de springplank naar Europa 21 donderdag 9 mei 2019 kim Ziyech en Dusan Tadic al uit stralen als ze keurig naast elkaar luisteren naar de hymne van de Champions League. Weer hebben ze een onderonsje. Ze lachen, een minuut voor de grootste wedstrijd uit hun loopbaan. Vijf minuten la ter lacht iedereen. Dan kopt Mat- thijs de Ligt een corner van Lasse Schöne binnen. Donny van de Beek blokt Jan Vertonghen perfect en dan dus boem: luchtmacht De Ligt. Ja, Spurs krijgt kansjes. Son schiet op de paal. Maar de Engelsen bijten niet. En Ajax? Dat gaat door zoals ze heel deze Champions League al spelen. Hun eigen gang, zou je kunnen zeggen. Dan na een halfuur weer de euforie als Tadic en Ziyech elkaar vinden. Ziyech scoort fraai. Het besef op de tribunes: dit kan toch niet meer fout? Ajax begint met een tegenslag aan de wedstrijd. David Neres Zó dicht bij een finale, de belangrijkste die er bestaat in het clubvoetbal, en dan zó onderuit gaan. Precies op het moment dat het onwerkelijke zou moeten gebeuren blijkt na het opwarmen toch niet fit genoeg om te spelen. Erik ten Hag kiest voor Kasper Dolberg als spits waardoor Tadic naar de zijkant ver huist. Na de gelijkmaker komt Tadic alsnog weer op die positie te spelen. Het spel golft dan onophoudelijk op en neer. Ziyech krijgt dé kans op de bevrijdende 3-2, maar de Marok kaan schiet op de paal. Wat daarna gebeurt, is krankzin nig. Het spel golft op en neer. De Engelsen raken nog de lat en Ajax wankelt. En valt, op een onwaar schijnlijk wijze, als Moura de 2-3 scoort in de ultieme slotfase. andere voetballanden te maken.'' Jonge leeftijd Het is, stelt Jans, dus ook een eco nomisch verhaal. ,,Je wilt spelers op jonge leeftijd kopen, of nog beter: ze zelf opleiden en uiteindelijk met winst verkopen. Het verhaal van AZ is natuurlijk heel mooi. Met aardig wat zelfopgeleide spelers staan zij vierde. Dat willen wij ook graag. Groningen heeft de afgelopen jaren heel veel geïnvesteerd in de oplei ding en dat werpt nu zijn vruchten af. Zo werd onze Onder 17 onlangs voor de eerste keer landskampioen. Het zou mooi zijn als straks een paar jongens doorbreken. Want dat is de échte maatstaf: hoeveel spelers halen straks het eerste elftal?'' Jans is zelf bezig aan zijn laatste weken bij FC Groningen. Zijn op volger Mark-Jan Fledderus is vorige maand begonnen bij de club. Zeker is dat Fledderus de komende zomer een helse klus wacht. Nog los van de interesse voor Reis, Chabot en Doan erkent Jans dat deze er ook is voor onder anderen Deyovaisio Zeefuik, terwijl Mike te Wierik nog maar een jaar vastligt. Oftewel: de aanvoerder moet binnenkort zijn contract verlengen óf worden ver kocht om nog iets aan hem te ver dienen. ,,Hans Nijland roept dan altijd: ik maak me pas zorgen als er geen be langstelling voor onze spelers is'', zegt Jans. ,,Dat is natuurlijk waar, maar het is ook wel prettig als je je kern binnenboord kunt houden. En ja, als de jongens die worden ge noemd straks daadwerkelijk ver trekken, dan zijn het voor ons van uit financieel perspectief goede deals. Wij zijn dan zelf ook gewa pend om iets te gaan doen op de transfermarkt.'' Financiën Voor Jans en Nijland - de algemeen directeur zwaait binnenkort na 23 jaar af- betekent het dat ze Gronin gen vermoedelijk met een goedge vulde bankrekening achterlaten. ,,Ach die financiën, dat is allemaal wel leuk en aardig'', repliceert Jans. ,,Maar als technisch manager vind ik het veel belangrijker dat er straks een goede selectie staat.'' GO in de finale schieten Andre Onana wil de bal pakken, maar Lasse Schöne staat in de weg. Even later staan de Spurs zomaar ineens op 2-2. foto getty images A En wéér wijst Matthijs de Ligt Ajax de weg met een rake kop bal. Al na vijf minuten staat het 1-0. Het mocht uiteindelijk niet baten. FOTO PIM RAS FC Groningen-spelers Ludovit Reis (links), Jeffrey Chabot (mid den) en Ritsu Doan staan in de belangstelling van grote buiten landse Clubs. FOTO'S BSR SOCCRATES v-v- r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21