MEDIA CULTUUR 25 Anastacia maakt musicaldebuut als Killer Queen donderdag 9 mei 2019 eeuw omspant behoort Billy Joel tot de grote (rock)musici van deze pla neet. Zijn productie is duizelingwek kend: 34 albums, waaronder een Greatest Hits die tot de best ver kochte platen aller tijden behoort, en een reuzencontainer aan hitsingles: Just the way you are, She's Always a Woman, Uptown Girl, We Didn't Start the Fire, The River of Dreads... Met Goodnight Saigon (1983) schreef hij een van zijn mooiste en meest geëngageerde hits, waarmee hij liet zien zich over het lot van Viet- nam-veteranen in de Verenigde Sta ten te bekommeren. Het is een 'klas sieke' Joel, waarin hij in één liedje een compleet verhaal vertelt, een mi- nispeelfilm vol krachtige beelden: We came in spastic Like tameless horses We left in plastic As numbered corpses Ook Leningrad (1989), waarin hij zijn band met de toenmalige Sovjet-Unie (toenmalig president Michail Gor- batsjov nodigde hem in het kader Ik denk niet aan mijn pensioen, daar geniet ik te veel voor van de glasnost uit voor een concert reeks) bezingt, is een voorbeeld van zo'n briljant miniatuurtje, een roman in 46 regeltjes: Victor was born The spring of 44 And never saw His father anymore The child of sacrifice Child of war Another son who never had A father after Leningrad Tekstueel is Billy Joel nauwelijks te kloppen, maar ook muzikaal behoort hij nog altijd tot het beste dat de Amerikaanse populaire muziek heeft te bieden. Zijn instrument is de pi ano, waarop hij al jong leerde spelen, maar hij bezat 'de wens, het geduld, noch de bezieling' om klassiek pianist te worden. ,,Ik hield mijn moeder altijd voor de gek. Dan speelde ik een stuk a la Mo zart, die kon ik behoorlijk imiteren. Zij zat in de kamer ernaast en was diep onder de indruk. Toen ze de vol gende dag vroeg om het 'stuk van Mozart' te herhalen, improviseerde ik iets anders in de geest van Mozart. 'Wat is dat dan?' vroeg ze. 'O, dat is het tweede deel'', antwoordde ik. Zeker in het begin werd nogal eens de vergelijking tussen Billy Joel en Bruce Springsteen getrokken. Beiden bezielde (live)musici, beiden een im posante strot, beiden behept met een dosis engagement. De vraag die Ame rikaanse critici destijds bezighield: wie van die twee is het meest authen tiek? Joel had er een eenvoudig antwoord op. ,,Bruce speelt gitaar en dat is bij uitstek het instrument dat bij rock- 'n-roll hoort. De piano is altijd ver dacht, omdat het een rijkeluisinstru- ment is. Bovendien studeerde ik piano, mijn moeder moest 10 dollar per les neertellen. Dat was in de jaren 50 een behoorlijke som. En als je iets 'studeert' zijn popcritici extra kri tisch.'' Privé Het leven is niet zorgeloos aan Joel (die, riskante hobby, meer dan hon derd motoren bezit) voorbijgegaan. Hij deed een poging tot zelfmoord, crashte met drie auto's, werd voor miljoenen dollars opgelicht en be landde twee keer in een ontwen ningskliniek door zijn al te royale drugsgebruik. O ja, en hij heeft twee kunstheupen. Na drie mislukte huwelijken is hij nu alweer vier jaar getrouwd met Alexis Roderick met wie hij Della Rose (3) en Remy Anne (anderhalf) heeft. Uit een eerdere echtverbin ding stamt Alexa Ray (33), deels ver noemd naar Ray Charles, een van zijn helden. Aan pensionering denkt Joel, in te genstelling tot collega's en tijdgeno ten Elton John en Paul Simon, niet. Daarvoor, zegt hij, is hij te veel le vensgenieter. Ja, ook als hij Piano Man voor de zoveelste keer speelt. ,,Piano Man is als een kind. Je er gert je er soms dood aan, maar je houdt er wel enorm van.'' GRATIS PROGRAMMABOEK Bestel nu tickets op pzc.nl/queen THE MUSICAL by QUEEN AND Ben Elton PC 44 Meer dan 20 miljoen mensen in 28 Landen hebben 'We Will Rock You' gezien. Deze mega musical - met daarin de grootste Queen hits aller tijden - komt naar Nederland en is spectaculairder dan ooit! De Amerikaanse superster Anastacia krijgt een hoofdrol en maakt als Killer Queen haar musicaLdebuut. Boek nu je tickets! 5 t/m 8 december 2019 I AFAS Live Amsterdam 12 december 2019 t/m 5 januari 2020 I World Forum Theater Den Haag per *Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25