c! It's a man's world Gezocht: kunstenaars om freerunparcours Goes op te vrolijken Nog even blokken voor economie en wiskunde Zeeuwen niet langer de snelste betalers Waarschuwing Juwelier Minderhoud 2 EINDEXAMENS VAN START Voor 4225 Zeeuwse middelbare- scholieren breken spannende weken aan: de eindexamens beginnen vandaag. Danique, Anne-Ruth en Gijs vertellen over hun voorbereidingen. donderdag 9 mei 2019 Commentaar Vandaag is het precies een eeuw geleden dat in Neder land het kiesrecht voor vrouwen werd ingevoerd. Een enorme stap op weg naar gelijkheid tussen man en vrouw. Honderd jaar later zou dat doel wel bereikt moeten zijn, zou je zeggen, maar niets is minder waar. Het wachten is nog steeds op de eerste vrouwelijke minister-president. En op veel meer vrouwen in de top van grote bedrijven. Als vrouwen al de zelfde functies bekleden als mannen, is hun vergoeding vaak een stuk lager. De Nederlandse vrouw verdient gemiddeld 17 procent minder dan de man. In deze krant staan drie voorbeelden van Zeeuwse vrouwen die nog steeds een uitzondering zijn. Lilian Janse is tot op heden de enige vrouwelijke volksvertegenwoordiger van de SGP. En Zeeland telt ook niet zoveel vrouwen als Danny Hollestelle en Scarlett Kwekkeboom, die leidinggeven (of hebben gegeven) aan grote technische bedrijven. Beiden geven aan dat vrouwen best wat meer ambitie mogen koesteren. Dat mag zo zijn, maar voor veel mannen is juist zo'n opmerking een excuus om zich dankbaar achter te verschuilen. 'Zie je wel? Het kan best, maar vrouwen willen zelf niet.' Het tegen deel is waar. Dan zouden de beloningen van vrouwen niet structureel lager zijn. Dan zouden vrouwelijke directeuren geen brieven met 'geachte heer' meer in hun mailbox krijgen. Na honderd jaar is nog steeds een cultuurverandering nodig. En mannen zitten op de posities om die te bewerkstelligen. Nederlandse vrouw verdient gemiddeld 17 procent minder dan de man Het gaat om de rioolbuis en de voormalige kop van de televisieto ren. Die laatste is nu een klimele- ment in het parcours. Heel deze maand kunnen graffitiartiesten een ontwerp insturen. De winnaars mogen hun idee daadwerkelijk uit voeren. De inzendingen worden beoor deeld door een jury. Daarin zit- ALMANAK ten wethouder Derk Alssema, de freerunners Corné Lock en Dave Hoogenboom en kunstenaar Barre Verkerke. Zij kiezen de mooiste ontwerpen. Daaruit mogen de Goesenaren via sociale media ver Tekeningen worden voorzien van een beschermende laag volgens de twee winnaars kiezen. De tekeningen worden straks voorzien van een beschermende laag, zodat er niets overheen kan worden gespoten. Tip? redactie@pzc.nl Ze wilden er even tussenuit. Lekker naar Canterbury. Fiet sen, winkelen, lekker eten. Met de boot vanuit Calais ben je er zo. En vanuit Middelburg is het maar tweeënhalf uur rijden naar de Franse havenplaats, meldde Google Maps. Handig zo'n app die je de weg wijst en waarschuwt voor files en onge lukken. Naar Calais moesten ze maar met twee dingen rekening houden, gaf de app aan. Er moest tol betaald worden in de Westerscheldetunnel. En, stond er, achter een alarmerend uit roepteken in een geel vlak: 'Deze route doorkruist België.' Vechtpartij leidt tot steekincident Markt afgesloten wegens gaslek De Markt in Axel is gis termiddag afgesloten ge weest vanwege een flink gaslek. Personeel van restaurant Eva's Passie moest het pand verlaten en stond enkele uren bui ten op straat. De lekkage ontstond rond 15.00 uur bij werk zaamheden voor het res taurant op de Markt. Een deel van de straat werd opengelegd om de lei ding af te sluiten. Het plein werd afgesloten, net zoals de Weststraat en een stuk van de Zee straat. Rond 17.00 uur was het lek verholpen. Danique heeft een afspraak met zichzelf: ze moet zich twintig minuten concentreren, en dan mag