II In Middelburg wappert Europese vlag op 9 mei Carillons bengelen niet langer door elkaar heen 7 VERKEERSEXAMEN FENOMEEN Wat er ook ver andert aan het basisonderwijs, het allereerste echte verkeersexa men is in al die jaren overeind gebleven. Gratis fruit op scholen blijft in Middelburg woensdag 8 mei 2019 Zenuwachtig? Het meisje in het rode hesje schudt misschien iets té heftig van nee en geeft haar fiets de sporen. Nummer dertien is onder weg vanaf de Theo Thijssenschool voor een rondje van pakweg zeven kilometer door Zierikzee. Gerard Oele kijkt als grote grijze geitenbreier goedkeurend hoe zijn schaapjes één voor één de weg op draaien richting de rotonde bij sportcentrum Laco. Aan de andere kant van de school keren de eerste kandidaten via het fietstunneltje onder de N59 het terrein al weer op. De 10-jarige Micah Rijnberg van Binnen de Veste is één van de jongste deelnemers aan het ver- keersexamen. Hij heeft de route vooraf met zijn moeder verkend. Geslaagd? Micah tuit z'n lippen. ,,Ik denk het wel. Af en toe was er wel een weggetje waar je moest twijfe len, maar dat ging wel goed vol gens mij." Oele staat al 46 jaar langs de kant wanneer de kinderen uit de hoog ste klassen van de basisschool hun rondje rijden. Eerst vanuit zijn be trokkenheid als (hoofd)meester en sinds vier jaar in de hoedanigheid van vrijwillig projectleider ver- keersexamens bij Veilig Verkeer Nederland. Drie generaties zijn in middels met dit fenomeen groot gebracht; de volgende stond giste ren in Zierikzee te trappelen van ongeduld. Vandaag zijn de scholen in Bruinisse aan de beurt en de reeks wordt morgen afgesloten in Burgh-Haamstede. De uitslag volgt binnen enkele dagen. Het fietsexamen is met de jaren groter geworden en professioneler georganiseerd, aldus Oele. ,,Dit jaar werken we bijvoorbeeld voor het eerst met twee gekleurde hesjes met grote nummers erop, zodat we de fietsers onderweg goed kunnen zien en we de verschillende groe pen nog beter uit elkaar kunnen houden. En we hebben tegenwoor dig zes controleposten", somt hij een andere zichtbare verbetering Ik ben er groos op dat we hier nu met vijftien vrijwilligers staan voor die kinderen op. ,,We hebben het jaren met slechts twee posten moeten doen. Dat schiet niet echt op. Ik ben er groos op dat we hier nu met vijf tien vrijwilligers staan voor die kinderen." Maar onveranderd blijft de hoofdregel: hand uitsteken bij afslaan naar links of naar rechts. De route die de kinderen moe ten rijden, staat goed aangegeven met pijlen. Maar je kunt er wel eens eentje missen. ,,En het parool is: geen bord? Dan rij je rechtdoor. Zo zijn we een keer een kind kwijt geweest. Hij werd door de politie bij de zeedijk teruggevonden, hui lend. Heel triest was dat", grinnikt Oele nog een beetje bij de herinne ring. ,,Maar gelukkig is het ook voor hem goed afgelopen alle maal." De 385 deelnemers aan het praktijkexamen deze week op Schouwen-Duiveland, hebben 4 april hun theorie gedaan. Wie één van de twee onderdelen met goed gevolg aflegt, krijgt het diploma. ,,Stel dat je voor het theorie-exa men niet genoeg punten hebt ge haald, dan gaat daar alleen een zwarte streep doorheen. Het ge beurt zelden dat een kind écht zakt. Vorig jaar waren dat er drie." Oele tilt persoonlijk het zwaarst aan het praktijkdeel. ,,De straat is toch waar je moet laten zien dat je snapt wat de bedoeling is van al die regels." MIDDELBURG Kinderen van veertien Middelburgse basis scholen krijgen ook de komende tijd drie dagen in de week fruit op school. Met hulp van Schoolfruit.nl en Jongeren Op Gezond Gewicht was in 2018 begonnen met het leveren van fruit op veertien scholen. Hoewel het project voorbij is, gaan de drie partners ermee door. Dit wil niet zeggen dat kinderen van scholen die niet meedoen aan het project, geen fruit eten. In Middelburg zijn er ook scholen die de regel hanteren dat kinderen drie dagen per week fruit mee moeten nemen. ZIERIKZEE Toen stadsbeiaar- dier Janno den Engelsman vo rige week op het Havenplein in Zierikzee stond, hoorde hij plotseling hoe de carillons van de Stadhuistoren en de Zuid havenpoort door elkaar heen bengelden. Dat kan anders, be sloot hij. Het had ook wel met de stand van de wind te ma ken, besefte de beiaardier. Maar toch: mooi was het niet. En dus kroop hij achter de computer. De carillons zijn nu zo ingesteld dat ze niet meer tegelijkertijd klinken, maar na elkaar. Voortaan geven ze el kaar dus antwoord. Dat was voor de Stadhuistoren zo gere geld. ,,Dat carillon is modern, dat kun je zo wisselen", legt Den Engelsman uit. ,,De Zuid havenpoort werkt nog met een echte speeltrommel; met van die pinnetjes, zoals oude mu ziekdoosjes. Een nogal bewer kelijk klusje, waarvoor je met zijn tweeën moet zijn. Maar het is gelukt." De Zuidhavenpoort slaat momenteel rond het half uur Hoedje van Papier en rond het hele uur een feestlied, speciaal voor de viering van 800 jaar Zierikzee. De Stadhuistoren sluit later deze week aan. MIDDELBURG De Europese vlag gaat morgen uit in Middelburg op de Dag van Europa. En waarschijn lijk gaat dat elk jaar op 9 mei gebeu ren. Het college van burgemeester en wethouders doet dat op voorstel van D66. Die fractie informeerde vorige week naar de mogelijkheid om op 9 mei te vlaggen. Niet om Europa te promoten, wel om 'een beetje dank baarheid' te tonen, verklaarde steunfractielid René Romijn. ,,We halen heel veel geld weg uit Brussel en mogen daar best iets voor terug doen." D66 wil zo ook extra aan dacht vestigen op de Europese ver kiezingen op 23 mei. De Dag van Europa valt nu niet onder de landelijke 'vlaginstructie'. Het college deelt echter de argu menten van D66 om op 9 mei te vlaggen en maakt daarom een uit zondering. De insteek is ook de vlaginstructie aan te passen en voortaan elk jaar op de Dag van Eu ropa te vlaggen. Romijn reageert blij verrast. ,,Het is ook een mooie sti mulans voor iedereen om op 23 mei te gaan stemmen." Middelburg is de eerste en voor zover bekend enige Zeeuwse ge meente die op 9 mei de Europese vlag hijst. Dat gebeurt op het stad huis en het stadskantoor. Door de aanwezigheid van een broedende slechtvalk kan nog niet worden ge vlagd op de Lange Jan. Altijd je hand uitsteken bij het afslaan Marcel Modde Zierikzee af van zo'n zeven kilometer dwars door Zierikzee voor het verkeersexamen. foto ernesta verburg Felix Aggenbach legt een route -Gerard Oele, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58