II NIEUWS 15 'Geen zin? Tóch maar doen!' donderdag 9 mei 2019 Eén fles natuurazijn kan honderden vrouwen redden van baarmoederhalskanker. De Female Cancer Foundation roept dat al jaren, maar krijgt nu ook steun van Albert Heijn, die een speciale fles azijn in zijn schappen zet. Hanneke van Houwelingen Leiden Natuurazijn. We mengen het door de sla, gebruiken het als wasverzachter, schrobben de badkamer ermee schoon, maar in ontwikkelingslan den heeft het keukenmiddeltje een heel andere functie. Azijn kan het verschil maken tussen leven of dood. De gepensioneerde hoogleraar gy naecologie Lex Peters gebruikt de vloeistof om baarmoederhalskanker op te sporen en te behandelen. Het is een onbekende, maar dood- simpele en goedkope behandeling, vertelt Peters. ,,Met een wattenstaafje breng je azijn aan op de baarmoeder- mond. Wanneer het weefsel wit kleurt - normaal is dat roze - is dat een signaal: hier zijn snel delende cellen aanwezig. Dat zijn cellen die zich kunnen ontwikkelen tot kan kercellen. Je behandelt de plek met vloeibare stikstof, zodat de afwij kende cellen worden bevroren. En klaar! Er groeien gezonde cellen voor terug. Vergelijk het met de behande ling van wratten.'' Supermarkt Met zijn stichting Female Cancer Foundation hielp de gynaecoloog al meer dan honderdduizend vrouwen in Afrika en Azië, maar dat is niet ge noeg, vindt hij. ,,De ziekte moet de wereld uit." Jaarlijks krijgen een half miljoen vrouwen baarmoederhals kanker. Ongeveer de helft van hen overlijdt aan de ziekte. Zijn stichting liet een fles natuurazijn ontwerpen, genaamd Miracle Life Saving Vine gar, in de vorm van een vrouwelijk li chaam. Die staat vanaf moederdag een week lang in de schappen bij Al bert Heijn-supermarkten. De volle dige opbrengst - 1,50 per fles - gaat naar het goede doel. De arts wordt gedreven door een ontmoeting in de jaren '70, toen hij als tropenarts in Kenia werkte. Hij kreeg een moeder van drie kinderen op zijn spreekuur met baarmoeder halskanker. ,,Ik zag het meteen: de Het zorgt voor een enorm stigma bij deze vrouwen, alsof de ziekte hun schuld is baarmoederhalskanker was verge vorderd. Het enige wat ik haar kon meegeven waren middelen om geen pijn te hebben. Deze vrouw had geen idee wat haar te wachten stond.'' Hij ziet haar nog weglopen: één kind op de borst, de ander op de rug en de derde aan haar hand. De dood tege moet. Naast zijn werk in het Leids Uni versitair Medisch Centrum bleef hij zich inzetten voor de stichting. Hij reisde naar onder meer Kenia, India Oeganda, Indonesië, Ghana, Malawi en Bangladesh om vroedvrouwen en verplegers te leren de azijntest af te nemen. Baarmoederhalskanker wordt ver oorzaakt door het Human Pailloma Virus (HPV). Het virus is besmette lijk en wordt vooral via geslachtsge meenschap overgedragen. Maar daar wil Peters niet te veel nadruk op leg gen. ,,Het zorgt voor een enorm stigma bij deze vrouwen, alsof de ziekte hun schuld is. Ze worden uit huis gezet en sterven op een afgele gen plek." Kostbaar In Nederland krijgen vrouwen vanaf 30 jaar elke vijfjaar een oproep om bij de huisarts een uitstrijkje te laten maken. Naar schatting overlijden jaarlijks honderd van hen omdat zij niet deelnamen aan het bevolkings onderzoek. ,,Vreselijk én onnodig'', zegt Peters. ,,We zijn als medische wereld nog altijd niet in staat om deze vrouwen te bereiken. Hetzelfde geldt voor de groep mensen die zich niet wil laten vaccineren. Terwijl we met vaccinaties zo veel hebben be reikt in de wereld: het einde van pok ken, het einde van polio, bijna het einde van de mazelen.'' Een uitstrijkje is in landen als Ghana of Malawi te kostbaar. Daar is laboratoriumonderzoek en hoog op geleid personeel voor nodig. ,,Boven- dien komen deze vrouwen niet terug, wanneer de uitslag iets afwijkends aantoont. Ze moeten enorme afstan den afleggen om bij het ziekenhuis te komen, moeten voor de kinderen zorgen, kunnen een dag niet werken en hebben vaak toestemming nodig van hun echtgenoot. We hebben vaak maar één kans om hen te hel pen. Eén! En die pakken we.'' UITSTRIJKJE GO M T Lex Peters traint op verschillende plekken artsen en verpleegkundigen in de omgang met de azijntest. fotos fcf Natuurazijn helpt in de strijd tegen baarmoederhalskanker -Lex Peters, emeritus hoogleraar gynaecologie De Miracle Life Saving Vinegar is te koop van 13 tot 20 mei. AMSTERDAM Jennifer Hoffman, bekend van tv-hit De Luizenmoeder, liet de op roep van haar huisarts om een uitstrijkje te laten maken een jaar in de la liggen. Ge makzucht, vergeetachtig heid? Hoffman weet het niet meer. ,,De uitslag was niet slecht, maar ook niet goed. Ze vonden onrustige cellen. Ik heb dokter Lex gebeld en gevraagd of ik me zorgen moest maken'', zegt Hoff man over het onderzoek, nu zeven jaar geleden. Uit voorzorg werd een plakje van haar baarmoedermond weggebrand. „Binnen een kwartiertje stond ik weer buiten. Toen heb ik me wel gerealiseerd hoeveel geluk ik heb dat ik hier geboren ben. Ik was er op tijd bij." Als ambassadeur van de Female Cancer Foundation bezocht ze een project op Bali, waar vrouwen uit ach terstandsgebieden werden gescreend op baarmoeder halskanker. Ongeveer één op de tien vrouwen werd be handeld met de azijn-stik- stofmethode. Door de lage weerstand van deze vrou wen ontwikkelt het HPV- virus zich gemakkelijker tot kanker en is het overlijdens- percentage vele malen hoger dan in Nederland. ,,Ik dacht steeds: waarom be staat deze ziekte nog? De oplossing is gekmakend simpel. Deze vrouwen zijn voor honderd procent te ge nezen. Als je er maar op tijd bij bent.'' Hoffman beschrijft hoe ze bij een training van zorgperso- neel was, die met uitgeholde appeltjes en varkensvlees een baarmoedermond had den nageknutseld. „Kennis overdracht is zó belangrijk." Ze hoopt dat de azijnactie, komende week in de Albert Heijn-filialen, tot denken aanzet. ,,Ook vrouwen in Ne derland moeten begrijpen hoe belangrijk het uitstrijkje is. We zijn bevoorrecht dat we een terugkerend bevol kingsonderzoek hebben. Dus als je geen zin hebt in een onderzoek om kwart over acht maandagochtend, zoals ik had, zou ik zeggen: tóch doen!" Jennifer Hoffman met de Miracle-azijn. foto carin ver- BRUGGEN EN FERRY DRENTHEM SOESMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15