Hangt 'De Vaandeldrager' van Rembrandt straks in Rijksmuseum? NYNKEDEJONG Jorritsma strijkt de plooien in VVD glad II Jongen gijzelt vier mensen in Franse tabakswinkel 6 Fractievoorzitter op matje bij senatoren TOULOUSE Een 17-jarige ge wapende jongen hield gister avond in Blagnac, een voorstad van het Zuid-Franse Toulouse, vier mensen gegijzeld in een ta bakszaak. Hij werd rond mid dernacht gearresteerd. De vrou wen waren eerder op de avond al vrij. De jongen kwam rond half vijf in de middag per fiets aan. Mogelijk wilde hij een overval plegen die mislukte, waardoor hij vier vrouwen gij zelde, onder wie de eigenaresse van de winkel. Speciale politie- eenheden omsingelden de win kel en ontruimden de omge- ving. De jongen zou een helm met daarop een GoPro-camera dragen. Hij vuurde driemaal in de lucht en dreigde een gijzelaar neer te schieten als de veilig heidstroepen zich niet zouden terugtrekken. Hij claimde tot de gewapende tak van de Gele Hesjes te behoren. De jongen liet in een 'testament' aan zijn familie weten dat hij 'alles wilde doen om de Gele Hesjes hun slag te laten winnen'. De jongen stelde geen eisen toen hij rond acht uur de eerste vrouw liet vertrekken. Vijf kwartier later liet hij ook de andere drie gaan. Column @nynke Hans van Zon Parijs Een tak van de schatrijke familie Rothschild wil het schilderij uit 1636 verkopen voor 165 miljoen euro. Dat de Franse overheid in het huidige politieke klimaat het aan durft om zo'n hoog bedrag neer te tellen voor een schilderij lijkt uit gesloten, aldus Rykner. In een ar- Nadat het Engelse volk da genlang nagelbijtend bij de televisie had gezeten, was het maandag eindelijk zover: prins Harry kondigde aan dat zijn vrouw Meghan was bevallen van een ge zonde zoon. Nog helemaal hyper van de gebeurtenis stond Harry de pers te woord; moeder en kind maakten het goed. En waar vrou wen allemaal toe in staat waren, dat ging Harry's voorstellingsver mogen te boven, zo ratelde hij. man die net zijn eerste bevalling heeft bijgewoond; het is ontroe rend om te zien. Het maakte de prins ook ineens geen prins meer, maar gewoon een jonge vader, zo als er zoveel zijn. Die dacht dat hij zich goed voorbereid had, en dacht dat hij wist wat hem te wachten stond. Die waarschijnlijk keurig meegepuft heeft met de zwanger schapscursus van Meghan. En toen alsnog omvergeblazen werd door de oerkracht die er vrijkomt bij zo'n geboorte. Dat maakt van een prins een heel gewone man. En van herto gin Meghan een heel gewone vrouw, al zul je dat niet denken wanneer ze hun zoon aan de pers showen. Op de een of andere ma nier zien de Britse royals er na het baren altijd uit om door een ringe tje te halen. Tijdens het fotomo ment zijn de sporen van slaapge- brek altijd keurig uitgewist. Prin ses Catherine (Kate), de vrouw van prins William, kon een paar dagen na haar bevallingen alweer op hakken lopen. Elke bevallen vrouw ziet eruit alsof ze ternauwernood een or kaan heeft overleefd. Britse royals zien eruit alsof ze het kind eruit hebben geniést. En toch. Wij zullen Meghan op haar mooist zien, maar weten te gelijkertijd dat niks menselijks haar vreemd is. Ook zij heeft kraamverbanden zo groot als ba guettes, geen controle over haar blaas, een pijnlijk bekken, pijnlijke borsten en wat al niet meer. Al die dingen waar je liever over zwijgt, maar waar elke bevallen vrouw mee te maken krijgt, of ze nou de hertogin van Sussex is of een co lumniste uit Zwolle. Dat is het mooie van zo'n beval ling: in basis is de procedure voor iedereen hetzelfde. Allemaal de pijntjes, de lekkages en de ver moeidheid. En de gelukzalige en ietwat verbijsterde blik in de ogen. Britse royals zien eruit alsof ze het kind eruit hebben geniést Jan Hoedeman Laurens Kok Bunnik Fractievoorzitter Annemarie Jor ritsma zei dit na een ingelaste frac tievergadering in Postillion