ze even pauze houden. ,,Dan ga ik even wat drinken, een filmpje kij ken, of even op mijn telefoon." De laatste dagen voor het eind examen vmbo-kader blokt Dani- que flink vooral voor economie en wiskunde. ,,Voor de andere vak ken heb ik leestoetsen: daar kun je niet echt voor leren. Voor econo mie en wiskunde maak ik veel oe- fentoetsen, en lees ik uittreksels. Voor wiskunde oefen ik de sinus, tangens en cosinus: daar snap ik echt niks van." Economie is het moeilijkste vak: Danique gaat met een 5,7 de examens in. ,,We moe ten al die verzekeringen leren, zo als de AOW. Daar heb ik nog niks mee te maken." Haar school, het Zwin College in Oostburg, bood dinsdag nog een laatste examentraining aan. ,,We kregen nog een hulpbriefje voor Nederlands, waarin stond hoe je een brief in elkaar zet." Voor En gels kreeg ze tips voor het beant woorden van meerkeuzevragen. ,,Eerst de tekst doorlezen, en dan kijken welke twee antwoorden het meest overeen komen. De andere kun je dan meteen wegstrepen." Danique wil na het vmbo naar sportopleiding Cios bij Scalda. Ze gaat voor de richting sport, recrea tie en toerisme. ,,Ik wil heel graag in een animatieteam werken op een camping. Ik wil niet Koos Ko nijn zijn, maar tekenen en dansen met kinderen, of droppingen orga niseren voor tieners." Danique is sportief: ze voetbalt, loopt hard, en is vaak in de sportschool te vin den. ,,Ik ga tijdens de examens bijna elke dag wel een rondje hardlopen. Het is nu juist lekker om even met je hoofd ergens an ders te zijn." Graydon volgt al jaren het zakelijk betaalgedrag. Zeeuwen kwamen tot nu toe doorgaans als vlotste be talers uit de bus. Daar is in het eer ste kwartaal van dit jaar verande ring in gekomen. Friese bedrijven voldeden hun facturen gemiddeld in 38,4 dagen. Zeeuwen deden daar gemiddeld 38,9 dagen over. Dat is bijna een dag langer dan een jaar geleden. Op nummer 3 staat net als vorig jaar Gelderland, met 39,3 dagen. De traagste betalers bevinden zich in Flevoland, waar het gemiddeld 41,3 dagen duurde. Ook bedrijven in Zuid-Holland zijn relatief traag met betalen. Graydon constateert in het on derzoek dat voor het eerst in zes jaar het zakelijk betaalgedrag in het eer ste kwartaal is verslechterd. Ten opzichte van een jaar geleden worden facturen nu na 39,9 dagen voldaan, 0,7 dagen langzamer dan in het eerste kwartaal van het jaar 2018. Vergeleken met het laatste kwar taal van 2018 is het betaalgedrag juist iets verbeterd. Goes zoekt graffitikunstenaars die een kunstwerk willen maken op twee onderdelen van het nog niet zo lang geleden geopende freerunparcours op sportpark Het Schenge. Rob Paardekam Goes Een ontwerp insturen kan via goes.nl/graffiti. GOES Na de steekpartij van dinsdag was er gister avond wederom een steekincident in Goes Hierbij is een man ge wond geraakt. Het slachtoffer liep na het in cident een bedrijf aan de Zusterstraat in. Hij had (vermoedelijk) een of meer steekwonden. Aan de steekpartij zou een vechtpartij vooraf zijn gegaan. De man is niet ernstig gewond. De politie doet onderzoek en vraagt getuigen te bellen naar 0900-8844 of appen via 06-12207006. Dinsdagmiddag raakte een 20-jarige man uit Goes lichtgewond bij een steekpartij op de Kolve- niershof in Goes. De poli tie heeft daarvoor twee mannen aangehouden. Vf"T AXEL 7 GRATIS bij aankoop van een Medaillon vanaf €56,= jade-insignia (twv €18,=/€20,=) jade-armbandje (twv €28,-) Voorwaarden: zie onze site Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl 'Cosinus, door Cornelleke Blok Danique Bakker (15), Breskens Danique Bakker uit Breskens doet vmbo-examen op het Zwin College in Oostburg. FOTO PETER NICOLAI Zeeuwse bedrijven zijn niet meer de snelste betalers. Ze zijn daarin voorbijgestreefd door de Friezen. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30