vertrek van bestuurders VNG wil jeugdhulp afstoten Open brief: 'Duncan boycot het songfestival in Israël' 'Deze docenten hebben echt uitgebreide filmpjes' 'Wat zouden we zonder ze moeten?' 5 heden, maar nu verkeerslessen moeten geven.'' Een van de grootste zorgen op de Politieacademie is of het de vereiste accreditatie van het HBO- en We tenschappelijk Onderwijs kan be houden. De Nederlands Vlaamse Accreditatie-organisatie (NVAO), die opleidingen controleert op on derwijskwaliteit, is nog niet met een definitief oordeel gekomen, maar in een interne nieuwsbrief van de academie wordt al gespro ken over 'een herstelplan' dat moet worden ingezet. Vergrijzing Terwijl al deze problemen spelen, moet de academie snel zien te groeien. Om het vergrijzende poli tiekorps aan te vullen, moet de aca- demie de komende jaren meer agenten opleiden. Minister van Jus titie Ferd Grapperhaus en korps chef Erik Akerboom willen dat de Politieacademie elk jaar 5 procent meer agenten aflevert. In 2023 moe- »Het broeide al langer tussen de politietop en de top van de academie ten 2673 agenten van de academie komen, 480 meer dan dit jaar. Om die groei aan te kunnen, heb ben korpsleiding en de Politieaca demie afgesproken dat er extra do centen komen op alle zes locaties. De Politieacademie krijgt er 2 mil joen euro extra bij, oplopend naar structureel 16 miljoen euro in 2022. Hierdoor kan zij extra docenten kan aannemen en de huisvesting kan uitbreiden met een extra locatie in Leusden. In totaal komen er tot 2024 circa 150 docenten bij. Het eerder genoemde rapport aan de Kamer is ook kritisch over de geplande groei van de academie. De manier waarop de vraag naar nieuwe agenten wordt berekend, vertoont 'flinke tekortkomingen'. Volgens de onderzoekers is justi tieminister Ferd Grapperhaus, als eindverantwoordelijke voor de Po litieacademie, 'te veel op de achter grond' gebleven. Eerder dit jaar schreef Grapperhaus nog aan de Tweede Kamer dat de instroom van het Basis Politie Onderwijs 'naar behoren' verloopt. Gemeentekoepel VNG schrijft in de brief, die vandaag in deze krant staat: ,,Als het kabinet niet bereid is om gemeenten voldoende tege moet te komen, is het de vraag of wij onze inwoners kunnen geven waar zij recht op hebben. In uw belang moeten wij dan serieus overwegen of wij de gedecentrali seerde taken weer bij het Rijk te rugleggen.'' De gemeenten benadrukken dat ze deze verregaande stap niet lichtvaardig zullen nemen. ,,We willen onze jeugd niet in de steek laten." Maar de lokale overheden zijn al jaren tevergeefs in gesprek met het kabinet over de tekorten in de jeugdzorg en hulp aan psy chisch kwetsbare inwoners. ,,Ik had nooit gedacht dat we deze brief ooit zouden schrijven en de rillingen lopen nu weer over mijn rug'', licht vicevoorzitter Hu bert Bruls van de VNG toe. Hij is tevens burgemeester van Nijme gen. ,,We hebben de afgelopen ja ren zo goed ons best gedaan, maar het water staat ons aan de lippen en er moet substantieel geld bij." De afgelopen weken bleek uit verschillende onderzoeken dat ge middeld een op de tien jongeren momenteel jeugdzorg ontvangt. Sinds de gemeenten er in 2015 ver antwoordelijk voor werden, is hun aantal met ruim 12 procent geste gen tot 428.000. De vraag is vooral toegenomen op plekken waar het aantal jongeren relatief sterk stijgt, veel jongeren wonen met een niet-westerse migratieachter- grond en de jeugd afkomstig is uit arme of eenoudergezinnen. De budgetten zijn echter niet meegegroeid. Sterker nog: een aantal gemeenten zag hun inkom sten vanuit het Rijk voor de jeugd de laatste twee jaar teruglopen met meer dan 20 procent, doordat een nieuw model om het geld te verdelen in hun nadeel uitviel. Be sparingen dichten dat gat bij lange na niet. Gemeenten halen nu geld elders weg of teren in op hun re serves. Bestuurders geven aan dat deze situatie niet kan voortduren. ,,Als er geen compensatie komt, moeten gemeenten bezuinigen", meldt de VNG verder in de open brief. ,,Dat heeft ongewenste ge volgen. Denk aan wachtlijsten in de jeugdzorg, overlast in wijken, uitstellen van onderhoud, verho ging van de OZB, bezuinigingen We willen onze jeugd niet in de steek laten, maar het water staat ons aan de