Nederlandse trucker heeft een engeltje op zijn schouder EUWS 11 Imago van protestgroep krijgt deuk door onbeleefde actie bij premier Rutte donderdag 9 mei 2019 moest regelen voor haar woonwagen kamp'. „Daarover ligt ze in de clinch met de gemeente Den Haag. Het zat haar gewoon allemaal hoog.'' Niet dat Descendre zit met de hoon die de vijf te verduren krijgen. Rutte was 'denigrerend bezig geweest' in het gesprek, zegt ze ,,Ik heb alle bediening wel een hand gegeven.'' Maar bij Rutte is het: „Eerst zien, dan geloven.'' Fatsoen Ook 'handenweigeraar' Ingeborg Wes- terhoff van de Hesjes zou Rutte 'zo weer voorbijlopen'. ,,Ik kijk tegen nie mand op en ik kijk op niemand neer. Maar als je willens en wetens het volk laat lijden, houdt het fatsoen op. Dan kan ik geen hand geven." Westerbeek - die Rutte wel de hand drukte - vindt het 'maar wat jammer' dat het nu niet meer 'over de inhoud' gaat. ,,Dat gedoe met die handen... We hebben daar een knap manifest van 34 punten overhandigd.'' Dat is op de website, zegt hij wat teleurgesteld, 'nog maar 104 keer bekeken'. Het was in het anderhalf uur met Rutte over het 'falende' rechtssysteem gegaan. Over de overheidsuitgaven, belastingen, de zorg, hoe de wereld wijde economie weer aan de goud voorraad gekoppeld zou moeten wor den en over woonwagenkampen dus. Westerbeek: ,,Maar iedereen heeft het nu over dat bellen en handen schud den.'' Dat doet de beweging geen goed, denkt Jacquelien van Stekelenburg, hoogleraar sociale verandering. ,,Als de Gele Hesjes willen groeien als bewe ging, moeten ze ook meer gematigde burgers aan zich binden. Dan hoort gewoon een handje geven er wel bij als de premier je uitnodigt.'' Toch hoeft een protestbeweging niet Geef hem op zijn minst fatsoenlijk een hand. Desnoods knijp je er in per se een positief imago te hebben, zegt ze. Zo bereikte de krakersbewe ging in de jaren 80 ondanks een slechte naam dat de huisjesmelkers werden aangepakt. Ook de gehate pro testen tegen Zwarte Piet bereikten verandering. De Gele Hesjes-beweging wil vooral veel mensen op de been brengen. Van Stekelenburg: ,,Dan moet je die grote groep mensen aanspreken die niet zo anti-politiek is, maar wel denkt: jullie hebben een punt. Dan helpt het als je een sympathiek imago hebt.'' Westerbeek hoopt dat 'na de zomer', als er een vervolggesprek met de pre mier gepland staat, de kritiek ver stomd is. ,,Want we kunnen inderdaad alle steun gebruiken.'' Eigenlijk hoopt Hannie Descendre dat alle aandacht snel zal 'wegdruppelen'. Want de hoon is groot sinds het ge sprek van de Gele Hesjes met premier Rutte dinsdagavond. Twee van de vijf vertegenwoordigers van de actiegroep weigerden Rutte een hand, Hannie kwam bovendien bellend de werkka mer binnen. 'Aso-gedrag', is het veelgehoorde commentaar, zelfs uit de achterban van de Gele Hesjes. Handen schudden is zo'n basale beleefdheidsvorm, klinkt het. De Rotterdamse Gele Hesjes split sten gisteren zelfs af van de groep; ze gaan verder als Oranje Hesjes. ,,De handweigeraars hebben de beweging besmeurd'', aldus een zegsman. ,,Wat je ook van Rutte vindt, geef hem op zijn minst fatsoenlijk een hand. Des noods knijp je er flink in.'' Descendre zelf wil er een dag later weinig over kwijt. Al suggereert ze in een filmpje op haar Facebookpagina dat ze met haar kinderen aan de tele foon was. ,,En mijn kinderen staan op één.'' Vooraf had Descendre bij haar mede-Gele Hesjes ook wel aangekon digd dat ze Rutte de hand zou weige ren. Al in de wachtruimte van het To rentje vertelde ze woedend hoe ze op Koningsdag 'ten onrechte' staande was gehouden door een politieagent, zegt Elbert Westerbeek (ook van de Gele Hesjes): ,,Die wilde zijn perso- neelsnummer niet geven, waardoor ze geen klacht kon indienen.'' Tegen Westerbeek zei Descendre overigens na afloop dat ze aan de tele foon was 'omdat ze het een en ander dat tussen Hamburg en Flensburg, ondervond grote hinder van de chaos op de spoorwegovergang. Hulpdiensten waren lang bezig met het verwijderen van de brokstukken en de vernielde voertuigen. Schwartz: ,,De truck met oplegger was een zogenoemd zwaar trans port, geladen met een rupsvoertuig voor in de bouw. Dat constructie voertuig schoof door de klap van de botsing van de oplegger.'' Van der Vlist Transportgroep wil niets zeggen over de identiteit van de trucker en evenmin over de mogelijke oorzaak van de botsing. ,,We wachten het onderzoek af. Dat is in volle gang'', zegt het hoofd van de juridische dienst van het be drijf. Zijn truck met oplegger kwam op een spoorweg overgang in het noor den van Duitsland in botsing met een trein, maar hij bleef onge deerd. De trucker (33) ontsnapte volgens de politie op het nippertje aan de dood. „Hij wist zich in veiligheid te bren gen door net op tijd uit zijn ca bine te springen en weg te rennen'', zegt politiewoordvoerder Hanspeter Schwartz. Over de oorzaak van de crash, die omstreeks 04.30 uur plaatshad in Alt Duvenstedt bij Rendsburg in de deelstaat Sleeswijk-Holstein, kon hij niets zeggen. Volgens ooggetuigen stond de truck met oplegger stil op de overweg. Bij de botsing vielen volgens de zegsman twaalf gewonden, van wie er twee ernstig aan toe zijn, onder wie de treinconduc teur. „Alle slachtof fers zaten in de trein. Die vervoerde 22 passagiers, kwam zo'n 300 meter verderop tot stilstand en ontspoorde gedeel telijk'', vervolgt Schwartz. Het regionale treinverkeer, vooral Twee van de actievoerders wilden premier Mark Rutte dinsdag in het Torentje geen hand geven. fotos anp - zegsman Gele Hesjes Kijk op de site de video van de ontvangst van de Gele Hesjes in het Torentje 'Handenweigeraars hebben Hesjesbeweging besmeurd' Twee actievoerders weigerden premier Mark Rutte een hand te schudden en één van de Gele Hes jes liep zelfs bellend het Torentje binnen. Daarmee oogsten ze hoon en is het imago van de actiegroep geraakt. 'Gedoe om niets', zeggen de hesjes zelf. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag De vrachtwagen botste met een trein. foto's carsten rehder ALT DUVENSTEDT Een vracht wagenchauffeur van de Van der Vlist Transportgroep uit Schellui- nen heeft gisteren ontzettend ge luk gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11