Huizen bij werf toch niet gesloopt aandeslaginzeeland 7 GOES-WEST SLOOP WONINGEN Woningcorporatie RWS staat in de startblokken om te gaan slopen en bouwen in de Frans Naereboutstraat in Goes, maar de huismus dreigt roet in het eten te gooien. e zijn maanden gele den al dichtgetim merd, 25 verouderde woningen in de Frans I Naereboutstraat in Goes-West. Als onderdeel van de grote opknapbeurt van de wijk moeten ze plaatsmaken voor mo derne huizen. RWS is inmiddels rond met de aannemer en de ver gunning voor de bouw van 31 ver vangende woningen is aange vraagd. Toch weet de corporatie nog niet wanneer de oude huisjes tegen de vlakte kunnen. ,,Het liefst hadden we ze al gesloopt, maar er bestaat een redelijk ver moeden dat er huismussen in de woningen zitten'', verklaart ma nager wonen William Dircken. ,,Daar wordt nu aanvullend on derzoek naar gedaan.'' Leefbaarheid Als de huismus daadwerkelijk zijn thuis heeft gemaakt van de dichtgetimmerde woninkjes kan dat voor verdere vertraging zor gen, want de vogeltjes vallen vol gens de Flora- en Faunawet onder de beschermde diersoorten. Sloop lijkt uitgesloten als de mus zit te broeden of net een aantal jonge musjes op de wereld heeft ge- zet. Dat brengt de corporatie in een lastig parket. ,,Natuurlijk vin den we flora en fauna belangrijk'', zegt Dircken. ,,Maar we willen ook de leefbaarheid van de wijk bewaken. Er wordt nu al vaak ge vraagd wanneer we de woningen eindelijk gaan slopen.'' Mocht de mus worden gesignaleerd, dan wil RWS in gesprek met onder meer de gemeente om op zoek te gaan naar een oplossing. Dircken hoopt dat de woningen na de zo mer gesloopt kunnen worden, waarna de bouw van de vervan gende huizen snel zal volgen. Maar hij zegt dat met de nodige slagen om de arm. De 31 huizen die terugkeren zijn levensloopbestendige woningen (met slaap- en badkamer op de begane grond) en eengezinswo ningen in twee maten. In de kleinste van de twee kunnen vol gens Dircken gezinnen van maxi maal drie mensen wonen. De hui zen worden allemaal energiezui nig. Ze kunnen straks eventueel als nieuwe woning dienen voor mensen die nu nog aan de andere kant van de straat of in de aan grenzende Pasteurstraat ofWil- lem Barentszstraat wonen. Hun huizen worden later namelijk ook Natuurlijk vinden we flora enfauna belangrijk vervangen door nieuwbouw. De opknapbeurt van deze stra ten achter de voormalige Gamma is het voorlopige slotstuk van de grootscheepse vernieu wing van de wijk West. De afge lopen jaren zijn veel verouderde woningen en gebouwen gesloopt en nieuwe huizen en apparte mentencomplexen verrezen. Het plan is zeker nog niet klaar, maar op verzoek van de bewoners trapt RWS even op de rem. Pas na 2025 worden de laatste fases van het plan uitgevoerd. Er worden dan - ook op verzoek van de bewoners - meer woningen gesloopt en ver vangen dan in het oorspronkelijke plan de bedoeling was. In onder meer de Bankertstraat en de Joost de Moorstraat wilde RWS eigen lijk de verouderde woningen re noveren. In overleg is besloten toch voor nieuwbouw te gaan. Van negatief naar positief! Behoor jij tot de doelgroep Banenafspraak? Bijvoorbeeld Wajong of voormalige WSW? Loop je vast in je zoektocht naar het vinden van passend en leuk werk? Dan ben jij van harte welkom op de gratis workshop: Van negatief naar positief! Hier reiken we je tools aan die jou verder kunnen helpen. 20 mei in Goes. 23 mei in Middelburg. Kijk voor meer informatie op Facebook.com/FNVZeeland Vier huishoudens rond de Loswal nabij Hansweert en Schore erva ren grote geluidsoverlast van met name Scheepswerf Reimerswaal. Ze voeren al vele jaren strijd om het bedrijf te dwingen minder la waai te maken. In 2017 boekten ze een succes. De Raad van State ver- nietigde het bestemmingsplan en droeg de gemeenten op met een nieuw plan te komen, dat meer rekening hield met omwonen den. Oplossing ,,Volgens ons was de beste oplos sing om die twee huizen aan de westkant van het kanaal op te ko pen. Dan ben je van de klagers af en krijgen de bedrijven wat meer ruimte", zegt wethouder Jaap Sinke van Reimerswaal. Tot zijn spijt besloten de werf en de andere bedrijven aan de Loskade na 'tal loze gesprekken' van de deal af te zien. Dat deden ze nadat Rijkswa terstaat, die aan de kade sluisdeu ren wil gaan stralen, zich als eerste terugtrok. De overheidsorganisa tie wil voorkomen dat ze elders in het land ook huizen moeten opko pen rond overlastgevende locaties. ,,De bedrijven vonden vervolgens de investering te groot in verhou ding tot extra ruimte die ze kon den krijgen." Aanscherpen Om toch tegemoet te komen aan de bewoners gaan de gemeenten de regels in het nieuwe bestem mingsplan aanscherpen. Overtre dingen moeten sneller kunnen worden geconstateerd en beboet. Het aantal dagen dat 's nachts mag worden gewerkt, zal bijvoor beeld duidelijk worden vastge legd. Reimerswaal wil 's nachts werken niet verbieden. Dat botst met de vergunning die de werf al heeft en zou onherroepelijk tot een grote schadeclaim leiden. woensdag 8 mei 2019 BE Mus dreigt roet in het eten te gooien Rob Paardekam Goes Dichtgetimmerde woningen in de Frans Naereboutstraat. foto johan van der heijden -William Dircken arbeidsmarktregio zeeland De twee huizen die het dichtst- bij Scheepswerf Reimerswaal staan, worden toch niet ge sloopt. Rijkswaterstaat en de bedrijven aan de Loswal weige ren de bewoners uit te kopen. Het gevolg is dat de gemeenten Reimerswaal en Kapelle de re gels om lawaai te maken niet meer gaan versoepelen. Joeri Wisse Hansweert Unmimit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60