) uit Kapelle heel erg saai. Maar nu móet ze wel. In de laatste dagen voor de eind examens beginnen, heeft de ha- viste van het Calvijn College zich opgesloten in huis. ,,Ik hou er niet van om de hele dag binnen te zit ten", zegt ze. ,,De afgelopen weken heb ik nog drie of vier dagen bij de slager gewerkt, maar ik kan niet al les uitstellen tot de laatste dag."Anne-Ruth zit aan tafel in de woonkamer: laptop opengeklapt, oortjes in. ,,Met muziek leren is gezelliger." Ze maakt via internet eindexamens van vorige jaren. ,,Ik gebruik de websites examenflow.nl en examenvoor- jou.nl. Je ziet welk cijfer je hebt ge haald, en je krijgt een analyse per vak: zo weet je op welke onderde len je slecht scoort. Heel handig, want anders zou ik echt niet we- Nu al heeft de RUD minder men sen in dienst dan waarvoor budget is: 77,7 fte in plaats van 95,8. In de begroting 2020 wordt de huidige krapte op de arbeidsmarkt als een bedreiging gekenschetst. Volgend jaar moet de RUD zich bovendien voorbereiden op de in voering van de nieuwe Omge- vingswet. Die vervangt meer dan 25 huidige wetten op het gebied van onder meer bouwen, wonen, milieu, natuur en archeologie. Als de nieuwe wet in 2021 is ingevoerd, moeten alle vergunningen binnen acht weken zijn afgehandeld. Nu is dat vaak nog zestien weken. Tien procent van de aangevraagde om gevingsvergunningen wordt nu niet binnen de gestelde termijn verleend. Trainingen Er zit dus een 'drastische verande ring van het vergunningenproces' aan te komen, aldus de begroting en daarvoor moet de organisatie volgend jaar al klaar zijn. De mede werkers zullen trainingen en oplei dingen moeten volgen en er is een goed en volledig digitaal systeem van milieudata nodig. De directie van de RUD voorziet dat er extra budget nodig is - waarvoor dan een Tien procent van de aangevraagde omgevingsvergun ningen wordt nu niet binnen de gestelde termijn verleend begrotingswijziging zal komen - of dat 'andere keuzes' moeten worden gemaakt in de taken die kunnen worden uitgevoerd. De beperkte capaciteit van de organisatie om nieuwe taken op zich te nemen wordt als 'een van de grootste risi co's' gezien. De RUD Zeeland is een samen werkingsorganisatie van de pro vincie, waterschap Scheldestro- men en de dertien Zeeuwse ge meenten. Zeeland telt 8750 bedrij ven, waarvan 187 met een hoog ri sico. Jaarlijks voert de RUD onge veer 1800 controles uit. Verder is de organisatie verantwoordelijk voor toezicht en handhaving in zestien Natura2000-gebieden. Asbesttaken In totaal geven de vijftien deelne mers daar volgend jaar ruim 11,4 miljoen euro aan uit. Dat is acht ton meer dan dit jaar. De stijging wordt vooral veroorzaakt doordat de RUD zich meer met asbesttaken is gaan bezighouden en met zogeheten groene inspecties. Daarvoor zijn twee extra groene boa's (buitenge wone opsporingsambtenaren) in dienst genomen. Met 5,4 miljoen euro is de provincie veruit de grootste financier van de RUD. Overigens wacht de RUD nog een verandering. Het Rijk wil de uitvoering van taken die vallen on der het Besluit risico's zware onge vallen (brzo) landelijk onderbren gen bij zes milieudiensten. Voor Zeeland gaat de DCMR (milieu dienst Rijnmond) dat doen, wel met voornamelijk inspecteurs die nu voor de RUD werken. Dat bete kent dat de brzo-taken in de loop van dit jaar nog uit de begroting moeten worden gehaald. sinus en Van de 4225 Zeeuwse eind examenkandidaten doen 2314 leerlingen examen vmbo. Ruim de helft (1248 leerlingen) doet de ge mengde of theoretische leer weg en 1066 leerlingen doen de basis- of kaderberoeps gerichte leerweg. Dat blijkt uit gegevens van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO).De havo heeft 1245 Zeeuwse eindexamenkandi daten; 707 leerlingen doen dit jaar vwo-examen. Vmbo'ers buigen zich op de eerste examendag over Ne derlands (basisberoepsge richte leerweg) of biologie (kader, gemengde en theore tische leerweg). De havisten maken het examen filosofie en wiskunde en vwo'ers doen Grieks en scheikunde. De examenperiode wordt op 23 mei afgesloten met Spaans, Fries, Turks, Rus sisch en Arabisch. Die laat ste drie vakken worden niet afgenomen in Zeeland. Ne gentien Zeeuwse leerlingen doen examen Spaans. De provincie Zeeland pro beert eindexamenscholieren, net als vorig jaar, warm te maken voor een toekomst in hun eigen provincie. Alle mid delbare scholen delen bij het begin van de examens pennen uit aan de leerlingen met daarop een succeswens. Gijs de Vries (18), Koudekerke Gijs de Vries uit Koudekerke doet vwo-examen op de SSG Ne- halennia in Middelburg. foto ruben oreel Anne-Ruth Kraamer (16), Kapelle Anne-Ruth Kraamer uit Kapelle doet havo-examen op het Calvijn College in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Een op de acht medewerkers van de Regionale Uitvoerings dienst (RUD) Zeeland is 62 jaar of ouder. Als zij met pensioen gaan, dreigt de Zeeuwse milieu dienst niet al haar taken meer uit te kunnen voeren. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31