balderman.nl Last-minutes nu extra voordelig! balderman.nl 7 Sr ^21W1rJ^ 269,- woensdag 8 mei 2019 MOORDZAAK ZEDENDELINQUENTEN De moord op de 23-jarige Belgische studente Julie van Espen doet denken aan de moord op Anne Faber. Opnieuw was de dader een veroordeelde verkrachter die op vrije voeten was. Een meisje op de fiets op weg naar een avondje met vriendinnen in Antwer pen, 15 kilometer verderop. Ze komt niet aan, de vriendinnen slaan alarm. Een massale zoektocht. Flyers worden verspreid met een foto van een lachende Julie. Ze blijkt vermoord door een veroordeelde zedendelin quent. De vermissingszaak en de trieste ontknoping doen denken aan de om standigheden waaronder Anne Faber (25) eind september 2017 om het leven kwam in de regio Utrecht. Ook Anne, net als Julie een frisse jonge blonde vrouw, verdween na een fietstocht. Ze blijkt verkracht en gedood door een veroordeelde zedendelinquent, Mi chael P. Onlangs werd in een snoei hard inspectierapport duidelijk dat er door talloze instanties inschattings fouten zijn gemaakt. Zijn door de Belgen vergelijkbare fouten gemaakt rond de vermoede lijke moordenaar van Julie? Steve B. (39) werd maandag aangehouden en heeft een bekennende verklaring af gelegd. Het is niet de eerste keer dat hij in aanraking komt met de politie. Tus sen 2004 en 2008 zat hij al in de gevan genis in verband met een verkrach ting, maar ook voor verschillende diefstallen. Zijn vader vertelt in de - A ids krant Het Laatste Nieuws dat B. psy chisch niet in orde is en dat hij in zijn jeugd herhaaldelijk in klinieken heeft gezeten. ,,Ik heb justitie altijd gewaar schuwd dat Steve op een dag iemand zou kunnen vermoorden.'' Anders dan Nederland kent België geen tbs-systeem, waarbij geestes zieke verdachten of veroordeelden verplicht worden behandeld. Wel is het zo dat verdachten die volledig on toerekeningsvatbaar zijn verklaard voor onbepaalde tijd worden vastge zet. Zonder behandeling. Interneringsmaatregel ,,Het is de vraag of deze man in Neder land tbs had gekregen, maar er zouden in elk geval meer mogelijkheden zijn geweest'', stelt advocaat Jan-Jesse Lief- tink, die overeenkomst ziet tussen de twee zaken. ,,In Nederland kun je tbs opleggen als iemand bijvoorbeeld ver- minderd toerekeningsvatbaar is. De Belgen kennen een interneringsmaat regel. Die wordt alleen opgelegd bij volledig ontoerekeningsvatbare ver oordeelden.'' Is iemand 'slechts' ver minderd toerekeningsvatbaar, dan volgt geen behandeling. Deze moord had voorkomen kunnen worden als hij gewoon in de cel was gebleven Geïnterneerden, het Belgische equi valent van tbs, krijgen maar zeer be perkt zorg. Een echte behandeling ontbreekt. Daarvoor tikte het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens België al geregeld op de vingers. In Nederland mag de situatie min der slecht zijn dan in België, moorden zoals die op Anne en Julie zullen ook in de toekomst blijven voorkomen. Simpelweg omdat er op de wereld zieke mensen rondlopen. Dat stelt emeritus hoogleraar strafrecht Theo de Roos. ,,J e kunt niet alle onheil voor komen, maar je moet er wel zoveel mogelijk aan doen. Dat was bij Mi chael P. niet het geval. De situatie rond de Belgische zaak ken ik onvoldoende, maar die is kennelijk niet beter.'' Verkrachting ex-vriendin Nadat B. was veroordeeld, liep hij zon der behandeling weer vrij rond. Tot hij in oktober 2016 zijn ex-vriendin ver krachtte, die daarop aangifte deed. B. gaf zichzelf aan bij de politie en be kende. Daarop werd hij vastgezet. Maar eind januari 2017 kwam hij al op vrije voeten. In afwachting van de rechtszaak werd hij onder voorwaar den vrijgelaten. Al snel valt B. terug in oude gewoontes - drank en drugs - en belandt weer op straat. Maandenlang leeft hij als dakloze in Antwerpen. Daar had in juni 2017 verandering in kunnen komen toen de rechtbank hem veroordeelde tot vier jaar cel voor het verkrachten van zijn ex. Maar B. gaat in beroep, en de rechter acht het niet nodig hem opnieuw vast te zet ten. Omdat het gerechtshof van Ant werpen voorrang geeft aan zaken waarbij betrokkenen in de gevangenis zitten, blijft de zaak voortduren en blijft B. rondzwerven. Over ruim een maand zou het hoger beroep dienen. ,,Deze moord had voorkomen kunnen worden als hij gewoon in de gevange nis was gebleven'', zegt de vader van B. Een vergelijkbare conclusie trokken de nabestaanden van Anne Faber. Het enige lichtpuntje voor de nabe staanden van Julie is de snelheid waarmee haar lichaam is gevonden. ,,Zonder jullie hulp hadden we nu waarschijnlijk nog steeds onzekerheid gehad'', schrijft haar zus op Facebook. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Moezel, Trier en Koblenz 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 5 dagen Odenwald, Main- en Neckerdal 5 dagen Hoogtepunten van de Harz 5 dagen Luxemburg en Clervaux 15 dagen Drielandenreis Valkenburg GO Anne en Julie: slachtoffers van veroordeelde griezels Yelle Tieleman Antwerpen/Utrecht - -w Am/ 'r, Anne (l) en Julie: weggerukt uit het leven door veroor deelde verkrachters, Michael P. en Steve B. (onder). —Vader van verdachte B. Vertrekdata: 2 7 mei 17 juni 1, 22 juli 126 aug 16,30 sept etc Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. S AN VR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 3,24 juni 115 juli 12,26 aug 116 sept/7 okt Vertrekdata: 3.24 juni 29 juli/26 aug 9 sept/14 okt. Vertrekdata: 27 mei/24 juni/ 22 juli 119 aug 116,30 sept. Vertrekdata: 1,22 juli 26 aug/2,30sept 114 okt Vertrekdata: 20 mei HO juni 8 juli/2,16,30 sept/14 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7