Hotel te Bunnik. Die extra bijeenkomst na de verwijdering van Duthler uit de VVD-fractie was afgedwon gen omdat de fractie stoom wilde afblazen en niet wilde wachten tot na het parlementaire reces. VVD-senatoren hadden zich er over beklaagd dat Jorritsma op ei gen houtje had gehandeld. Colle ga's vertelden gisteren in deze krant dat Jorritsma zich had te ver antwoorden voor haar 'eigenzin nige stijl'. Ook werd haar 'paniek voetbal' verweten. Jorritsma liet in Bunnik achter gesloten deuren blijken dat ze het niet leuk vond dat senatoren tegen de pers hadden gesproken. ,,Het was een noodslachting'', zei een VVD-senator die vindt dat Duthler te snel voor de trein werd gegooid. ,,Het probleem had zich vanzelf opgelost'', aldus een col lega, die verwijst naar het feit dat Duthler niet herkiesbaar was. Jorritsma stelde na de krap twee uur durende fractievergadering dat haar collega-fractieleden wel degelijk van tevoren geïnformeerd waren over haar besluit om Duthler uit de fractie te zetten. Dit Wij zijn geen vriendenkringetje dat gezelschaps spelletjes speelt deed zij nadat de rechter op 25 april een vernietigend oordeel had ge veld in een rechtszaak van Duthler tegen tijdschrift Quote. Maar fractieleden vonden het niet kunnen dat Jorritsma senato ren afzonderlijk belde met de me dedeling dat Duthler eruit moest. Zij vonden dat er een aparte frac tievergadering aan ten grondslag had moeten liggen. Dat was com plex, stelde Jorritsma, want er za ten al senatoren in vliegtuigen op weg naar vakantiebestemmingen. Zij erkent dat het haar eigen af weging is geweest en dat zij het besluit niet eerst aan de fractie heeft voorgelegd. Dat vond zij ook niet nodig, omdat het haar rol als fractieleider is om dergelijke be sluiten te nemen. Wachten was bovendien geen optie, omdat Duthler aangekondigde tegen de uitspraak in beroep te willen gaan. ,,Het vervelende was dat de vlek alleen maar groter werd'', zei Jor- ritsma. Volgens de oud-minister en vicepremier in de paarse kabinet ten was er bij de fractie behoefte om te horen 'waarom het is gegaan zoals het is gegaan' en is het 'goed om elkaar in de ogen te kijken'. Dat het er nu en dan stevig aan toe kan gaan is volgens haar geen pro bleem. Jorritsma: ,,Wij zijn geen vriendenkringetje dat bij elkaar zit om gezelschapsspelletjes te spelen. Wij zijn politici.'' ,,De rijen zijn nu gesloten'', aldus een senator. tikel in La tribune de l'art neemt de kunst historicus het de Franse overheid kwa lijk dat zij de verkoop op zijn beloop laat. Volgens Rykner heeft het ministerie van Cultuur in Parijs niets ondernomen sinds de eigenaren van het werk, de kinderen van Elie Robert de Rothschild, in 2018 lie ten weten het schilderij te willen verkopen. Rykner acht het uitgesloten dat steenrijke particulieren in Frank rijk het bedrag ophoesten. Miljar- dairs legden onlangs honderden miljoenen op tafel voor de herbouw van de Notre-Dame. De Gele Hesjes spraken daar schande van. Dat geld had in hun ogen beter kunnen worden besteed aan bestrijding van de armoede. Volgens Rykner zou het Rijksmuseum bereid zijn De Vaandeldrager te kopen. De 165 miljoen vindt hij een alleszins ge rechtvaardigde prijs. Het Rijksmu seum zegt dat aankoop niet aan de orde is zolang er geen exportver gunning is. woensdag 8 mei 2019 Komt De Vaandeldrager van Rembrandt dankzij de crisis in Frankrijk met de Gele Hesjes in het bezit van het Rijksmuseum? De Franse kunsthistoricus Didier Rykner denkt van wel. Jonae ouders De trots en ongeloof van een Annemarie Jorritsma voor aanvang van de ingelaste vergadering met haar fractie in Bunnik. foto anp In een 'stevige sfeer' heeft de Eerste Kamerfractie van de VVD geconcludeerd dat de ver wijdering van Anne-Wil Duthler uit de fractie 'onontkoombaar' was. - Annemarie Jorritsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6