4ÉllllK§ 9 A De problemen als gevolg van klimaatverandering en overbevolking moeten we hier oplossen V,. Rees gelooft in de kracht van de we tenschap. ,,Er is geen enkele reden om de rem op wetenschappelijke ontwikkelingen te zetten. Zij zullen ook betere en andere bronnen voor energie opleveren.'' Hij vestigt zijn hoop op onder meer geothermie (winning uit onderaardse warmte bronnen), kernenergie 2.0 en kernfu sie. ,,Maar aan nieuwe kennis kleven gevaren. ,,We zullen als mensheid moeten leren omgaan met de ethi sche uitdagingen rond nieuwe tech nologie. Met bijvoorbeeld genetische manipulatie kunnen ziekten worden uitgebannen, maar je kunt er ook de mens zelf mee veranderen. Mijn grootste zorg? De wereld is een glo baal dorp met dorpsidioten. Zij kun nen met een biologisch wapen, met cyberaanvallen enorme schade aan richten'', aldus de voormalige Master van het Trinity College in Cam bridge. Als deze naam valt, bloeien er vele herinneringen op. Martin Rees was er in de jaren 60 student. De con ciërge droeg toen net zo'n bolhoed als nu. Traditie is er een groot goed. Stephen Hawking Rees leerde er Stephen Hawking ken nen. Hij bouwde met Hawking, een van de briljantste theoretische fysici ooit, een warme band op. Zij deelden de liefde voor de zwarte gaten in het heelal. Vorig jaar overleed Hawking, die in 1963 werd getroffen door ALS, een ziekte die zenuwcellen aantast en het lichaam verlamt. Rees zwaaide hem in Westminster Abbey uit met een indrukwekkende rede. ,,Hij was 22 jaar oud toen het noodlot toesloeg. Met de dodelijke ziekte bedroeg zijn levensverwachting nul. Hij zei zelf dat alles wat hij nog zou meemaken, een bonus zou zijn. Wat een zege tocht is zijn leven geworden'', hield Rees het gehoor voor. ,,Het is een wonder dat hij zo lang is blijven le ven. Ik mis hem zeer. Als mens en als wetenschapper'', zegt hij nu. Dat betekent niet dat Hawking en Rees het altijd eens waren. Hawking hechtte belang aan bemande ruimte missies, Rees niet. ,,Dat beschrijf ik ook in mijn boek. Bemande missies moet je overlaten aan de particuliere sector. Aan bedrijven als SpaceX van Elon Musk. De ruimtevaartorganisa ties NASA en ESA moeten daar niet aan beginnen. Aan mensen in de ruimte zitten enorm veel beperkin gen. Bezoeken aan Mars en verder is iets voor robots. Dat is veel goedko per. Als er al mensen op Mars zullen landen, zullen dat avontuurlijke gek ken zijn'', aldus de astronoom. Ruimteavonturiers Toch zijn ruimteavonturiers belang rijk. Zij zullen de eerste stap zijn naar 'een nieuwe soort'. Rees: ,,Als zij wil len overleven, zullen ze voorop gaan in onze reis naar een postmenselijk tijdperk. De kunstmatig gestuurde verbetering van de intelligentie zal zich buiten de aarde het snelst ont- wikkelen. Ooit reist er een elektro nisch brein door de ruimte.'' Alle aandacht voor bemande mis sies heeft volgens Rees een groot na deel. Zij leiden de aandacht af van de problemen op aarde. ,,De idee dat we als mensheid kunnen verhuizen naar Mars als het op aarde dreigt mis te gaan, is een gevaarlijke gedachte. Het is onrealistisch. We zullen Mars nooit voor de mensheid comfortabe ler kunnen maken dan bijvoorbeeld onze eigen Noordpool. De mensheid heeft maar één ruimteschip en dat heet Aarde. Er is geen alternatief. We moeten onderhoud plegen aan dit ruimteschip. De problemen als ge volg van klimaatverandering en over bevolking moeten we Mer oplossen. Voor gewone, risicoschuwe mensen is er geen planeet B.'' Kloof Om de aarde in leven te houden, doet Rees een klemmend beroep op poli tici, ethici en burgers. ,,Wij, weten schappers, kunnen niet alleen red ding brengen'', zegt de astronoom. ,,Mijn technisch optimisme en mijn vreugde over de betrokkenheid van jongeren wordt getemperd door poli tiek pessimisme. De kloof tussen wat er zou moeten gebeuren en wat er daadwerkelijk gebeurt, is te groot. Door politiek onvermogen. Politici moeten verder kijken dan de eerst volgende verkiezingen. Voor behoud van een leefbare aarde is visie en lef nodig'', zegt Rees die zelf tegen de politiek aanschurkt. Hij zit in het Ho gerhuis, the House of Lords. Sinds 2005. ,,Dat is mijn bijdrage aan een relevante relatie van de wetenschap met de samenleving.'' Sindsdien draagt hij de titel Lord Rees Baron of Ludlow. ,,Ik omschrijf mezelf als ver tegenwoordiger van Old Labour, maar ik opereer buiten de partijpoli tiek. Met enig ongeduld. En begin alsjeblieft niet over de brexit. Ik hoop dat die onzin niet doorgaat. Ik voel me Europeaan, wetenschap is inter nationaal en je hebt een zo sterk mo gelijk Europa nodig, inclusief het Verenigd Koninkrijk." Snel terug naar de wetenschap. Op welke uitvinding of ontdekking heeft de Lord de meeste hoop gevestigd? ,,Op succes in de zoektocht naar le ven elders in het heelal'', zegt de ster renkundige. „Eigenlijk weten we nog bitter weinig van het heelal. ,,We gaan er bijvoorbeeld van uit dat er donkere materie, donkere energie moet zijn, maar we hebben die niet gevonden. Onze grote reis door het heelal moet nog beginnen.'' woensdag 8 mei 2019 GO Martin John Rees: ,,Als er al mensen op Mars zullen landen, zullen dat avontuur lijke gekken zijn.'' FOTO HH EYEVINE Stephen Hawking was een goede vriend van Martin John Rees. FOTO AFP/ LEON NEAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9