Historisch pand voormalig museum gaat weer open Wie durft in adviesraad Sociaal Domein? 7 SASSE HOFJE SAMEN OUD WORDEN De eerste bewoners hebben hun intrek genomen in 't Sasse Hofje in Sas van Gent. Nog elke dag knijpen ze zichzelf in de armen: het is gelukt! Wat ze ruim dertig jaar geleden be dachten, staat er nu: een hofje waar ze samen oud kunnen worden. Eigenlijk waren Sassenaren Loes Laeijendecker, Cy riel en Moniek de Moor en Frans en Rosalie Kegels hun tijd ver vooruit. Tijdens kampeervakanties filoso feerden ze soms over wat ze zou den doen als ze ouder werden: zijn er dan nog wel bejaardenhuizen, en zo ja, willen we daar dan wel naar toe? Bij een oude pastorie in Limburg mijmerden de vrienden hoe mooi het zou zijn als ze, na hun pensi oen, ieder apart konden wonen, en toch gezamenlijk dingen konden doen. De één hield van tuinieren, de ander van koken, de ander deed de boodschappen en weer een an der zou beelden maken. Zo konden ze gebruikmaken van elkaars kwa liteiten en er voor elkaar zijn als dat nodig was. Veel leeftijdgenoten staan nog amper stil bij wat er kan gebeuren als ze hulpbehoevender worden. Moniek en Cyriel de Moor kregen dan ook regelmatig meewarige re acties. ,,Daar ga je je nu toch nog niet druk om maken, dat zien we dan wel weer. Maar zo gek is het toch niet om over je eigen toekomst na te denken?'' Nee, je wordt hier niet gecontro leerd. Nee, je hoeft niet per se alles samen doen. En nee, we zijn niet bejaard! De bewoners ontkrachten de vooroordelen die bestaan over deze woonvorm. Frans Kegels, begin zeventig, en zijn vrouw verhuizen binnenkort. Zij hakten na enige twijfel de knoop door. ,,Als we willen instap pen, dan moeten we het nü doen. Over vijfjaar zijn we misschien te laat." Alice Duerink (88) woont sinds kort in het hofje. Het waren haar dochter en schoonzoon die voorstelden om bij hen in het hofje te komen wonen. In de kangoeroe woning heeft ze haar eigen 'bedoe- ninkje'. Ideaal, vindt ze. ,,Je kunt je terugtrekken, maar kunt ook op el kaar terugvallen." Voor de bewoners van het eerste uur is een droom uitgekomen. ,,Ik Je kunt je terugtrekken, maar kunt ook op elkaar terugvallen ben superblij", herhaalt Moniek. Dat gevoel overheerst ook bij Loes, hoewel de realiteit haar inmiddels heeft ingehaald. Haar partner Frits overleed, nog voordat het hofje waar hij aan de wieg stond, klaar was. ,,Waar we het voor deden, was ineens weg. Maar hoe moeilijk het ook is, het hofje heeft zijn nut nu al bewezen. Er wordt naar me omge keken." Bouwen in Collectief Particulier Opdrachtgeverschap heeft wel wat meer voeten in aarde dan met een projectontwikkelaar in zee gaan, weten ze. Vier jaar duurde het tra ject van de eerste concrete plannen tot realisatie. Cyriel: ,,Als je je oor te luisteren legt bij andere initiatie ven in het land, dan blijkt dat hele maal niet zo lang." De bewoners van de vijf wonin gen moeten het met elkaar eens worden over heel veel dingen: van de huisnummers die kunstenaar Frans ontwierp, tot het hekwerk rond de gemeenschappelijke tuin. Over wie de vuilnisbakken aan de straat zet, wat er in de gemeen schapsruimte komt te staan en hoe de voortuintjes er uit komen te zien. Moniek: ,,Daarom is het jam mer dat één woning nog niet is ver kocht. Je zou deze beslissingen het liefst met alle bewoners nemen." De laatste woning wordt binnen kort te koop aangeboden via m2makelaars.nl. NIEUWVLIET De historische woning waar museum De Kar- rekasse huisde, heropent in de zomer. De eigenaresse van het pand aan Dorpsstraat 55 wil het weer open stellen voor publiek, met een andere invulling. Het huis uit 1912 wordt inge richt in stijl met passende huis raad, vertelt eigenaresse Jenny Rosendaal. ,,Het huis is een museum op zich." Alles is nog in originele staat. Zoals de voor- en achterkamer, de tegel vloer en en bedstee. Er wordt komende tijd nog gewerkt aan de precieze invulling. De col lectie klederdracht die mu seum De Karrekasse in bruik leen heeft, is er niet meer te zien. Het museum, dat valt on der de stichting tot behoud van de Cadzandse Dracht, sloot in november de deuren in Nieuw- vliet. Rosendaal zegde de huur op, na meningsverschillen met het het bestuur van De Karre- kasse. Museum De Karrekasse in Nieuwvliet heeft nog geen nieuwe locatie voor de collec tie. Omdat het historische pand belangrijk voor haar is, heeft Rosendaal besloten om er zelf iets mee te doen. ,,Het zal half juli weer heropend worden." De adviesraad Sociaal Domein wordt opgezet om burgemeester en wethouders en de gemeenteraad gevraagd en ongevraagd te advise ren over beleid rondom de Wmo, de Jeugd- en de Patricipatiewet. De adviesraad gaat maximaal elf leden tellen. Zij moeten de beleidsplan nen bestuderen, de werkwijze van de gemeente kritisch volgen, pro- blemen signaleren en meedenken over oplossingen. Zo nodig kunnen ze (ervarings)deskundigen inscha kelen. Tot 2017 was een Wmo-advies- raad actief in de gemeente Hulst. Vrijwilligers moeten een breed netwerk hebben De leden gaven er zelf de brui aan. Ze vonden dat ze 'voor spek en bo nen' bij elkaar zaten. Ze zouden niet tot nauwelijks om advies worden gevraagd en als ze ongevraagd ad vies gaven, werd daar volgens hen niks mee gedaan. Ook de Senioren raad stond door de jaren heen meermaals op springen omdat voorzitters en leden uit frustratie opstapten. De laatste klacht over een on geïnteresseerd gemeentebestuur kwam van de cliëntenraad Sociale Zekerheid, eveneens een gemeen telijk adviesorgaan. Bij de laatste twee adviesraden kon een goed ge sprek met de wethouder de lucht weer klaren. Voor de nieuwe adviesraad Soci aal Domein zoekt de gemeente naar mensen met een breed netwerk die, vrijwillig, willen bijdragen aan de gemeenschap van Hulst en aan de participatie van de inwoners. Een voorzitter is er al, dat is Arnold Schelfhout, voormalig bestuurder bij ZorgSaam. woensdag 8 mei 2019 VL 'Nee, je wordt hier niet gecontroleerd' Pascalle Cappetti Sas van Gent -Alice Duerink, bewoonster Meer informatie over collectief bouwen via cpoz.nl Gezocht: enthousiaste, betrok ken en communicatieve vrijwilli gers om zitting te nemen in de nieuwe Hulster adviesraad Soci aal Domein. Veel incasserings vermogen is een pré, aangezien het vaak rommelt tussen advies raden en het college. Sheila van Doorsselaer Hulst De bewoners van 't Sasse Hofje: Moniek de Moor, Frans Kegels, Alice Duerink, Loes Laeijendecker en Cyriel de Moor (vlnr), met op de achtergrond de gemeenschapsruimte. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62