lippen op cultuur en sluiting van biblio theken, sportcomplexen of andere voorzieningen.'' Het kabinet heeft in de Voor jaarsnota extra geld gereserveerd voor de jeugdhulp, nu is bewezen dat de tekorten waar gemeenten al jaren over klagen ook echt lande lijk bestaan en steeds nijpender worden. Volgens Bruls, die namens de VNG intensief met het ministerie onderhandelt, gaat het om 'sub stantieel minder' dan de ge vraagde 490 miljoen euro en ook nog eens slechts om een eenmalig bedrag. ,,Terwijl we een structu rele bijdrage nodig hebben. Die meerjarige oplossing moet er echt komen, anders kunnen we de klus niet klaren." HILVERSUM Vijf artiesten, onder wie jazz-zangeres De- nise Jannah, doen in een open brief in deze krant vandaag een klemmend beroep op Duncan Laurence om niet mee te doen aan het songfestival. Volgens de musici gebruikt Is raël bewust kunst en cultuur om het land te promoten en misdaden tegen de Palestijnen wit te wassen. ,,Met je besluit niet deel te nemen zul je ook geschiedenis schrijven", schrijven ze. AVROTROS laat in een reactie weten dat Dun can Laurence geen gehoor zal geven aan de oproep. Volgens een woordvoerder gaat het Songfestival per definitie niet over politiek. ,,We vieren juist dat 41 landen met elkaar mu ziek maken. Politieke kwesties spelen hierin geen rol.'' P23 r- woensdag 8 mei 2019 GO Noodkreet gemeenten aan het Rijk De gemeenten weigeren nog langer op te draaien voor de extra kosten die zij maken door de toenemende vraag naar jeugdhulp en psychische zorg voor kwetsbare burgers. Des noods moeten deze taken maar worden afgestoten, stel len ze in een open brief. Edwin van der Aa Den Haag -Open brief VNG LOTTE VAN DER VEEN 18 jaar, Apeldoorn, vwo De 18-jarige Lotte van der Veen keek de af gelopen weken mis schien wel honderd YouTu- befilmpjes. En daar zal het deze examenperiode niet bij blijven. Want de examenleer ling zou niet zonder kunnen, vooral voor schei- en natuur kunde. ,,De docent heeft soms niet genoeg tijd om alles rustig uit te leggen in de klas'', verklaart ze. Op het kanaal Scheikunde lessen van docent Sieger Kooij kan ze de uitleg rustig bekijken. „Wat in de klas in vijf minuten wordt verteld, legt hij in een kwartier uit. Tussendoor kan ik steeds op pauze drukken om even mee te schrijven. Dan snap ik het veel beter.'' Ja, de filmpjes van deze You- Tube-docent zijn absoluut favoriet bij Lotte. Maar ze zweert ook bij de natuurkun delessen van Ralph Meulen- broeks. „Deze docenten hebben echt uitgebreide filmpjes. En ze zijn ook pret tig om te kijken: niet te snel, niet te langzaam.'' Morgen is het eerst tijd voor het examen scheikunde. En dat betekent vandaag nog maar wat filmpjes kijken. ,,Dat is mijn favo vak, maar niet heus. Ik vind het moeilijk. Maar ja, dan heb ik het maar gehad. Gelukkig helpen de filmpjes echt. Dus YouTube- docenten, heel erg bedankt!" PATRICK ABMA 18 jaar, Breda, vwo Fan is een groot woord, maar als de 18-jarige Pa trick Abma een geschie denisonderdeel niet begrijpt, is Joost van Oort zijn redding. ,,Hij heeft echt van al-les een film pje", weet de examenkandidaat. En dus heeft Patrick zich de af gelopen weken meermaals laten begeleiden door deze YouTubedocent. ,,Ik snapte de Franse Revolutie en de Repu bliek van Weimar niet goed. Hij legt dat heel goed uit. Na zijn uitleg heb ik de examenvragen nog een keer gemaakt en gin gen ze beter.'' Voor Patrick zijn de filmpjes een uitkomst. ,,Als ik J lees, vergeet ik de informatie snel. Maar als ik de uitleg zie, onthoud ik die beter." De You Tubedocent gebruikt Power- Pointpresentaties met beeld materiaal. Om het nog makkelij ker te onthouden, maakt Patrick aantekeningen tijdens de filmpjes. Overigens merkt deze scholier dat hij zeker niet de enige is die tijdens het blok ken voor de examens wat digi tale hulp inschakelt. Zijn vrien den hebben ook hun favoriete YouTube-docenten. ,,Die kijken naar Menno voor wiskunde. Elk vak heeft wel docenten die film pjes maken. Die zijn algemeen bekend op school hoor. Wat zouden we zonder ze moe ten?'', zegt Patrick lachend. Kijk op de site bij /video Wiskundeleraar Marcel Eggen is razend populair op YouTube

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5