zo doe je dat 1 2 'Potverdorie, ik gun die mensen ook het beste' 19 Hoeveel verdien je? €3210 Verdient Jochem genoeg? donderdag 9 mei 2019 informatie van andere deskundigen'', zegt Bolte. ,,Dat zorgt voor verdie ping.'' Het schrijven van een boek opent deuren, ziet hij. „Iedereen is onder de indruk als je een boek schrijft. Terecht, want het kost een hoop tijd en moeite.'' Uiteindelijk lukte het ook Van den Elzen om zijn boek, na tweeënhalf jaar, af te ronden. De voormalige ceo is 'heel erg trots en blij' met het resultaat. ,,Maar ik schrijf nooit meer een boek.'' Niet alleen omdat het zoveel moeite kost. ,,Ik heb één visie en dit is wat ik kwijt wilde.'' De eventuele winst die hij met zijn boek maakt, gaat naar een goed doel. Hij hoopt dat zijn boek tot uitnodigingen leidt. Kies een originele invalshoek Bijna elke dag wordt bij uitgeverij Haystack een lijvig manuscript of idee voor een managementboek afgeleverd. Nog geen tiende daarvan belandt uiteindelijk bij de drukker. Bedenkers van originele onderwer pen en invalshoeken maken de grootste kans hun schrijfsels terug te zien in boekvorm. ,,We zien vaak dat consultants of managers hun visie willen beschrijven'', zegt Bolte. ,,Maar je eigen levensverhaal is vaak te klein en niet interessant genoeg voor een groter publiek.'' Van elk denkbaar onderwerp be staan daarnaast al tientallen boeken. ,,Het is aan jou om na te gaan wat er nog niet is.'' Vergelijk het met een liefdesroman, oppert Bolte. ,,Na Ro meo en Julia zijn er nog duizenden liefdesverhalen bijgekomen. Het kan dus wel, als het elke keer maar net even anders is.'' Zorg vooreen goede structuur Heb je een leuk idee? Dan kan dat alsnog resulteren in een totaal onleesbaar boek. Een goede structuur is minstens zo belangrijk. ,,We zien vaak dat auteurs gewoon beginnen met schrijven'', zegt Bolte. ,,Dat levert vrijwel altijd een chaotisch geheel op.'' Door veel tijd te besteden aan het opstellen van een duidelijke structuur met daarin de inhoud per hoofdstuk, wordt het epistel makke lijker om te schrijven en beter om te lezen, zegt de uitgever. Op Nederlandse middelbare scho len is nauwelijks aandacht voor het schrijven van lange teksten, verklaart Bolte het probleem. ,,In de Verenigde 'Na Romeo en Julia zijn er nog duizenden liefdesverhalen gemaakt. Het kan dus wel' Staten moeten leerlingen regelmatig essays schrijven en kunnen ze kiezen voor het vak creative writing. Die tra ditie hebben wij niet.'' Schrijven is een ambacht, benadrukt de uitgever. ,,Je leert het vooral door ervaring op te doen.'' Lukt het niet om zelf te schrijven, schakel dan de hulp in van een zelfstandig redacteur of journa list. Vermijd poeha Je schrijft uiteindelijk een boek om gelezen te worden. Een persoonlijke, laagdrempelige schrijfstijl vinden de meeste lezers het prettigst, zegt Bolte. „Waarom zou je afstandelijk schrijven als het ook persoonlijk kan?'' De afgelopen tien jaar zag hij de stijl van schrijvers veranderen. Zo wordt de lezer in veel boeken aangesproken met 'je' of 'jij' en niet met 'u'. Die stijl is steeds meer in overeenstemming met het taal gebruik op Twitter en andere sociale media, zegt hij. „Eigenlijk is Zo schrijf je een goed managementboek een heel dik Twit- terbericht. Het is iets wat ik wilde de len.'' In sommige boeken staat nog steeds een hoop 'poeha': clichés of open deuren. ,,Dat wordt wel minder. Uitgevers letten daar steeds beter ,,Ik krijg volgens mijn loonstrookje 4853 euro bruto voor 40 uur werken. Het nettobedrag is inclusief vakantiegeld, dat is elke maand 150 euro. In totaal verdien ik 3210 euro netto." ,,Superblij. Hier spreekt een blije witte man. In deze tijd zijn er veel boze witte mannen, maar mij hoor je niet klagen. Ik werk bij het prachtig ste bedrijf van de wereld." ,,Ik heb vierenhalf jaar geleden onderhandeld. Toen hebben ze mij een bod voorgelegd. Bij de Nationale Vacaturebank heb ik gecheckt wat voor mijn werkzaamheden passend is. Ik zag dat dit bedrag 200 euro hoger was. Bij het volgende gesprek heb ik het bedrag uitgeprint meegeno men en gevraagd of er iets aan te doen was. Ze zeiden: 'prima, dan plaatsen we je een schaal hoger'." ,,De allerhoogste schalen krijgen bonussen. Daaronder wordt een gratificatie gegeven tussen de 1000 en 2500 euro. Vorig jaar heeft mijn hele team individueel een gratificatie gekregen, omdat we met vijf man 254 nieuwe mensen hadden geregeld, nog zonder de stagiairs en afstudeerders. De hr-directeur zei: 'zo'n prestatie is in de geschiedenis van het bedrijf niet voorgekomen, daarom willen wij jullie dit aanbieden'." ,,Ik vind het vervelend voor de mensen die min der verdienen en de eindjes aan elkaar moeten knopen om te overleven. Ik mag me gelukkig prijzen dat ik in deze situatie zit. Ik ken het ook van de andere kant. Als student moest ik op een houtje bijten, dus ik weet hoe het is om niet veel geld te hebben. Wanneer ik tv-programma's kijk als Een dubbeltje op zijn kant, heb ik tranen in m'n ogen. Potverdorie zeg. Ik gun die mensen ook het beste." GO De drie belangrijkste tips bij het schrijven van een goed manage mentboek volgens uitgever Bolte: M Voor het geld hoef je geen boek te schrijven, weet Geerhard Bolte. FOTO KOEN VERHEIJDEN -GEERHARD BOLTE op.'' Vandaag: Jochem (42), teamleider recruitment bij advies- en ingenieurs organisatie Arcadis. Hij heeft Personeel en Arbeid gestudeerd. Wat verdien je? Blij mee? Heb je ooit met succes over je salaris onderhandeld? Werkt jouw organisatie met bonussen? Je twijfelde om aan deze rubriek mee te doen. Waarom? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveauhbo Functiewerving selectie Branche: advies/consultancy Werkervaring: vijftien jaar Leidinggevend: vijf werknemers Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor zijn functie 4873 euro bruto. „Iets meer dan ik verdien. Nou, ik ga met dit papiertje weer naar m'n baas. Haha, nee hoor. Grapje." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl SLOU GELEGGEN IEDEREEN KAN INNOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19