maaskantreizen.nl 0412 48 28 28 NIEUWS 13 Prenataal onderzoek naar aandoeningen als syndroom van Down verlengd Speciale aanbieding André Rieu op het Vrijthof! 1 maaskant donderdag 9 mei 2019 Alle zwangere vrouwen kunnen ook de komende drie jaar hun ongeboren vrucht met de NIP-test checken op aandoeningen als het syndroom van Down. Het ministerie van Volksgezondheid verlengt de studie naar deze bloedtest. Den Haag In Nederland hebben zwangere vrouwen en hun eventuele part ners de keuze of ze wel of geen pre natale screening willen. Als ze daartoe besluiten, kunnen zij sinds 1 april 2017 kiezen tussen de al be staande combinatietest en de Niet- Invasieve Prenatale Test. Zwange ren betalen 175 euro voor de NIPT, vergelijkbaar met de 170 euro voor de combinatietest. Beide tests geven zeer veel zeker heid op aanwezigheid van het downsyndroom, edwardssyn- droom of patausyndroom. Maar bij een vlokkentest en een vruchtwa terpunctie bestaat een kleine kans op een miskraam als gevolg van het onderzoek. Bij de NIPT wordt wat bloed van de moeder afgenomen. Deze test gaat de baarmoeder niet in en kan de kans op een miskraam dus niet vergroten. ,,Ik kan bevestigen dat wij van het ministerie te horen hebben gekre gen dat deze studie wordt verlengd tot 1 april 2023'', zegt een woord voerder van het NIPT-consortium desgevraagd. ,,Dat heb ik zwart-op- wit." Het NIPT-consortium bestaat uit verloskundig zorgverleners, labora toriumspecialisten en verdere be trokkenen van medische centra en andere zorgpartijen. Al in het regeerakkoord gaf het kabinet-Rutte III aan dat de Niet- Invasieve Prenatale Test (NIPT) be schikbaar zou blijven na het aflo pen van de eerste proefperiode per 1 april 2020 en niet in het basispak ket komt. Maar hoe lang het kabinet er daarna mee door wilde, was vooralsnog niet helder. Onder aanstaande ouders is de NIP-test gewild. In het eerste jaar, eindigend op 1 april 2018, hebben ongeveer 73.000 zwangeren de test laten doen; zo'n 42 procent van alle zwangere vrouwen. Circa 3 procent van de zwangeren deed de combi natietest. Voorlopige cijfers over het tweede j aar van de studie, dat begin vorige maand afliep, laten zien dat het aantal deelnemers aan de NIPT ongeveer gelijk is gebleven. Wij zien de verlenging als een teken van vertrouwen hoe wij NIPT aanbieden De NIP-test is omstreden in christelijke kringen, omdat veel ou ders beslissen om een ongeboren vrucht weg te laten halen als er bij voorbeeld het syndroom van Down wordt geconstateerd. Regerings partij Christenunie is fervent te genstander van de NIPT. Recht ,,Ouders hebben inderdaad het recht om niet te weten of hun kind een bepaalde aandoening heeft", zegt Kamerlid Carla Dik-Faber op de website van de partij. ,,Het rou tinematig aanbieden van de test past daar niet bij." Volgens Dik worden ouders er verwijtend op aangesproken als ze een kind met Down toch geboren laten worden. Het consortium geeft in een toe lichting aan blij te zijn met deze verlenging en de intentie van het ministerie om de NIP-test aan te blijven bieden aan alle zwangere vrouwen die dat wensen. ,,Wij zien de verlenging als een teken van ver trouwen in de manier waarop NIPT in Nederland door ons wordt aan geboden." NIPT Dagarrangement: 7,14 en 18 juli 2019 Dagtocht naar de 'Koning van de Wals' reizen Opstapplaatsen: Den Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven of Oss! PC NIP-test blijft tot2023 voor alle zwangeren Edwin van der Aa -testconsortium De Niet-Invasieve Prenatale Test is een veilige manier om de kans op een dna-afwijking bij een foetus te meten. 1 Afname bloed Bloer naar lab 3 Dna in bloedcellen gecontroleerd op drie afwijkingen: trisomie 21: Syndroom van Down trisomie 18: Syndroom van Edwards - trisomie 13: Syndroom van Patau André Rieu op het Vrijthof Geniet van de unieke optredens van André Rieu en het Johann Strauss orkest, van alle solisten en gastoptre dens! leder jaar pakt André groots uit met bijzondere gastartiesten. Feest mee en geniet van de meeslepende walsen, klassieke muziek, operette en aan de rand van het Vrijthof. Hier kunt u genieten van een heerlijk 3-gangen diner (inbegrepen) en het concert via beeldschermen bekijken dat om 21.00 uur begint en tot ca. 00.30 uur duurt. Ongeveer 30 minuten na afloop ver trekken we met onze luxe touringcar en brengen we u terug. André Rieu is terug in Maastricht! Geniet van André's zomeravondconcerten op het meest romantische plein van Nederland: het Vrijthof in Maastricht! In juli 2019 geeft André voor alweer het vijtiende jaar op rij zijn aeliefde concerten. Reserveringskosten: €5.- D.D. musical... een avond om niet te verge ten. Ontdek zelf waarom André Rieu al een aantal jaren een van de populair ste live acts ter wereld is. Programma Via onze opstapplaatsen reizen we naar Maastricht waar we aan het einde van de middag aankomen, (richttijd opstap tussen 14.00 en 17.00 uur). Aangekomen nemen we gezellig plaats op het terras van het restaurant, Bij de reissom inbegrepen zijn: Reis per tourist-class touringcar met minibar, toilet en airconditioning Concertarrangement inclusief rlinpr vanaf fprras SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13