II ECONOMIE 17 Laat ik het zo zeggen: het hoeft geen drie jaar te kosten om een website aan te passen 'Aanbod van nieuwe huizen is te klein en de prijzen zijn te hoog' ven kind. Daar zijn echt verbeter slagen mogelijk. Het is vaak geen opzet, maar onhandigheid. Fond sen en verzekeraars denken dat mensen het wel weten, maar men sen zijn vaak maar half geïnfor meerd. 'Ik heb het ze drie keer ver teld', zeggen de fondsen of verze keraars dan. Maar als mensen het de eerste keer niet begrepen heb ben, dan begrijpen ze het de derde keer ook niet.'' ,,Dat moet gecheckt worden door de fondsen en de verzekeraars. Ik zie het ook bij nabestaandenpen sioenen. Dat is een lastig onder werp, omdat je altijd te maken hebt met verdriet. Bij gehuwden is het automatisch geregeld, maar sa menwonenden moeten vaak een samenlevingscontract insturen. Het is heel vervelend als je daar pas achterkomt als je partner al twintig jaar geleden is overleden. Dan verwijst een fonds naar het reglement waar dat in staat, maar wie leest dat nou?'' ,,Die moet beter. Ik zie dat ze er mee bezig zijn. Fondsen trainen mensen bijvoorbeeld voor het voeren van telefoongesprekken om nabestaanden te begeleiden. Ik zie bij de klachten wel vaak dat fondsen en verzekeraars zich ver schuilen achter het reglement. Maar het gaat niet om de letter, het gaat om de geest. Kijk naar wat re delijk is.'' ,,In het jaarverslag staan daar voor beelden van. Bijvoorbeeld de man die dertien jaar lang te horen kreeg dat hij premievrij pensioen op bouwde. Bij zijn pensionering bleek dat niet zo te zijn en kreeg hij een veel lagere pensioenuitke ring dan hij dacht. Dat vond de Ombudsman onredelijk. De man was verkeerd voorgelicht en had geen mogelijkheid meer om zelf bij te sparen. Na bemiddeling kreeg de man alsnog het pensioen dat hij verwachtte.'' ,,Over het ouderdomspensioen. En dan vooral de hoogte die tegenvalt. Dat betekent dat mensen niet goed geïnformeerd zijn. Maar ook over partnerpensioen bestaat veel on duidelijkheid. Dat komt omdat er veel verschillende regelingen zijn. Mensen weten bijvoorbeeld niet dat je geen recht hebt op partner pensioen als je na de pensioen datum getrouwd bent. Door on duidelijke communicatie weten mensen niet dat ze daar geen recht op hebben. Daarom moet je men sen tijdens de rit blijven informe ren. Dan voorkom je verwachtin gen die niet blijken te kloppen, en daarmee klachten. Ik zie en hoor wel dat de sector nadenkt over hoe ze zaken beter kunnen aanpakken naar aanleiding van uitspraken van de Ombudsman.'' Peter Boelhouwer, woning marktexpert van de TU Delft, bestrijdt dat een eigen huis niet meer bovenaan het ver langlijstje van woningzoe kenden prijkt. ,,Nee, het is niet dat jongeren of midden inkomens niet meer de be hoefte voelen om een huis te kopen'', benadrukt hij. ,,Waar het probleem echt in zit, is de betaalbaarheid van woningen. Of beter: de onbetaalbaarheid ervan.'' Boelhouwer illustreert het met een treffend voorbeeld. ,,Mensen met een middenin komen van rond de 38.000 euro bruto kunnen met 4,5 keer hun eigen inkomen zo'n 180.000 euro financieren. Kijk op Funda wat je voor dat geld kunt kopen, en waar. Voor een rijtjeshuis in Zoetermeer, gebouwd in de jaren 80 en slecht geïsoleerd, worden al bedragen van 250.000 euro tot 300.000 euro gevraagd. Wat moet je dan hè?!'' De huizenprijsstijging mag de afgelopen tijd iets zijn af gevlakt. Op jaarbasis bedraagt de stijging nog altijd 8 pro cent. Dat brengt de gemid delde huizenprijs op een be drag van 294.000 euro. Kinepolis heeft dankzij Avengers de zwakke start van het jaar bijna goedgemaakt Goed eerste kwartaal voor Ahold Delhaize Ahold Delhaize heeft een goed eerste kwartaal achter de rug. Vooral de online-poot deed het goed. De totale om zet van het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol.com steeg met 6,3 procent tot 15,9 miljard euro. Onder de streep bleef 435 miljoen euro over, een stijging van 2,4 pro cent. In Nederland dikten de opbrengsten met 3,5 procent aan tot 3,5 miljard euro, waar bij webshops bol.com en ah.nl samen 30 procent groeiden. E-sigaret doet het zeergoed 7000 bitcoins ontvreemd Inschrijven voor de ID.3 i donderdag 9 mei 2019 GO Wat valt daar aan te doen? Een klacht indienen is vaak moeilijk en de communicatie is slecht. Hoe zit het met de klant vriendelijkheid van de pensioen sector? Henriëtte de Lange: ,,Commu- nicatie is vaak nog een onderge schoven kind.'' FOTO FRANK JANSEN II «i In 2018 kwamen 446 klachten binnen bij de Ombudsman Pensi oenen. Heeft u voorbeelden van hoe het ook kan? Waar klagen mensen het meest over? DELFT Jongeren en mensen met middeninkomens kopen op steeds latere leeftijd hun eerste huis. Het aanbod is te klein en de prijzen te hoog. aldus Eddy Duquenne, top man bij de Belgische bios coopketen die hier ook zeven tien vestigingen heeft. ZAANDAM LONDEN De populariteit van de e-sigaret legt Imperial Brands geen windeieren. De divisie alterna tieve rookwaren zag de omzet ver drievoudigen tot 148 miljoen pond. De totale omzet van het bedrijf met de merken Davi- doff en Gauloises, steeg 2,5 procent. HONGKONG Cybercriminelen hebben voor 41 miljoen dollar aan bitcoins gestolen bij Binance, een van 's werelds grootste crypto- beurzen. Het gaat om 7000 bitcoins die op verschil lende manieren af handig werden ge maakt, onder meer via phishing. WOLFSBURG Potentiële kopers van de relatief goedkope elektri sche Volkswagen ID.3 kunnen zich melden bij de Duitse autofabri kant. Er dient wel een aanbetaling van 1000 euro te worden gedaan. De goedkoopste ID.3 kost nog geen 30.000 euro. TROLLEYTRUCKS Over de Duitse A5 rijden hybride vrachtwagens. Na het plaatsen van elektrische bovenleidingen over een stuk van 5 km tussen Langen/Mörfelden en Weierstadt, kunnen de elektrische trucks daar nu al rijdend opladen. foto silas stein/dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17