Mosselkweker richt zijn eigen handelsbedrijf op Restauratie van brug loopt vertraging op Stijging cruiseschepen in haven Bruinisse Hennepop zolder van woning in Middelburg 6 Meer dan ooit leggen riviercruiseschepen aan in Bruinisse. Alleen heeft het mosseldorp daar zelf vooralsnog niets aan. Brusea wil daar verandering in brengen. Ruim negentig reserveringen heeft havenmeester Marjolein Bronder al moeten noteren voor 2019. ,,Dat is meer dan het dubbele van voor de economische crisis", zegt zij. ,,Zo veel hebben we er nog nooit gehad. En waarschijnlijk komen er nog bij ook." De riviercruiseschepen kwamen vroeger aan de Havenkade, tot de schepen plotseling allemaal wer den ingeruild voor veel langere exemplaren. Schepen met een lengte van 135 meter pasten niet meer aan de Loswal en dus werden hun plekken ingenomen door de viskotters. De riviercruiseschepen verkasten naar de Vluchthaven, net buiten het dorp. Tussenstop Bruinisse blijkt een strategische tussenstop voor schepen die onder weg zijn van Amsterdam naar Gent. ,,Soms blijven ze een uurtje, maar soms ook een hele dag", vertelt Bronder. ,,Maar stel je bij dat laatste niet te veel voor, want de passagiers worden direct in bussen gehesen en vervoerd naar het Watersnoodmu seum, Zierikzee ofNeeltje Jans. Van Bruinisse zien ze niets. De tussen stop levert alleen havengeld op voor de gemeente, het dorp heeft er ver der niets aan." Dat betreurt de havenmeester. ,,Je zou de toeristen best een arran- gement kunnen aanbieden. Dat ge beurde vroeger ook bij de schepen van de Zonnebloem. Dan was er muziek en kwamen er dames in klederdracht. Dat vonden die Ame rikanen natuurlijk prachtig. Maar ja, het zijn veelal oudere mensen voor wie het dorp Bruinisse vanuit de Vluchthaven niet is aan te lopen. Bovendien hebben ze aan boord ook al eten en entertainment. Het is moeilijk om daar tussen te komen." Bolussen Toch wil visserijmuseum Brusea een poging wagen. Het bestuur van het museum heeft begin februari een delegatie ontvangen van Vi king River Cruises, de rederij die het vaakst aanmeert in Bruinisse. ,,We hebben de reisleiders een compleet plan gepresenteerd van wat Bruinisse te bieden heeft", ver telt bestuurslid Lennard Maas. ,,Van het museum tot bolussen bakken en mossels koken, een wandeling door het dorp, een optreden door leden van de klederdrachtvereni ging en de winkels die we hebben." Maas en zijn medebestuursleden hadden de indruk dat Bru indruk heeft gemaakt. ,,En terecht: Brui nisse is een oud vissersdorp vol ver halen. Schouwen-Duiveland is meer dan Zierikzee en het Waters noodmuseum alleen. Wij gaan hard ons best doen om zo veel mo gelijk van die cruisetoeristen van boord te halen, het dorp in." Wendy Wagenmakers Bruinisse De Bruse Kaoie raakt leger en leger: de ene na de andere mosselkweker wordt opgekocht door handelsbe drijven uit Yerseke. Tegelijkertijd zocht De Zeeuwse Mossel, geves tigd aan het Nieuwlandje in Brui- nisse, naar mogelijkheden om het assortiment uit te breiden. Dat zijn de bodemcultuurmos- sels van de BRU14 geworden, van Cees Otte en zijn gelijknamige neef. ,,Wij hebben geen percelen en geen vaartuig voor de bodemcul tuur, maar Cees wel'', vertelt Ra mon van de Gruiter van De Zeeuwse Mossel. ,,Op onze beurt gaan wij zorgen voor de afzet. Via verwerkers komen de mossels te recht bij restaurants en in het bui tenland." De Zeeuwse Mossel begon ooit in de hangcultuur, tot daar niet meer genoeg in te verdienen viel. Daarna is het bedrijf zich gaan toeleggen op mesheften en, op beperktere schaal, oesters. Maar de mossels werden gemist. ,,Wij bieden onze klanten graag een palet aan schelpdieren'', aldus Van de Gruiter. ,,Maar inko pen willen we niet, want we han delen niet in wat we niet zelf vis sen. Dit is voor ons de ideale oplos sing." Leuren Dat is het voor Otte evengoed. ,,De visserijwereld verandert continu. Dan kun je niks doen óf je kunt je eigen weg vinden. Mijn grootvader voorspelde al: ooit gaan vissers weer met hun eigen vis leuren. Daar begint het nu wel op te lijken. Dit wordt ons nieuwe hoofdstuk. Wie weet geeft deze samenwerking ons de toekomst die we verlangen." IN DE REGIO HEINKENSZAND Inschrijving Oeljebroelje geopend Projectkoor voor kinderen Musical De Glorie van Sieric MIJN DORP, MIJN STAD ZIERIKZEE De restauratie van de Zuidwellebrug in Zierikzee loopt flinke vertraging op. Onlangs is