12 ZEELAND INTERVIEW BERT OUDENHOVEN Prikkeldraad op de omheining, pindabrokken als maaltijd. Oosterhouter Bert Oudenhoven bracht een deel van zijn jeugd door in de Jappenkampen. Van een klein stukje vlees aten we draadje voor draadje Al enige tijd is de Oosterhouter in Nederland hét aan spreekpunt voor wie informatie zoekt over de oorlogsjaren in de kampen in Noord-Sumatra. Voor zijn verdiensten werd Ou denhoven onlangs geridderd. ,,Nooit heb ik aan een onderschei ding gedacht. Je dóet gewoon be paalde dingen. Zo zit je in elkaar. Nu besef ik hoeveel mensen daar voor waardering hebben." 81 jaar is Oudenhoven, een vat vol verhalen. Gepensioneerd ge schiedenisleraar, maar altijd be reid om zijn kennis te delen. Zoals bij de Oosterhoutse zomerschool of het 'donderdagavondclubje', waar zestigers hun historische kennis laten bijspijkeren. ,,Het houdt mij van de straat. Oók ik ben nieuwsgierig." Zelf is Oudenhoven ooggetuige van een stuk wereldgeschiedenis: de bezetting van Nederlands-In- dië door Japan en later de onaf hankelijkheidsoorlog van de Indo nesiërs tegen Nederland. In 1937 wordt hij geboren in Siantar. Ou denhoven is 4 jaar als hij met zijn moeder, broers en zussen gevan gen genomen wordt. ,,Ik heb toen gezien wat voor een geweldige moeder ik had. Een buitengewoon krachtige vrouw die het leven in meerdere kampen voor vijf kinde ren redelijk draaglijk heeft ge maakt. We hebben nergens iets aan overgehouden." Oudenhoven ervaart de kampen niet als bijzonder. ,,We leefden er 'gewoon'. Later las ik wel over de ruzies die er zijn geweest. Vrou wen hingen rode, witte en blauwe was naast elkaar als stil protest." Zijn scherpste herinneringen heeft Oudenhoven aan het laatste kamp. ,,De omstandigheden wa ren daar het slechtst. Voorname lijk door het eten. Van een klein stukje vlees aten we draadje voor draadje. We sliepen in barakken zoals je die ook in Sobibór had." Zijn vader, theeplanter, werkt dan als krijgsgevangene aan het spoor in Birma. „Jarenlang zeulde hij een foto van ons gezin mee. Die heeft hem vast kracht gegeven." Oudenhoven kent een vaderloze jeugd. ,,Ik heb hem pas weer ont moet toen ik 18 jaar was. Toch is het niet zo dat ik geen jeugd heb gehad. Natuurlijk heeft het kamp leven mij gevormd. Ik was de oud- ste in het gezin en heb verant woordelijkheidsgevoel gekregen." Na de Japanse bezetting vertrekt de familie Oudenhoven naar Ne derland, wonen ze bij opa en oma in Venray. Berts ouders gaan later terug naar Indonesië, om te wer ken. ,,De kinderen werden over kostscholen in Nederland 'uitge strooid'. Ik ging naar het Bisschop pelijk College in Weert. Iedereen moest ergens anders heen. Dat was vervelender dan de kamptijd." Na zijn studie geschiedenis aan de universiteit in Nijmegen krie belt Oudenhovens reislust. ,,Ik wilde het land uit. Dacht zelfs aan Zuid-Afrika. Iemand vertelde me dat het daar politiek onrustig was. Wist ik veel, als student." Het wordt Suriname, waar hij halverwege de jaren '60 als ge schiedenisleraar aan de slag gaat. ,,Een fantastisch land. Een buiten gewoon plezierig volk, de mensen nemen je zeer gemakkelijk op." Het is iets waar hij in zijn hui dige geschiedenislessen vaak op terugkomt. ,,Zeker de uitspraak van minister Blok over een failed state moet ik toch even rechtzet ten. En als er sprake is van eenfai- led state, dan heeft Nederland daar een forse bijdrage in gehad." De Surinaamse tijd is druk: 55 uur in de week geeft hij les. Na zes jaar gaat Oudenhoven terug naar Nederland. ,,Je leeft in Suriname aan de rand van de samenleving. Het land valt buiten de grote scheepvaartroutes. Er is weinig uitdaging. Ik merkte dat ik iets an ders moest doen." In Nederland begint hij op het Newman College in Breda, na twee jaar gaat hij naar het Fren- FEITEN cken College in Oosterhout. Ou denhoven legt in zijn geschiede nislessen niet de nadruk op zijn verleden. ,,Je denkt niet bewust na over wat je hebt meegemaakt. La ter wisten leerlingen wel dat ik uit Nederlands-Indië kwam." In de jaren '80 merkt hij dat er meer belangstelling en erkenning is voor de oorlog in Nederlands- Indië. ,,Nederland was na de Tweede Wereldoorlog verwoest. Er was geen tijd om veel te praten over wat er was gebeurd. Later be gonnen steeds meer Indische or ganisaties te piepen, werden er re ünies georganiseerd. Sinds 1988 is er in augustus de jaarlijkse her denking in Den Haag. Daar gaan we altijd naartoe." Oudenhoven is nu actief voor de Stichting Noord Sumatra Docu mentatie (NSD) en de stichting Arjati, die zich inzet voor het Indi sche erfgoed. ,,Wat zou Nederland zijn zonder Indische en Molukse invloed? Dan hadden we geen rijsttafels gehad, haha. Woorden en straatnamen waren anders geweest. Ik zou graag nog vijftig jaar leven, om te zien hoe het gaat met de integratie van de Marokkanen en andere im migranten. Thierry Baudet of niet, er wordt geglobaliseerd. Natuur lijk gebeurt dat!" Bij de NSD verzamelt hij onder meer dagboeken over de kampen. ,,Ik vind dat enorm belangrijk, omdat ik er spijt van heb dat ik mijn vader - toen hij nog leefde - niks heb gevraagd over die tijd. Uit die dagboeken haal ik het verhaal van mijn eigen leven. Ik weet dus hoe blij anderen kunnen zijn met die informatie." woensdag 8 mei 2019 VL 'Er was geen tijd om te praten' Sjoerd Marcelissen Bert Oudenhoven Bert Oudenhoven werd vorige week geridderd, met name voor zijn verdiensten in Suriname als geschiedenisleraar en zijn verdiensten betreft Nederlands-Indië. Oudenhoven zat in een van de Jappenkampen begin jaren '40 en documenteert materiaal uit die tijd. FOTO RENÉ SCHOTANUS/PIX4PROFS Bert van Oudenhoven 8 oktober 1937 geboren in Sian- tar (Noord-Sumatra). Woont in Oosterhout. Burgerlijke staat: heeft een rela tie met Barbara van Joost, heeft twee kinderen uit een eerder hu welijk. Zat van 1942 tot 1946 in een Jappenkamp, werkte van 1965 tot 1971 als docent geschiedenis in Paramaribo. Was van 1973 tot 1998 leraar op het Frencken Col lege in Oosterhout. Zette zich via de stichtingen Prasaro en Harapan Masa Depan in voor de ontwikke ling van jongeren in Suriname en Indonesië. Oudenhoven is sinds 2000 vrijwilliger bij de Stichting Noord Sumatra Documentatie (NSD). Sinds 2009 is hij vrijwilliger bij de Stichting Arjati. De foto die vader Oudenhoven meezeulde toen hij in Birma werkte aan het spoor. Het gezin Oudenhoven, met rechts Bert. FOTO STICHTING NOORD SUMATRA DOCUMENTATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63