8 NIEUWS „Wees zuinig op de aarde, het enige ruimteschip dat we hebben'', waarschuwt Martin John Rees. In zijn boek Over de toekomst neemt de Britse sterrenkundige ons mee in de wereld van morgen. Syriëgangster weg na onrust ASTRONOOM MARTIN JOHN REES Als we de wetenschap verstandig gebruiken, hoeven we niet in paniek te raken en heeft iedereen te eten Syriëgangster Aïcha, die eind 2014 naar Nederland terug keerde, heeft gisteren de huur opgezegd van haar woning in de Maastrichtse wijk Amby. Zij voelt zich niet veilig in de buurt, bevestigt een woord voerster van woningstichting Maasvallei. De woning was pas onlangs toegewezen. Er ontstond grote onrust toen dat bekend werd. Buurtbewoners begon nen een handtekeningenactie tegen haar komst. Maasvallei gaat nu samen met de vrouw bekijken welke oplossing voor haar gevonden kan worden, zegt de woordvoerster. Aïcha vertrok in februari 2014 als 18-jarige bekeerlinge naar Syrië, waar ze zich bij haar man, een Turks-Nederlandse ex-militair en jihadist, wilde voegen. Haar moeder haalde Aïcha op in Syrië. Bij aankomst in Nederland werd ze opgepakt. Justitie ver dacht haar van deelname aan een terroristische organisatie. Maar het Openbaar Ministerie vond niet genoeg bewijs dat Aïcha in Syrië heeft deelgeno men aan de jihad. Daarom werd ze in Nederland niet vervolgd. Het is walgelijk en onaanvaardbaar om EU-president Donald Tusk te vergelijken met Adolf Hitler Vader ontvoerde Insiya niet gehoord Het is justitie niet gelukt om Shehzad H., de vader van de in 2016 ontvoerde peuter Insiya, in India als getuige te horen. Dat meldt het Open baar Ministerie. Insiya werd destijds met geweld uit het huis van haar oma in Amster dam weggehaald. De vader nam het kind mee naar India, waar het nog steeds is. In maart bepaalde de rechter in Nederland dat H. het gezag over zijn nu 5-jarige dochter tje kwijtraakt. Olifant trapt militair dood Orban mag naar Trump President Trump ontvangt maandag de Hongaarse pre mier Viktor Orban in het Witte Huis. De rechts-natio- nalistische Orban is een van de wei nige Europese lei ders die Trump bewondert. Grensrechter voor rechter artin John Rees oogt klein voor een man waarin zoveel kennis en visie zit samen gebald. Maar alleen de enorme beige bank in zijn riante woonka mer in Cambridge is hem enkele maten te groot. De astronoom en astrofysicus (76) reist met speels gemak door de tijd, door het heelal. Met een snelheid die nauwelijks is bij te benen. Lord Rees Baron of Ludlow (zijn 'deftige naam') is een zeer gerespec teerd wetenschapper die sinds de ja ren 60 een belangrijke bijdrage levert aan de sterrenkunde. In ruim vijf honderd onderzoeksverslagen heeft hij de mensheid meer begrip bijge bracht over onze kosmos. Over het begin van het heelal, over de vorming van sterrenstelsels, donkere materie en de mogelijkheid van een 'multi- verse', meer dan één heelal. Zijn werk bracht hem in contact met vele 'dierbaren', zoals Rees hen noemt. Onder hen Nederlanders. ,,Als student leerde ik de vermaarde astronoom Jan Oort kennen. Nu ont moet ik met regelmaat Robbert Dijk graaf. Ik zit in de Board of Trustees van het Institute of Advanced Study in Princeton, waarvan hij directeur is. Ik zag onlangs een video van een van zijn colleges op de Nederlandse tele- visie. Ik vertelde hem dat ik er geen woord van had begrepen, maar dat het de beste lezing was die ik ooit had gehoord.'' Rees staat op, loopt naar de schouw. Hij pakt een uitnodiging met goudopdruk. ,,Kijk, van de ko ningin. Ik ben uitgenodigd voor een lunch.'' Rees ontmoet Elizabeth II met regelmaat. Hij draagt sinds 1995 de eretitel 'Astronomer Royal'. Ook is hij sinds 2007 lid van de Order of Merit, een exclusief gezelschap van 24 mensen die zijn onderscheiden voor bijzondere verdiensten in onder meer kunst, literatuur en weten schap. Bezorgd Met al zijn ervaring, kennis en bij zondere contacten blijft Martin Rees toch het liefst met beide benen op de grond. Op de aarde die hij niet alleen liefheeft als astronoom, maar ook als bezorgde burger. Deze eeuw zal de wereld met de ontwikkeling van nieuwe technologieën snel verande ren, aldus Rees. Robotisering, kunst matige intelligentie en bio- en cyber technologie zullen de toekomst van de mensheid bepalen, concludeert hij in zijn jongste boek, Over de toe komst. ,,Het welzijn van de groeiende wereldbevolking hangt af van het verstandig gebruik van wetenschap en technologie. Als dat gebeurt, hoe ven we niet in paniek te raken. Dank zij nieuwe landbouw- en voedings technologie zouden we iedereen te eten moeten kunnen geven.'' woensdag 8 mei 2019 GO MAASTRICHT Europees Commissievoor zitter Jean-Claude Juncker neemt het op voor de Poolse oud-premier die kritiek had op de rechtse koers van zijn land. DEN HAAG Een duif die het waagde om met een vaartje van 45 kilome ter per uur langs een flitspaal in de Duitse stad Bocholt te vliegen, is op de foto gezet. Voertuigen mogen ter plekke niet sneller dan 30. Na correctie is volgens de toezichthou dende instantie de duif nog liefst 12 kilometer te snel. Daar staat een boete van 25 euro op. foto gemeente bocholt LILONGWE Een Britse militair is in Malawi om het leven gekomen bij een actie tegen stropers. Hij werd vertrapt door een olifant. Het was de eerste missie waaraan de militair meedeed. In het land zijn 120 Britse militairen actief bij het bestrijden van stroperij. Zij trai nen lokale natuur beheerders onder andere in het op sporen van stro pers. WASHINGTON HOOFDDORP Een grensrechter die eind maart op een voetbalveld in Hoofddorp een doelman van de tegenpartij bewus teloos sloeg, wordt vervolgd voor mis handeling. De vlag- ger van voetbal club Geel-Wit ren de tijdens een vechtpartij het veld op en gaf de kee per van UNO uit Hoofddorp een vuistslag. Die liep een hersenschud ding op. 'We kunnen de mensheid niet verhuizen naar Hans van Zon Cambridge DUIF GEFLITST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8