duidelijk geworden hoeveel de provincie Zeeland bijdraagt in de kosten; daardoor kunnen B en W van Schouwen-Duiveland nu pas een verzoek bij de gemeenteraad neerleggen om de rest van het geld neer te tellen. De Zuidwellebrug, de oude ver binding over de gracht naar het centrum, moest eind vorig jaar al zijn opgeknapt. Het metselwerk van de boogbrug is erg slecht. In juni 2017 werd de brug nog met onmiddellijke ingang afgesloten voor autoverkeer na het vaststel- len van scheuren. De provincie betaalt 70 procent van de restau ratiekosten. Volgens wethouder Jacqueline van Burg (Openbare Werken) is dat nog maar recent duidelijk geworden. Nu moet de gemeenteraad instemmen met het betalen van de andere 30 pro cent, nadien komt er een omge vingsvergunning voor de restau ratie. ,,Omdat het een Rijksmonu ment betreft, zitten er strengere voorwaarden aan deze vergun ning vast. Wat deze exact zijn, wordt momenteel uitgezocht. Pas dan is duidelijk wanneer de res tauratie op zijn vroegst gereed is", zegt Van Burg. woensdag 8 mei 2019 SD Brusea wil toerist aan de wal krijgen Wendy Wagenmakers Bruinisse Er leggen meer riviercrui seschepen dan ooit aan in Bruinisse. MIDDELBURG Op de zol derverdieping van een wo ning aan de Verwerijstraat in Middelburg hebben agenten maandag ochtend 122 wiet- planten gevonden. De bewoner is aangehouden. De politie begon een on derzoek naar aanleiding van een tip. Agenten gin gen maandag rond 07.50 uur de woning binnen en vonden op de zolder een werkende hennepkwekerij. De stroom bleek te worden afgetapt. De kwekerij is in beslag genomen en vernie tigd. De bewoner werd meegenomen naar het bu reau. Na verhoor mocht hij weer naar huis. Om te voorkomen dat ook de BRU14 wordt opgeslokt door Yerseke, is mosselkweker Cees Otte zelf maar een handels maatschappij begonnen, samen met schelpdierbedrijf De Zeeuwse Mossel. Op zondag 11 au gustus staat fort El- lewoutsdijk weer geheel in het teken van Oeljebroelje, het cultuurfestival aan de Schelde. Ook dit jaar wordt er tijdens het festi val een kunstmarkt georganiseerd. Zeeuwse (ama- teur)kunstenaars die willen deelne men aan de kunst markt kunnen zich tot 1 juni aanmel den. Aanmelden kan per post: Cultu rele Raad Borsele, Postbus 1, 4451 AA Heinkenszand, per mail: werkgroep- beeldendekunst@ gmail.com en via cultureleraadbor- sele.nl/ beeldende-kunst. ZIERIKZEE Kinderen van 4 tot en met 15 jaar kun nen op 10, 17 en 24 mei meedoen aan een kinderproject- koor in Zierikzee. Er wordt op die dagen van 16.00 tot 17.00 uur geoefend in de zaal van de CGK, Zevengetijstraat in Zierikzee. Het projectkoor treedt zaterdag 25 mei om 19.30 uur op in de CGK in Zierikzee. Opgeven voor het project koor kan via ellenvdhoek8@ gmail.com of 06-12616634. ZIERIKZEE Platform voor de kerken voert zater dag de musical De Glorie van Sieric op in het kader van Zierikzee 800. Geïnteresseerden zijn om 12.00 en om 14.00 uur welkom onder de bogen van de Gasthuis- kerk in Zierikzee. BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 08.45 en 10.30 uur: Yoga door Jac queline Binnendijk, 14.00 uur: Karateles voor kinderen, 20.00 uur: Badmin ton; Ichtus aan het Kerkplein, 9.45-11.30 uur: Koffie inloop; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 09.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 12.30 uur: Natuurrondvaart, 15.00 Try out langs de Delta werken; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Biljartvereniging Touché; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers; KERKWERVE Dorpshuis, 13.30-16.30 uur: Schilderclub; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekvereniging Con Amore, 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 13.30 uur: Koersbal, RENESSE Blikmuseum, 14.00-17.00 uur: Expositie de Zoete Zonde; Centrum, 8.00-14.00 uur: Seizoensmarkt; Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacque line Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljarten, 19.00-22.15 uur: Stijldanslessen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 10.00 uur: Samen koffiedrinken; FiZi, 15.00 uur: Klara en de gekke koeien, 20.00 uur: Singel 39; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevangenis van Zeeland; 't Luitje, 13.00 uur: Zeehondensafari met Frisia; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Inloop Breek de Week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57