Opvallende verschijning Muur van problemen Zeeland is een mannenbolwerk Middelburgse Sunna is prima donna in Italië I donderdag 9 mei 2019 Antwan Tolhoek wil Roglic aan het roze helpen Wielrenner uit Yerseke begint zaterdag aan Ronde van Italië De bijeenkomst werd niet voor niets gehouden in het eeuwenoude - en voor miljoenen gerenoveerde - Havenhuis aan de Graslei in Gent. In het pand huist North Sea Port, de fusie tussen de havens van Zeeland en Gent. De organisatie wordt ge zien als hét voorbeeld van succes volle grensoverschrijdende samen werking. ,,Juist daarom starten we met dit vernieuwende experiment in deze regio", zei staatssecretaris Knops. ,,Om knelpunten in regelge ving in kaart te brengen en daar concrete oplossingen voor te vin den." Want ondanks de geslaagde fusie zijn er nog volop problemen bij North Sea Port, zei directeur Jan La- gasse: „Waarom mag een Vlaamse havenmeester wel in Nederland werken, maar een Nederlandse ha venmeester niet in België? Dat komt door de verschillende be roepskwalificaties. En bijvoorbeeld het ophalen van scheepsafval. Dat mag in het hele havengebied, maar het afval mag dan weer niet in alle bei de landen getransporteerd wor den. We hebben fantastische pro jecten in de pijplijn, maar ze wor den gehinderd door het bestaan van die grens." Om daar korte metten mee te maken, richten België en Neder land een nieuwe werkgroep op, be staande uit Han Polman (commis saris van de koning in Zeeland), oud-minister Piet Hein Donner, Didier Detollenaere (waarnemend gouverneur van Oost-Vlaanderen) en Cathy Berx (gouverneur van Antwerpen). Ze sturen een onderzoeksteam aan dat zich vastbijt in problemen bij grensarbeid en infrastructurele projecten, zoals de aanleg van we gen, spoorlijnen en het transport van CO2. North Sea Port dient als voorbeeld voor de knelpunten. Verder wordt onderzocht of een nieuwe instantie kan worden op gericht, een soort gemeenschappe lijke Raad van State, die oordeelt over geschillen bij samenwer kingsprojecten. De studie wordt tegen de zomer van 2020 opgele verd. De resultaten moeten ook uitkomst bieden voor andere grensregio's. We moeten blijven doorgaan met experimenteren Bourgeois: ,,We moeten blijven doorgaan met experimenteren. Donner lanceerde het idee om na te gaan of experimenteerwetgeving ontwikkeld kan worden voor grensoverschrijdende projecten." Daarmee doelde hij op een vrijstel ling van de ingewikkelde regels in beide landen bij infrastructurele werken. Ook dat wordt meegeno men in het nieuwe onderzoek. De oprichting van de werkgroep vloeit voort uit de regeringstop eind vorig jaar in Middelburg. Daar spraken de premiers Mark Rutte en Geert Bourgeois de wens uit nau wer samen te werken. Honderd jaar na de invoering van kiesrecht voor vrouwen, moeten zij nog steeds knokken Model speelt hoofdrol in middeleeuws feest Corsa all'Anello In natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder loopt een bijzonder damhert rond. Het dier is van top tot teen wit. Het is het eerste dat in Zeeland is gezien. Overigens is het beest officieel geen albino, omdat het geen rode ogen heeft. It I pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ZEELAND 18 Werken over grens moet beter Leuk, zo'n Europese Unie, maar Zeeuwse bedrijven en werkne mers lopen nog steeds tegen een hoge muur van problemen aan als ze de grens over willen. Een nieuwe werkgroep gaat alle knelpunten in de grensregio in ventariseren. Dat kondigden staatssecretaris Raymond Knops (Binnenlandse Zaken) en de Vlaamse minister-president Geert Bourgeois gisteren aan. Bas Bareman Gent - Geert Bourgeois, minister president van Vlaanderen ZEELAND 14 ZEELAND 5 FOTO JOOP SCHEIJBELER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29